Larissa

Pomůžete mi s matematikou a pochopením příkladů?

Dobrý den, předem upozorňují, že se nejde na o ukol. Jde opravdu jen o mou snahu pochopit učivo ke zkoušce.

Jak to, že k y = -(2/x) existuje i inverzní funkce, ale k y = x−2 nikoli. Podle me to jsou obě rovno ose paraboly. Je ta první je v dolních kvadrantech a druha v horních. .. Děkuji předem za vysvětlení :)

Odpovědi
orwell

Aby existovala k dané funkci funkce inverzní, musí se jednat o funkci prostou. To zn., že ke dvěma různým hodnotám argumentů musí existovat také dvě různé funkční hodnoty. Tomu vyhovuje 1. funkce (nejedná se o parabolu, ale hyperbolu), zatímco druhá této podmínce nevyhovuje.