Alesh

Jak je nazýván manžel prezidentky?

Zatím jsme měli jen prezidenty, ale v blížících se volbách je poprvé reálná šance, že bychom se mohli dočkat prezidentky. U manželek prezidentů se používá označení „první dáma“, ale jak je to pro manžely prezidentek… „první pán“?

Nejlepší odpověď
Kajoch

Možná kašpárek…?

Další odpovědi
aliendrone

Protože plebs pojal odpověď přesně v souladu s dobou hyperkorektně, není moc co dodat. Nicméně ale s ohledem na moje konzervativní smýšlení bych nerad zacházel až tak daleku a pokusím se „spojit staré osvědčené s novým progresivním“.

Co takhle „první dámák“? 😉 😄

panrizek

V češtině se manžel prezidentky obvykle nazývá „první muž“ nebo „první gentleman.“ Toto označení je podobné označení „první dáma“ pro manželky prezidentů, a odkazuje na pozici, kterou manžel prezidentky zastává v rámci prezidentského páru. Je to ale spíše neformální označení a není používáno oficiálně.

marci1

První pán,muž, gentleman? Snad nejlepší by bylo zavést oslovení „pan Novák, manžel prezidentky“. 😄

plebs

S ohledem na velké množství různých pohlaví dle mého názoru – osoba presidentky.

Dvorní šašek

Dvorní šašek, běda mužům, kterým žena vládne!

paul1

Myslím, že „manžel paní prezidentky“ to plně vystihuje.

Rokio

Myslím si, že první muž.

Pepa25

Čestina si teprve pojemnování vytvoří, pokud to bude potřeba – buď zůstane u neutrálního manžel paní prezidentky nebo se ujme třeba první pán, uvidíme.

P.S. I když spíš asi neuvidíme, velká část mužů má zjevně problém s tím, že bychom měli mít prezidentku – ženu …

plebs

Dvorní šašek nehanět dámy mají větší odvahu taková Tussová z ostrovů / ex premiér / nemá problém mačkat tlačítko na Rusa, naše válečnice má ve válce také jasno odkud padají rakety /, nebo Markéta okamžitě dala radu na zateplení osob bez rozdílů pohlaví, nebo Kája Kallasová s Estonska žádný mír na UA nebude pokud Putin nebude před soudem

Dvorní šašek

Iracionalita není znakem vyspělosti, či snad kvality člověka. Ženy mají větší tendenci jednat v emocích, city hrají pro ně větší roli, než u mužů, kteří právě pracují více s pragmatismem. Neříkám, bylo pár (ale opravdu jen pár) političek, které svou roli zvládly dobře, nicméně politika byla vždy blíže k mužům, lídrům, protože politika je tvrdé prostředí, musí být, aby se dobralo k výsledku a k cíli, což se s empatií moc nepodaří.