Savier

Co je uvnitř černé díry?

Jiná dimenze? :O

Nejlepší odpověď
aliendrone

To bychom rádi věděli asi všichni. Žádná z fyz. teorií to nedokáže ani odhadnout (selhává zde i Einsteinova OTR, jakkoliv na možnost jejich existence právě ona poukázala).

Faktem je, že jejich existence (těles s tzv. „horizontem událostí“) není jistá. Většina odborníků se shodne na jejich existenci, nicméně je i značné množství odpůrců, kteří předkládají závažné argumenty proti. K tomu, že naučné dokumenty v TV, na YT apod. to berou jako hotovou věc nepřihlížej. Podívej jak dopadly všechny kosmologické modely formulované předtím, než byla objevena nukleogeneze (fúzní). A JAK si byli do té doby vědci jistí „svojí pravdou jak to je“. ☺

Jediné co víme dostatečně jistě je, že EXISTUJÍ objekty s fantastickou kompaktností, až takovou, že je žádná stávající teorie nedokáže vysvětlit. Viděl jsem, četl spoustu televizních dokumentů literatury atd., které spekulují opakuji spekulují o tom, co by mohlo existovat pod horizontem událostí. Pokud tedy vůbec horizont událostí existuje, potažmo existují černé díry. Všechny mají jedno společné – jsou to jen více či méně důmyslné pohádky.

BTW – to vůbec neznamená že obecná teorie relativity je neplatná. Naopak se OTR jeví jako nejlepší teorie gravitace, kterou prozatím máme k dispozici. ☺

Moc dobrá otázka.

Další odpovědi
Filip84

Jiná dimense? Třeba! 🤷‍♀️

Savier: nevíme.

Až tam budeš, jo, tak to vyfoť, na placatý přístroj, nahraj video, taky, dáš na YouTube, budeš mít odběratele, živnost a peníz, a pak budeme vědět. Jestli to teda přežiješ … 😈

elkon

Vše jsou jen hypotézy, nikdo o tom nic neví.

df

Tyhle otázky zvyknou pokládat buď pošetilci, nebo velcí myslitelé. Kladu si otázku, jakou odpověď očekáváš. Nejspíš ti na tom nezáleží. Hlavně že se něco děje. Takže ti asi nebude vadit smysl mé odpovědi.

EKSOT123

Prý tam chodí Chuck Norris na záchod, zeptej se ho.

Rokio

Když se tam dostaneš, rozdrtí tě to, když budeš uvnitř.

zjentek

Jak to myslíš? Ve které? Předpokládáš, že jsou všechny stejné? Tys nějakou viděl? 🤷‍♂️😉🤘

Dochy

Uvnitř černé díry? Nevíme. Pravděpodobně je tam vše, co ta černá díra sežrala. V jaké podobě? To netušíme. (Někteří si myslí, že tuší. Problém je, že takových je víc a každý tuší něco jiného)
Ad) „rozdrtí tě to“ – možná ano, možná ne. U masivních černých děr je gravitační gradient natolik malý, že by, z čistě mechanického pohledu, mělo být možné se dostat pod Schwarschieldův poloměr v neporušeném stavu. Pak je samozřejmě otázka co ty ostatní jevy jako nárazy dalších vysoce urychlených těles nebo částic. A samozřejmě stále nevíme co tohoto pozorovatele čeká, jakmile se dostane pod horizont událostí.

paul1

V blázinci, kde byl Švejk, by určitě dostal odpověď: Ja tam další , mnohem větší
černá díra 🙂

ekamel

Těžko říct. Když si představíš neutronovou hvězdu která představuje něco jako jádro atomu, tak černá díra bude ještě víc stlačený objekt, nejspíš hmota, kterou už dale stlačit nejde. Teorie předpokládá že v nitru vzniká jakási singularita což je nekonečně malý bod s nekonečně velkou hmotností a energií. Teoreticky by to mělo být něco co představuje hmotnost nebo energii všeho co černá díra pohltila. Jelikož existuje, dle Einsteinova vzorce, přímá úměra mezi energií a hmotou tak lze předpokládat že buď je to malý bod s obrovskou energií a nebo nějaká hmota, nebo kombinace obojího. Jelikož neutron se skládá ze 3% kvarků a zbytek je jen energie, tak je dost možné že to bude nějaký obrovský energetický bod. Ale vše jsou to jen teorie a nikdo to neví přesně.

plebs

Záleží kdo tam vládne kapitalismus nebo komunismus případně socialismus

aliendrone

Zásadní problém je v tom, že takzvané Schwarzschildovo řešení (BTW – nejjednodušší úloha pro hmotné těleso v OTR), které bylo formulováno vzápětí po formulaci OTR „velikým Albertem“ (myslím že jen o rok později v roce 1916). Je sice matematicky správné, nicméně velký spor je o významu jeho řešení, tedy zda-li je to řešení fyzikální (takové, které reálně existuje).

