Davit_.

Co je pro mě bratranec mé babičky?

Napadlo mě prastrýc, ale chci to nějak potvrdit :D diky

Odpovědi
Disraeli

Vzdálenější příbuzenské vztahy už nemají pojmenování, obzvlášť z jiné generace. Pro tebe je to jen vzdálený příbuzný… a už se zde ani nepočítá nějaká příbuznost (genetika/krev, kterou sdílíte už je jen velmi malá, nicotná). Pro tebe je to prostě bratranec tvé babičky. Už to není ani širší rodina. Navíc tohle už je „koleno“ úplně mimo (ani bratranec ani pra/strýc z žádného kolene).
Prastrýc je výhradně bratr tvého prarodiče (potažmo strýc tvého rodiče).
Můžeš mu říkat jménemm, může pro tebe být známým,, kámošem, to je tak vše.

Máte stejné pra-pra-prarodiče (pro něj jsou to jen prarodiče), tzn. prarodiče tvé babičky. Příbuznost je jen velmi malá, už se to nebere jako rodina. De facto je to cizí člověk a takovou příbuznost (vzdálenou), může mít plno lidí ve městě, na vesnicích, z okolních vesnic… aniž by o tom tušili.

Ametyst

Strejda. Nějak bych to nekomplikovala.

JK2021

Vzdálený příbuzný… prastrýc je sourozenec vašeho prarodiče.

cochee

Ametyst: strejda 😁 taky se tak říká těm člověkům, co vždycky přijdou večer s mámou, přespí tam a už nikdy pak nepřijdou, ale takových strejdů může být několik měsíčně 😁 ne, bratranec babky fakt není můj strejda. Je to v podstatě cizí člověk, takže bych ho ani neoslovil „babiččin bratranče“.