Kajinka1998

Jaký je původ příjmení Malíčková?

Chtěla bych vědět, jaký je původ příjmení Malíčková.

Nejlepší odpověď
annas

Příjmení Malíčk-ová je odvozené od mužskéhho jména Malíč(e)k – ('vkladné e).

D. Moldanová v knize Naše příjmení uvádí:

Příjmení Malíček je zdrobnělé příjmení od Malík. Jde o název nejmenšího prstu, který je odvozený od přídavného jména malý;

Zřejmě držitel příjmení byl malý člověk, nejmenší ze všech členů rodiny – stejně jako prst malík, malíček.

Malíček – Počaj – byla osada u Opavy, Takže mohl pocházet i odtud. Tato varilanta je uvedena v Kottově Česko-německém slovníku.

Další odpovědi
led

Jej otec bol Malíček.
Ale teraz vážnejšie, v časoch pred uzákonením priezvisk za Márie Terézie, k meno sa zvyklo pridávať buď syn niekoho (dodnes to poznáme zo Škandinávie a z Islandu) remeslo, povahová alebo telesná črta. Zjavne v časoch vytvárania priezvisk bol pantáta, veľký jako malíček, tak dostal priezvisko Malíček, iný variant býval v dome, kam sa zmestil len malíček, iná možnosť, prišiel o malíček, tak ho dostal do mena… možností je veľa.

Kajinka1998

Jéé moc děkuji, pomohli jste mi.