(O_o)

Jaké jsou nejstarší české funkční továrny, ještě s původními či starými stroji a stále vyrábějí?

Zdravím, zajímalo by mě zda je ještě historie živá a vyrábí se sic neekonomicky či tak efektivně cokoliv konzervativně v ČR od potravin přes výrobky a retro/průmyslová revoluce stále ještě je s námi je.

Odpovědi
Drap

Už neni českých továren. Zbyly jen nějaké menší provozy. Žádná česká firma si nemůže dovolit vyrábět neekonomicky. Pokud tě toto zajímá, zajeď se podívat do Losin na výrobu ručního papíru. I tam uvidíš staré zařízení.

Dochy

Ty opravdu historické budou asi jen v provozech přeměněných na muzeum. Nicméně před pár lety jsem se podílel na repasích strojů na automatickou výrobu z plechů, původem odhadem z padesátých či šedesátých let. (stříhání, lisování, tvarování) Tělo stroje z velké části poctivá litina, automatika z velké části řešena pneumaticky. Mechanici dělali opravy a seřízení, my dělali komplet novou elektriku. Ty stroje byli kouzelné. Když to jen maličko přeženu, tak naše řízení tam bylo často skoro jen k tomu, aby se po stisku tlačítka spustil motor a sepnuli ventily na přívod tlakového vzduchu a technického vakua a dále se hlídala bezpečnost (jestli do toho někdo nestrká ruce). Jinak ten stroj jel sám, bral si plechy z palety, stříhal na pruhy, z nich vystřihoval kolečka, lisoval do profilu, ohýbal okraje, skládal do výstupního zásobníku… koncert. Naše řízení opravdu minimální… No hlídali jsme ještě zda někde nedošlo k zaseknutí a ucpání dopravníku… a to bylo všechno.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Nassin: Je otázka co je podle Tebe původní stroj. Ona Synthesia není zas tak starý podnik. Viděl jsem nějaký dokument kde, pokud se dobře pamatuju, měli nějaký hnětací stroj desítky let starý a byli s ním spokojeni.