(O_o)

Jak probíhala privatizace panského majetku po pádu monarchie?

Kuponova privatizace v devadesatkach, ale jak tomu bylo kdysi, kdy mel panovnik nejvetsi majetek a potrebovalo se to prevest na drobnejsi majitele z rad lidi?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Po vzniku nového Československa uvalilo ministerstvo zemědělství svým výnosem z 29. dubna 1919 na bývalé císařské velkostatky v Čechách vnucenou správa a dosavadní název ředitelství změnilo na „Ředitelství bývalých císařských statků v Praze”, jehož nástupnickým orgánem se roku 1921 stalo „Ředitelství státních lesů a statků v Praze”. Zákonem ze dne 12. srpna 1921 č. 354/1921 Sb. o převzetí statků a majetku, připadlých podle mírových smluv československému státu, nabyl Československý stát všech statků a jmění rakouského státu a habsburské panovnické rodiny na území ČSR. V říjnu 1921 bylo zrušeno „Ředitelství císařských soukromých a rodinných statků v Praze” a zřízeno „Ředitelství státních lesů a statků v Praze”. Hospodářský celek státních lesů a statků se vytvářela postupně, přičemž základ státního pozemkového majetku tvořily státní a korunní lesy a statky bývalého Rakousko-Uherska, velkostatky příslušníků habsburského rodu a velkostatky převzaté státem při provádění pozemkové reformy.
Viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Ceskos­lovensk%C3%A9_st%­C3%A1tn%C3%AD_le­sy_a_statky

K pozemkové reformě:
Revoluční národní shromáždění schválilo 16. dubna 1919 zákon o pozemkové reformě, který rozhodl o záboru pozemkového majetku nad 150 ha zemědělské půdy nebo nad 250 ha celkové půdy.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pozemkov%C3%A1_re­forma_v_%C4%8Ces­koslovensku

Další odpovědi
Filip84

[K]dy měl panovník největší majetek a potřebovalo se to převést na drobnější majitele z řad lidí.

Nevím o tom, že by kdy taková pakonina proběhla.

Jak už to obvykle bývá, Československý stát se stal právním nástupcem státu Království a země na Radě říšské zastoupené, osobní majetková práva tím nebyla nějak dotčena.

Pomineme-li implementaci zákonů na ochranu německé cti a německé krve v protektorátní „právo“, k prvnímu zabavování majetku došlo až na základě dekretů presidenta republiky (tzv. Benešových dekretů), no a pak po „vítězném únoru“ a znárodňování.

df

To by si asi tenkrát panstvo líbit nenechalo. To až ve dvacátém století si začali nechat kydat hnůj na hlavu. Kuponová privatizace je něco jinýho. Tam se vzalo erární a rozdalo se lidu. A to nikoho neurazí

Drap

Fiip si opět upravuje dějiny podle sebe a hlásá nesmysly. . Žádná privatizace v naší zemi až po sametový převrat žádná nebyla. Po pádu monarchie byla za vlády T.G.Masaryka takzvaná první pozemková reforma. To se okleštily, v podstatě zestátnily /Zestátnění je opak privatizace/velkým šlechticům rozsáhlé pozemky a část půdy, která jim byla zabavena byla nadále ve správě sátu, jednotlivých obcí a podobně. Pravdu má v tom, že po r.48 bylo zestátnění některých firem a výrobních prostředků, které připadly státu, popřípadě družstvům. Jediný takový velký podvod, kterému dnes říkáme privatizace, kdy se něco dělilo a jako by rozdávalo malým byla až kuponová privatizace. Malí stejně nedostali nic, ale za podpory vedení státu v podstatě došlo k rozkradení státního majetku, podle připraveného zákona. Něco málo, co se za ten státní majetek utržilo se hned následně rozplynulo a stát a ani ti malí neměli opět nic.

Pepa25

Drap: Pozemková reforma 1919 – 1921 byla privatizace – co jiného je, když stát něco zabere a pak převede soukromým (privátním) vlastníkům?

Drap

Zkonfiskované majetky byly převedeny na obce, něco potom i prodáno.. Obce ale byly a jsou součástí státu. To převedení na drobnější z lidu, jak se tazatel ptal tam nikde nevidím.

Pepa25

Asi neumíte číst (viz odkaz výše): „862.000 ha bylo zemědělské půdy (10,5–11,5% z celkové zemědělské půdy ČSR), kterou získalo 632.131 přídělců. 99,3% úspěšných žadatelů o zemědělskou půdu získalo drobný příděl (= do 30 ha) v průměru 1,2 ha zemědělské půdy“ Za první republiky tu nebyl komunismus, co se zabralo ze šlechtických velkostatků, to se zase přidělilo!!!
Konkrétní popis třeba z Veselí n.M.: https://www.veseli-nad-moravou.cz/veseli-za-prvni-republiky-pozemkova-reforma-z-roku-1919-a-velkostatek-bedricha-chorinskeho/d-608521