zjentek

Jak je to s ekologickou daní z auťáku? Kdy se platí?

Cituji z webu ČSOB:

„Ekologická daň se platí při prvním převodu auta na nového majitele. Pokud jste tedy prvním dalším majitelem vozu po tom původním a vůz spadá do kategorie emisní normy EURO 0, 1 nebo 2, padne břemeno ekologické daně na vás. V případě dovozu auta ze zahraničí platíte ekologickou daň při první registraci vozu v ČR.“

„Prvním převodu auta na nového majitele“? „Prvním dalším majitelem“??? Co jsou to, proboha, za bláboly? Anebo jsem zase, jako obvykle, autista? 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

Nejlepší odpověď
Dochy

Předpokládám že jde o prvního dalšího po nabytí účinnosti zákona o ekologické dani 😉 Nepředpokládám, že by se někdy u nás prodávala nová auta, která by neodpovídala aktuálním emisním limitům.
Ale napsáno je to hezky 😉

Další odpovědi
Ametyst

Těžko hledat logiku v úřednickém newspeaku. “První” je něco jiného než “další”. V tom aby se prase vyznalo. Cílem je nejspíš zamaskovat lumpárnu, jejímž výsledkem je to, že daň zaplatí všichni. Nejsem autista, ale skeptik.

elkon

Zeptej se na registru vozidel, když chceš přesnou odpověď. Máš neobvyklý dar, stále se ptát jinde, než je potřeba.

Petrovskalui

Zdravím, mohu se prosím tady s někým poradit ohledně rozumného pojištění na auto? Tedy myslím jak povinného, tak i havarijního? Kde auto pojistit rozumně?

Renikled

Na auto můžete celkem dobře získat pojištění jak povinné, tak i havarijní díky online porovnávači pojištění Klik.cz. Doporučím se tam podívat, protože srovnání i sjednání nic nestojí.

cochee

Je třeba si to přečíst v originále, tedy v Zákoně o odpadech 185/2001 Sb., §37e a ne nějaké patlála matlála v čéesóbé. Banka se má starat o prachy a ne o ekologické poplatky, stejně jako třeba Letiště Václava Havla se nestará o veřejné záchodky v Plzni. V zákoně se píše, cituji: „…Poplatek se platí při první registraci použitého vozidla kategorie M1 a N1 v České republice. Pokud je již vozidlo v České republice registrováno, platí se poplatek při první přeregistraci vozidla. …“ O žádném „prvním dalším“ majiteli, ba dokonce o vůbec žádném majiteli, tam není ani slabika; používá se tam když už, tak termín „žadatel o registraci“. I já jsem byl v této situaci, tedy onen „první další majitel“ vozu, neboli žadatel o registraci, a přitom jsem daň neplatil, zaplatil ji prodávající, tak jsme se domluvili a úřad proti tomu nic neměl.

zjentek

Dochy, je dobře, že nás internet nutí předpokládat. Tím nám také tříbí mozek, asi. 😕

Dochy

😉 Za to nemůže internet. Předpokládat je jedním ze základních činností lidské inteligence.

zjentek

Ametystík, přesně to mě napadlo. Já tě miluju za to jak krásně dokážeš chápat (uber, ne abys mě hned chytla za slovo) 😘😘

Vezmi si jen tu první větu: „Ekologická daň se platí při prvním převodu auta na nového majitele." Takže já jakožto budoucí (NOVÝ) majitel zakoupím vůz od třetího majitele v ČRdeli ovšem půjde o můj první převod, čili zaplatím. Břemeno ekologické daně padá na mě. Bo budu PRVNÍM DALŠÍM majitelem tvl 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

zjentek

Prvním dalším majitelem tvl, po tom původním 🤦‍♂️🤦‍♂️💉🐔