Dobrý den, dnes jsem byl na jednom VEŘEJNĚ přístupném místě se známými, kde jsem si sedl a v poklidu si dopřával přestávku a pojídal tyčinku Margot. Nevěnoval jsem příliš pozornosti nepořádku kolem, místo je přeci jenom známé, že se zde schází mládež a nedělá zde příliš chválihodné věci. Po chvíli však přišli pejskaři, kteří začali mě a mé známé vinit z toho, že zde děláme nepořádek. Po ostré výměně názorů došlo k tomu, že si nás dřívě zmínění pejskaři začali fotografovat, „prý“ pro případnou příští žalobu. Po žádosti, aby fotografie okamžitě smazali se mi pouze vysmáli a odešli. Jednu madam ze zmíněných osobně znám, a proto mě zajímá následující věc – můžu od ní získat kontakt na fotografa a konfrontovat ho s tím, že jeho konání (foto), není v souladu se zákonem (což skutečně není), a „vyhrožovat“ žalobou v případě nesmazání fotografie? Děkuji předem.
ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce
Zajímavá 0 před 3277 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Jseš si jist, že jeho konání není v souladu se zákonem?
Ochranu podoby a soukromí člověka upravuje občanský zákoník (89/2012 Sb.) a ten v § 84 říká, že zachytit podobu člověka tak, aby podle ní byl identifikovatelný, je možné jen s jeho svolením.
V § 89 zákon stanovuje výjimky, kdy souhlas fotografované osoby není zapotřebí. Jde o pořízení a využití fotografie pro umělecké účely a použití fotografie pro účely zpravodajství. Takže pokud byl fotopgraf umělec či novinář, máš smůlu.
0 Nominace Nahlásit |
Odpoved od lamalam je v podstate spravna, ale potrebuje doplnit: ani takoveto zachyceni podoby nesmi byt v rozporu s opravnenymi zajmy osoby.
0 Nominace Nahlásit |
Vyhrožovat žalobou je trestné,ovšem konstatovat,že je zažalujete,můžete. Fotit osoby nebo soukromý majetek se může jen se svolením osob. Bez svolení je to porušení Listiny základních práv a svobod.
0
před 3276 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
U otázky nebylo diskutováno.
Nový příspěvek