Avatar uživatele
jirka F

Existuje vůbec vysoká škola pro dementy?

Nebo na vysokou školu chodí jen chytřejší lidé?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? EKSOT123, Filip84, Disraeli před 281 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Disraeli

Jistě, třeba VŠ obor genderová studia (a pár dalších). Tam musí chodit jen dementi. 😅
Taky každý, kdo to má tak dobře promyšlené, že jde z VŠ rovnou na pracák nebo do nějaké podřadnější práce (což by nevadilo, kdyby ho to bavilo nebo kdyby kvůli obyčejné práci nedělal několik let VŠ, a na kterou by stačila ZŠ/SŠ).

Ale jinak ne.
VŠ není pro hloupé lidi. Pro ně je nějaká dělnická práce, vyučení, případně i SŠ s maturitou. Pro vážnější případy pak podpora/důchod. Na VŠ nemůže studovat každý (respektive nemá na to každý). Taky záleží, jak hloupý, v čem, pracovat může i po ZŠ, i jako výpomoc nebo v jednodušší rutinní práci; taky ten co nemá vysokou školu nebo i dělá dělnickou práci, nemusí nezbytně znamenat, že je hloupý.

Ano, obecně se má za to, že VŠ je prostě vyšší vzdělání, které vyžaduje být alespoň trochu chytřejší. Ale krom toho hlavně vlastnosti, které někteří postrádají (a které nemusí souviset s chytrostí), jako vytrvalost, oddanost, učenlivost (ochota a snaha se učit), možná jistá ctižádost, zodpovědnost aj. Někteří nejsou hloupí, jen líní. Nejhorší je však ta „ctižádost“, jejiž nejvyšším cílem je si udělat VŠ. 😅 Mnoho lidí dělá VŠ jen proto, aby ji mělo.
A jinak samozřejmě klasické vzdělání nemusí být pro každého, plno lidem nemusí vyhovovat styl a systém vzdělávání. Spousta chytrých (ba i chytřejších lidí) na VŠ záměrně nejde, vystačí si s nižším vzděláním a líp hospodaří se s vým časem. Rovnou se vrhnou na své cíle, na to, co je baví, nebo jdou rovnou podnikat/inves­tovat, případně i do zaměstnání, kde očekávají růst (díky svým schopnostem, zásluhám a právě své chytrosti).
Dement neexistuje. Jen jako nadávka. Ten, kdo trpí demencí, se tak nenazývá. Někdo s nižším, podprůměrným intelektem byl dříve idiot (nikoli jako urážka), zkrátka s mentálním postižením.
Avšak spousta lidí si jen myslí, že není dost chytrá. Popravdě má většina lidí průměrné IQ – a kolem něj –

  • a to je dostatek. I trochu míň pod průměr (pokud už to není retardace) je pořád dost. A dá se s tím vystudovat VŠ (nemluvě o tom, že i IQ je pozměnitelné). Ono je to spíš o těch vlastnostech a přístupu. Ti lidi na tu školu skutečně nemají, ale ne kvůli intelektu, ale spíš charakteru/osob­nosti. Mohli by, kdyby chtěli nebo měli snahu.

Každopádně chytrost možná úplně není správné slovo. I docela hloupý člověk, s průměrným nebo lehce podprůměrným IQ, bídným EQ, obecně špatnou logikou, kreativitou, trochu pomalejší, naivní, bez zručnosti, neschopný, bez hlubších myšlenek, užitečných a praktických znalostí, (..atd.), dokáže VŠ vystudovat, pokud se našprtá a oddaně se tomu studiu věnuje. Vzdělaný člověk taky nemusí nutně být nějak extra chytrý nebo inteligentní anebo taky svatoušek (může to být pěkná svině, klidně i zločinec). 😅 VŠ popravdě o ničem moc nevypovídá, má ji kdekdo (a lepší životy moc nevedou, ani nejsou šťastnější, chytřejší, moudřejší atd. Tedy v průměru). Na samotné VŠ a titulech se nedá stavět. Je to přeceňovaný a nepřesný ukazatel.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Filip84

Samozřejmě, že existují vysoké školy pro „dementy“. Kdybys měl maturitu, věř, že je to otázka peněz a titul bys měl!

Některé obory jsou pro takové lidi, svým způsobem, vysloveně dedikované, tam myslící individualita nemá šanci vydržet. Napadá mne, např., zemědělství, znám několik „magistrů přes hnůj“, a včetně toho, který je PhD., to nijak extra inteligentní lidé nejsou. Není potřeba, stačí se být s to naučit, jak cvičená opice, učivo zpaměti a zápočet máš.

