JájsemRaibek

Je informace o covidu lékařským tajemstvím, nebo není?

„Mohu potvrdit, že dochází k převozu pana prezidenta do ÚVN,“ potvrdil serveru lékař Boris Šťastný ze společnosti Senior Home Group. Ta se má o Zemana starat po jeho čtvrtečním převozu na zámek v Lánech.

Informaci o nákaze koronavirem odmítl potvrdit s odkazem na lékařské tajemství.

Takže já se prokáži QR kódem o prodělaném covidu, ale oni nic neřeknou, protože jde o lékařské tajemství.
https://www.no­vinky.cz/doma­ci/clanek/zeman-miri-zpet-do-uvn-40379203#dop_­ab_variant=0&dop_sou­rce_zone_name=no­vinky.sznhp.box&dop_req­_id=4Yl06PazmV2-202111251813&­dop_id=40379203&sou­rce=hp&seq_no=1&ut­m_campaign=ab­test179_tlacit­ka_u_boxiku_var­BB&utm_medium=z-boxiku&utm_sou­rce=www.seznam­.cz

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, i informace o onemocnění covidem spadá do lékařského tajemství, tak jako každá jiná nemoc. Lékař dbalý této etiky by takové informace neměl nikomu sdělovat. Bohužel, z vlastních zkušeností vím, že na to celkem prdí.

Další odpovědi
Ametyst

Zase znovu: my a oni. Dvojí metr. Jedna právnička vznesla dotaz na svého poslance, zda je očkovaný. Jeho sekretářka odpověděla, že je to informace intimní a osobní, takže nic. Zato my máme dávat údaj ze své zdravotní dokumentace uvaděčce v kině nebo pinglovi v hospodě. Zákon o ochraně osobních údajů GDPR je evropský zákon a platí od 25.května 2018– až do dnešních dnů, a dost? Nejen osobní údaje, ale zdravotní údaje jsou to, co na sebe máme kdekomu vyplácnout? Nezákonnost a neústavnost nastupují.

xiperio

Nákaza není onemocnění

JežíšKristus

V první řadě pro veřejně exponované osoby platí jiná pravidla. Ať už se jedná o informace o zdravotním stavu, nebo o finance. Zkuste se zaregistrovat u Tipsportu, také po vás budou chtít vědět, zda se veřejně angažujete.

Říká někdo, že se Zeman také neprokazuje QR kódem? Ten mmj. o zdravotní diagnóze nevypovídá nic, jen informuje o provedeném očkování.

Herjulfson

Ježíšku evidentně nemáš pravdu. Info o zdravotním stavu prezidenta má v našem právním systému stejnou ochranu jako info o tvém zdraví. Pokud někdo něco řekne, jedná se buď o porušení zákona, nebo o informaci poskytnutou se souhlasem prezidenta.
Mám také tak trochu pocit, že nechápeš proč se na to v Tipsportu ptají na… Tato povinnost zcela jistě vychází z tzv. AML zákona. Chápu, že nevíš o čem je řeč. Tak hledej šmudlo. Malá nápověda – jde o praní špinavých peněz.

Herjulfson

Ametyst – ta jedna právnička se fikaně obrátila na Ústavní soud s dotazem jak to mají soudci. Kolik jich je očkováno jednou, dvěma nebo naopak žádnou dávkou. Soud odpověděl, že jako zaměstnavatel nemá právo zjišťovat tyto informace, protože se jedná o „intimní“ informace podléhající ochraně na něž prostě nemá právo…