Avatar uživatele
Alesh

Jaký je správný sled akcí při pohřbu?

Chci se zeptat, v jakém sledu se provádí na pohřbu akce, pokud člověk dává zemřelému květinu a zároveň se uklání směrem k rakvi?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? marci1 před 519 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
marci1

Odpoveď byla označena jako užitečná

nejprve se položí květina a pak se člověk ukloní

Tato popsaná forma vzdání úcty je možná. Přichází v úvahu před zahájením vlastního obřadu, kdy pozůstalí přichází do obřadní síně, pokládají před rakev květiny a při tom vyjádří úctu a rozloučí se se zemřelým úklonou směrem k rakvi. 🙂
https://porad­na.pohreb.cz/e­tika-kondolence/poklona-zemrelemu-benesov

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Alesh Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Filip84

nejprve se položí květina a pak se člověk ukloní

Je to obvyklá usance, i u různých těch pomníků, soch atp., akorát – možná mám kolem sebe samé Hotentoty, možná jsem tomu nevěnoval až takovou pozornost – jsem si nevšiml, že by se někdo, u nás, umrlci klaněl (rozhodně ne, jako soše Kim Il Seunga).

Občanský funus má úplně jiný průběh, smysl i symboliku, než funus církevní, to jenom jako pro úplnost. Církevní funus NENÍ společenská událost, jejímž cílem je rozloučení se společenství s umrlcem, církevní funus je mše, tedy mešní oběť, za zemřelého. Zároveň se s umrlcem loučí, a za umrlce se modlí, celá farnost (theoreticky, prakticky ti, co došli „na mši“).

V zásadě je, ku příkladu, nevhodné, aby byla při mši rakev s umrlcem otevřena (ať je upraven sebelépe) a krajně nevhodné jsou i projevy, tedy většina z nich („jak se naučil chodit, pomáhal rodičům, pak chodil do školy, pak pracoval, pak byl na důchodě, ale pořád pracoval, a když už nemohl pracovat, tak natáhl brka“), protože materií i smyslem křesťanského pohřbu je spása duše umrlce, a to, co dělal nebo nedělal za života, není nijak podstatné, tedy míním tím zejména to, co se obvykle v proslovech zmiňuje, tj. obstarávání a záliby. To na mši za umrlce nepatří, ta mše má silně kající charakter (proto má také kněz černou kasuli, pluviál a štólu, výjimečně fialové) a vyzdvihovat jakékoli světské úspěchy umrlce je krajně nepatřičné.

To souvisí i s květy: vše by mělo být uměřené, není to „poslední oslava“ umrlce, ale doprovození jeho duše do pryč. Proto i uklánění se umrlci je nepatřičné.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
paul1

nejprve se položí květina a pak se člověk ukloní

Při posledním pohřbu (zemřel soused) jsem přišel o něco dříve do obřadní místnosti a všimnul jsem si, že řada lidí nedala květy a ani se neuklonila. Ty květy – to bylo způsobeno tím, že před nedávnem u nás skončilo s prodejem květinářství a v Tescu asi došly zásoby.

Upravil/a: paul1

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek