Filip84

Dokázali byste – nyní a zpaměti – zazpívat písničku „Skákal pes přes oves“? 😀

Na otázku mne navedl Disraeli tady: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muzu-si-predem-prat-pisen-na-mem-pohrbu, a zároveň jsem si vzpomněl, kterak spolužák propadl z hudební výchovy.

My jsme, na základní škole, měli v hudební výchově dva, tři spolužáky, kteří nejen, že nebyli s to zazpívat žádnou písničku, ale ani nebyli s to (ochotní?) se naučit alespoň text banální písničky zpaměti. Dva z nich měli „alespoň“ čtverky, ale jednomu hrozilo reálně propadnutí.

Učitelka, která nás toho roku, učila hudební výchovu, byla opravdu hodná, i zželelo se jí spolužáka a pokusila se mu dát poslední šanci: naučit se zpaměti a alespoň odrecitovat text písničky „Skákal pes, přes oves“.

Nevím, jestli se písničku spolužák doma učil, pravděpodobně ne. A když přišel „soudný den“, a on měl zazpívat, nebo alespoň odrecitovat, Skákal pes, přes oves, tak spustil: „Skákal pes …“ a nic. Učitelka čekala. A když viděla, že se nemá k pokračování, snažíc se mu napovědět, řekla: „přes …“ a spolužák: „zelenou louku.“ A nic. Tak učitelka, opět: „Šel za ním…“ a spolužák: „myslivec: péro na klobouku!“ To „péro“ nezapomněl patřičně zdůraznit! 😅 A tím Schluß: dál z něj nevypadlo nic. 😅

Abych to neprodlužoval: nevím, zda toho zazpíval málo, nebo to „dorazil“ tím „patřičným“ zvýrazněním slova „péro“, ovšem z hudební výchovy propadl – učitelka říkala, že byl první, komu dala z hudební výchovy pětku, a že nikoho jiného ani nezná, kdo by, kdy, propadl z hudební výchovy.

Propadl, ale postoupil dál, protože z výchovy se propadnutí nepočítalo. 😅 Ale pětku z hudební výchovy má na vysvědčení, tuším, z osmé třídy napořád! 😅

Dokázali byste ji – teď, jak si to přečtete, bez hledání – zazpívat, nebo alespoň odrecitovat? Jinými slovy: znáte její text? 😀

P. S. Na obrázku je pes, který cvičí skákání přes oves. Zdroj obrázku je tady: http://citaty­.histo.cz/ska­kal-pes-oves/

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
da ny

Ano, dokázal/a.

Ano.
I když mne vzbudíš o půlnoci (nebo ve 3) 😛
Ale ještě nedávno jsem „trénovala“ s vnoučkem.

Když jsem ho po O během jeho, tří let uspávala, zpívala jsem mu písničky.
Vydolovala jsem z paměti i ty, o kterých jsem ani netušila, že je (ještě) umím.

Další odpovědi
Drap

Ano, dokázal/a.

ano

Dochy

Ano, dokázal/a.

Mno… dokázal… jak melodii tak slova si v poho pamatuju. Ale nejsem si jist, jestli by to zrovna ode mně někdo chtěl slyšet.

Rokio

Ano, dokázal/a.

quentos

Ano, dokázal/a.

… ale falešně … dvě sloky bych dal, ale to asi není celý…

Savier

Ano, dokázal/a.

Úplně s přehledem.

Kelt

Ano, dokázal/a.

Ano a snad i zahrál na flétnu, kytaru a jednou rukou na klávesy.

paul1

Ano, dokázal/a.

Filip84

dany: No jo, ale to se nepočítá! 🙄 Tys trénovala! 😈😂

A jenom věcná: když Tě vzbudím ve tři ráno, abys zazpívala „Skákal pes, přes oves“: sníš nejprve kus jídla, co máš nachystaný u pelechu, nebo nejprve zazpíváš, a pak sníš kus jídla, co máš u pelechu? 😂

A ještě něco úplně jiného: nekomplikuje Ti to jídlo u pelechu žití, když přijde Evžen, lovec žen? 😜😂

plebs

Po diskuzi v hospůdce starý štamgast odvětil, neumím zpívat ale pamatuji když rudý Gustav skákal podle Moskvy chvála Bohu že je svoboda.

Filip84

quentos: Já mám, tak nějak, ověřeno, že vysoce humanisticky vzdělaní lidé zpívají falešně. 😅 Tedy: většinou! 😅😅

Filip84

Dochy: Tak bys odrecitoval! 🤷‍♀️

A, jen tak mimochodem, „hudební hluch“ je jenom v hlavě, hudbu slyší a vnímá každý člověk stejně. Kvalita hudebního sluchu se už pak liší, to ano … Ale hudební such má každý, jenom o tom „nevím“. 😅

Dochy

Když já neslyším sebe (a možná je to dobře). Já bezpečně poznám jestli druhej hraje či zpívá falešně. Dokonce jsem si kzusil nějaký test hudebního hluchu, kde má posluchač zhodnotit zda dvě ukázky jsou jen podobné nebo stejné a dosáhl jsem tam výsledku, jaký prý dosáhne jen málo profi hudebníků… Ale když „zpívám“ já, slyším jak to má znít a ne jak to zní.

Filip84

Dochy: Tak to, pravděpodobně, ani nebudeš umět štěkat, výt nebo mňoukat, viď? 😅

Dochy

Hmmm… Tak já se zeptám manželky 😉
Ale k tomu zpěvu: Jsem se kdysi zkoušel nahrát, abych se opravdu slyšel… A ono to zní jako monotóní přednes. Kdyby lidi věděli, co slyším já, když zpívám… Ty procítěné árie 😉

Filip84

Dochy: To je zvláštní „porucha“… Ale dává to smysl, oni lidé s hudebním hluchem to tak asi mají všichni, když se nad tím tak zamyslím! 😅