Nechci zabíhat do matematických komplikací, které stejně většina lidí nechápe, tak ti alespoň zkusím přiblížit podstatu toho sporu lidským způsobem. Představ si, že dostaneš vyřešit úlohu kolik doběhlo v závodě běžců do cíle. Tato úloha bude formulována tak, že k jejímu řešení bude třeba sestavit kvadratickou rovnici, kterou následně vyřešíš. Jak asi víš, tak v oboru reálných čísel má obvykle kvadratická rovnice 2 kořeny (nebo jeden dvojnásobný, případně v oboru R nemá řešení). No a tobě vyjde klasický dvoukořenový výsledek, tedy 2 PLATNÉ hodnoty řešení. Například 7 a –5.

Samozřejmě ani na okamžik nebudeš přemýšlet o tom že by doběhlo –5 běžců, tento výsledek který sice je matematicky správný pomineš. Jistě chápeš, že ve fyzikální skutečnosti je nesmysl aby doběhlo –5 běžců. A pochopitelně slavnostně vítězně prohlásíš že doběhlo 7 běžců, výsledek –5 ignoruješ (žijeme ve skutečném světě, ne v matematickém, ve kterém je úplně normální, že doběhne –5 lidí).

No a s řešením Karla Schwarzschilda a je to podobné. Jde o fyzikální (tedy skutečné) nebo je to jen důsledek užité matematiky? Bohužel nejsem schopen ti ani přibližně objasnit argumentaci obou stran, tohle už JE OPRAVDOVÁ MATEMATIKA (sám v tom lítám jak Gagarin za Sputnikem). Každopádně OTR SELHÁVÁ u něčeho tak nepředstavitelně EXTRÉMNÍHO, jako je „černá díra“ (pokud tedy vůbec existuje těleso s horizontem událostí).

Lépe to už asi nevysvětlím, sry. I kdyby se nakonec ukázalo že Schwarzschildovo řešení je nefyzikální (je to hodně i o konsensu odborné veřejnosti – i fyzikové jsou jen lidé), tak to NIC nemění na tom, že EXISTUJÍ nepředstavitelně kompaktní tělesa, která i bez horizontu událostí mají NEPŘEDSTAVITELNÉ vlastnosti. Ať to jsou „černé díry“, či nikoliv. ☺

Savier

Rokio: To je sice zajímavý, jenže ta „drť“ přece musí někam mizet. No je? Přece se jen tak nevypaří.

Filip84

Savier: Podle toho, co je nám známo, nic nikam nemizí, jenom se jedna forma hmoty transformuje v jinou formu hmoty; je-li nějaká nesmrtelná substantio člověka (nebo jiného živého tvora), kterou – pracovně – nazvěme duší, pak ta duše je nějaká forma energie a energie je něco, co my neznáme, neumíme to vytvořit, nevíme, jak to vzniká, umíme to jenom vyrobit z něčeho, ale i ta „duše“, existuje-li, nezanikne, nemůže zaniknout, podle všeho je všecko jakýsi uzavřený kruh.

Podívej se, teď pomiňme tu domněnku „duši“, zůstaňme u toho hmotného. Pokud natáhneš brko, ať to nekomplikujeme takto někde v lese, kde lišky dávaj dobrou noc a nikdo Tě nenajde, tak tě sežerou brouci a mrchožrouti, takže z Tvého masa bude hovno – oni ho zpracují na hovno. To hovno oni vyserou, to hovno pohnojí, a z toho hovna vyroste květina. Nebo křovina. Nebo strom. A kus Saviera bude v květině, křovině, stromu, nebo něčem podobném.

To tekuté se vypaří, takže z toho bude mrak. Nebo to někam vyteče, třeba do potůčku, potůček vteče do potoka, potok do říčky, říčka do řeky, řeka do větší řeky, větší řeka do veliký řeky, veliká řeka do moře, a v rámci celého toho procesu se to bude odpařovat, takže – zase – ze Saviera bude mrak.

Nezanikneš. Bude z Tebe hovno a voda, a z hovna a voda bude rostlina a mrak! 🤷‍♀️

No jo, ale to platí tu, v rámci ekosystému uzavřeného atmosférou. Víme úplný hovno o tom, co se děje někde v černé díře! Třeba by Tě to tam, jako, posmýkalo, roztrhalo, jak napsal „sultán“, no a přímo by to z Tebe udělalo nějakou formu energie. Třeba. Třeba taky ne! Víme úplný prd! 😅