Pak jsou takové ty vysoké školy a la „Vysoký vzdelávací ústav Komárno – závody, za kompou doprava hore za bačom“. Tam to „studium“ funguje podle tohoto modi operandi: „Si podáš prihlášku, hej, voľaké ty papiery dodáš, čo majú byť, aby to bolo vybavené. Pak zaplatíš tuna tri tisícovky a tri razy, za tri roky, dojdieš do školy. Pak zaplatíš další tri tisícovky: dve na školné a tisícovka je pro "Fera“. Fero ti napíše závarečnú prácu, taký koncept ti pripraví, ty to opíšeš, voľako doplníš, lebo alespoň čosi si čítal, nie, za ty tri roky. Pak tu prácu pošleš tuna na školu, a ještě jeden raz sa dostavíš. Uvaríme ti kávu, sa s tebou porazprávame, a pak bude vybavené: budeš, henten onen, baccalarius!" 😂

Ne, je to mírná nadsázka, ale opravdu jenom mírná. Samozřejmě, že škola i místo jsou smyšlené. Ale opravdu to v tomto módu funguje: takových „Bc. DiS. npor. Guma Pendrek“, co maj ten „Bc.“ titul takto „vybavený“ znám více než dost. Ono jde o to, že ten opicajt, nebo ouřada, potřebuje mít titul, protože se zákon změnil. Potřebuje titul? Bude titul!: „Fero to vybaví!“. 👌😅

Pak byly, svýho času, slavné a vyhlášené studia práva na plzeňský fakultě: tam ani nemusel, taký študent, tri razy dojet a byl magister! 😅😅

V principu jsou tři možnosti, jak „dement“ vystuduje vysokou školu:

  1. to zaplatí,
  2. je „z lepší rodiny“ a to zaplatí nebo
  3. je z rodiny „tak co, mafie – spaghetti – černý knír, jak dlouho ty nejíst spaghetti?“ a to zaplatí.

To bylo, je a bude. V dnešní době je to víc, než dříve.

Je, vlastně, ještě jedna možnost: nejsou lidi!

Soukromé školy potřebují obsadit ročník, protože podle obsazenosti ročníku pak čerpaj dotace. Jednoduché. Takže, potom, naberou kdekoho, jenom aby byl ten ročník obsazený. Oproti „vybaveným“ školám jim je ale srdečně jedno, jestli ti obsazenci také to studium úspěšně absolvují a zakončí. Srdečně jedno: dotace už jsou!

No dobře, ale takový „dement“ má docela reálnou šanci, že když „bude dříti do úmoru, odměnou mu bude strava a střecha nad hlavou“, že, alespoň nějak, proleze. Sorry, jako, ale co já jsem poznal za právnický kopyta, co právu absolutně nerozuměli a titul to mělo (a ne, nebyly všecky z Plzně)? A to právo je obor, který je potřeba chápat, na takovém rostlinolékařství není co chápat: to se musí nalektorovat. Tak? 🤷‍♀️

Pomineme-li, ovšem, ryze nepraktické obory (nebo obory, sice, praktické, ale u kterých ta praktičnost nekorreluje s theoretickými znalostmi), tak má takové „studium“ a takoví absolventi jednu, velmi nepěknou, vlastnost: jsou k ničemu!

Ono to, totiž, může dopadnout, jako tady ten „kuchař maturant vyučený z turismu“ (https://www.y­outube.com/wat­ch?v=YjqK7shMPNc): ten kluk má, zjevně, dost. Nic proti němu, ale měl by být tak maximálně vyučený v pomocným oboru a makat v chráněný dílně. A, a to se podívejme!, on má maturitu. No, dobře, maturitu má, jiná věc je provozní, který zaměstná na posici chefa kuchyně maturanta z turismu jenom proto, protože v kuchyni pracovat „chce“, a i když je to dilino od pohledu. Ano, tady se, frajer, předvedl před televisní kamerou, takže se obávám, že na práci v kuchyni může zapomenout jednou provždy. Tady ano. Ale s ostatními takovými „absolventy“ to tak růžové nebude. Nebýt televisního pořadu, tak mohl vařit vražedný jídlo ještě v dalších deseti hospodách, než by se to o něm rozneslo! 🤷‍♀️

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
EKSOT123

Ano, ovšem jen částečně. Míra této specializace se různí podle oborů, ale zcela se jí nevyhne asi žádný. Domnívám se, že je o tom spousta věcí např. z oboru filosofie, psychologie, managementu a ekonomie, již zmíněné genderové záležitosti, … Nebo třeba můj obor – zemědělství. Když si přečtete nějakou zemědělskou učebnici pro studenty v bývalém Sovětském Svazu, je z toho člověku opravdu zle. Však to znáte: poručíme větru dešti. Jenže ouha! Když si vezmete naše současná skripta, je to snad ještě horší.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Neexistuje vysoká škola speciálně pro dementy.

Děmentní lidé často trpí poklesem kognitivních schopností a ztrátou paměti, což by jim ztěžovalo (nebo znemožňovalo) sledovat akademické kurzy a dosáhnout úspěchu v univerzitním prostředí.

Nicméně, existují programy a služby zaměřené na podporu lidí s demencí, které jim mohou pomoci zachovat kvalitu života a maximálně využívat své zbývající schopnosti. Tyto programy často zahrnují aktivity, které stimulují myšlení, paměť a sociální interakci.

Pokud se otázka vztahuje na to, zda na vysoké školu chodí jen „chytří“ lidé, pak odpověď je ne. Na vysokou školu chodí lidé s různými úrovněmi inteligence, znalostí, dovedností a zájmů. Vzdělání na vysoké škole je otevřené každému, kdo splňuje akademické požadavky a má chuť se učit.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Dement je člověk, který byl chytrý, ale svoji inteligenci pozbyl. Jedná se o získanou mentální retardaci.

Ty máš asi na mysli retardy, nikoliv dementy.

Ne, vysoká škola pro hloupé opravdu neexistuje. Nezvládne ji ani retard, ani dement. Myslím si, že je potřeba alespoň 105 IQ a splnit další předpoklady pro její úspěšné vystudování.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce