msi

Jaké doklady potřebuji pro vydání karty řidiče?

Dobrý den, mám hotový řidičák na autobus a ve středu budu dělat profesák. Chci se zeptat, jaké všechny doklady jsou potřeba, abych na odboru dopravy mohl požádat o vydání karty řidiče (taková ta pametova karta jak se dává do tachografu). Je pro vydání podmínka, abych měl hotovej profesák nebo stačí řidičák a mohu požádat? Děkuji vám.

Filip: děkuji za odpověď, ještě, že jste mi to napsal, doškrábal jsem brambory a chtěl jsem tam jít, ušetřil jste mi několik stovek :)

Odpovědi
Filip84

Ano, já fakt vím, co je karta do tachografu, to nemusíš popisovat! 🙄😅

Na kartě do tachografu je číslo řidičského průkazu, a s ohledem na tu skutečnost, že profesní způsobilost se dnes neprokazuje samostatným průkazem, ale zapisuje se ve formě harmonisačního kódu do řidičského průkazu, tak jakmile získáš profesní způsobilost, budeš žádat o nový řidičský průkaz.

Takže: uděláš si profesák. Zažádáš si na odboru dopravy o nový řidičský průkaz, ve kterém bude zapsán ten profesák. Až Ti přijde ten nový řidičský průkaz se zapsaným profesákem, vezmeš si s sebou také občanský průkaz, vyzvedneš si ten řidičák s profesákem, no a hned, ve vedlejších dveřích, si podáš žádost o vydání karty do tachografu.

Čistě theoreticky si můžeš o tu kartu požádat i teď, protože řidičák D máš, a ne v úplně každém režimu řízení potřebuješ profesní způsobilost, avšak zároveň můžeš potřebovat kartu do tachografu, protože dneska platí národní předpis, že ve chvíli, kdy je v autě tachograf, ho musíš používat (i bez karty, pokud Ty tu kartu nemusíš mít, ale to už je zase jiný příběh). Ale protože na kartě do tachografu je číslo řidičáku, tak po získání profesáku budeš mit jiné číslo řidičáku a zbytečně bys platil za dvojí vydání karty do tachografu.

msi

Dobrý den, tak mám profesák hotovej teda, již je jedno, že na kartě řidiče bude staré číslo řidičáku – nově se to již neřeší, takže v pohodě. :)

Filip84

Nějak to, zase, blbne, asi „server error“: jestli už chceš uzavřít, budeš muset nominovat, asi, ještě jednou, protože je to rozbitý. 🤷🏽‍♀️ Mi to taky těch 5 bodů nepřičetlo, takže zjevně nominace nezafungovala! 😅🙄