zjentek

Je možné, aby na světě existoval člověk bez emocí?

Myslím mezi živými. Může zde na zemi takový mezi námi existovat?

_____________­_________
Otázka volně navazuje na předešlou ptázku z oblasti pseudofilozofie zde>>> https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-by-se-vam-zamlouval-zivot-na-svete-ve-kterem-by-nikdo-neveril-na-zazraky

Nejlepší odpověď
da ny

Samozřejmě, že může.
Nevím, kolik se jich válí po zemi. Na Zemi, jich není málo.
Oficiálně jde o alexithymii.
„Pařez“. 😛
Emocionální dřeva, neprojevují city"
Chybí projev emocí i fantazie
Není to hlupák, ale sociální intelekt má na nule (výsada mnohých politiků)
Ačkoliv sny se mu zásadně nezdají….
Pinocchiem po tatínkovi? Nebo výchovou matky?
Tajemní pacienti
Zdroj: https://www.vi­talia.cz/clan­ky/pinocchiuv-syndrom-emocni-dreva-neprojevuji-city/

Další odpovědi
Disraeli

Nemůže – to by pak byl stroj, robot.
Říkalo se / říká se, že třeba sociopaté nemají emoce a nic necítí, ale NENÍ TO PRAVDA (je to nedorozumění). Takoví a podobní jedinci mají třeba nižší EQ nebo mají utlumené nějaké emoce/pocity (nejsou jich úplně správně schopni) a nebo to u nich funguje obecně nějak jinak (třeba sklon k negativním emocím/pocitům a naopak nejsou DOBŘE schopni těch lidských, které způsobují soucítění, vciťování se, pochopení…). Mají kolikrát nějakou poruchu, ale „překvapivě“ fungují na základě emocí. A dokonce i najaká ta jejich asociálnost, zaostalost, porucha a příčiny/popudy/mo­tivy jejich konání (i třeba špatného) fungují na základě a z principu samotných emocí.
Psychopaté/so­ciopaté a další jsouvlastně hodně emocionální – byť třeba v některých ohledech jsou chladní (vůči druhým). Ale to neznamená, že necítí strach, osamění, nějaké touhy/chtíč, vztek, nudu atd. A právě ty negativnější emoce jsou u nich časté; pramenící z jejich ega a problémů.
Někteří v sobě mají hodně hněvu, jiní jen zvědavosti apod.

Emocí je obří množství, jakýkoli projev něčeho, je většinou nějaký druh emoce, ať už člověk projevuje třeba: nadšení, smutek, vztek/hněv, nepřátelství, nenávist, lásku, leknutí, strach, zvědavost, nějakou touhu/vášeň, nervozita, nuda, důvěra, pocit prádnoty, frustrace, slast, lítost, vina, očekávání, důvěra, osamělost, lakomství, sobectví,… a desítky, stovky dalších. I ten nejotupělejší člověk, mentálně retardovaný, psychicky nemocný nebo psychopat, sociopat nebo nejracionálnější jedinec/logický génius, aj. něco cítí – nemusí to být nezbytně pozitivní nebo humánní, ale jsou to emoce a jejich projevy. Projevujeme je dokonce i v nevědomí, pří spánku, v transu/otupě­losti, ve snech, atd.

Savier

Poslední dobou máš super otázky. Tě osvítilo? Jinak ano. Trn člověk jsem fost možná já.

annas

Ano llidé blez emocí existují a e jich assi desetina ooopulace.
j. Jsou to tzv,. jedinici, kteřoí trpío alexithymií .

V anglickém zdroji jsem našla otázku
Existují lidé, kteří necítí emoce.?

"!Ano, lidé, kteří necítí emoce, mají alexithymii. Jde o druh emocionální „barvosleposti“, která jim brání vnímat nebo vyjadřovat mnoho odstínů pocitů, které běžně zdobí naše životy. Tento stav se vyskytuje u přibližně 50 % lidí s autismem, ale mnoho „alexů“ (jak se sami nazývá) nevykazuje žádné jiné autistické rysy, jako je kompulzivní nebo opakující se chování.

Abychom pochopili onu emocionální otupělost, pomůže nám představit si emoce jako jakousi ruskou panenku složenou z různých skořápek, z nichž každá je stále složitější. V srdci je tělesný pocit – skok ve vašem srdci, když vidíte osobu, kterou milujete, nebo kručení žaludku, které přichází se vztekem. Mozek pak může těmto pocitům přiřadit hodnotu – víte, jestli je to dobré nebo špatné, a jestli je ten pocit silný nebo slabý; amorfní vjemy začnou získávat tvar a tvoří vědomou reprezentaci emocí. Pocity mohou být rozlišeny, možná smícháním různých typů emocí, jako je hořko-sladký smutek, a nakonec k nim připojíme slova – můžete popsat své zoufalství nebo svou radost a můžete vysvětlit, jak jste se tak cítili.

víoced odkazu

https://www.qu­ora.com/Do-people-without-emotion-exist-If-so-how-do-they-think-and-feel-in-the-world

„Alexithymií trpí asi desetina populace a každý druhý jedinec s duševní poruchou. Přestože se jedná o poměrně velký problém, řada lidí o něm doposud nikdy neslyšela, tudíž ani mnozí z nás vůbec netuší, že takový problém mají. Lidé trpící touto poruchou necítí emoce jako štěstí, lásku, hněv nebo spokojenost.“

https://www.no­vinky.cz/clanek/ze­na-vztahy-a-sex-alexithymii-neboli-neschopnosti-identifikovat-a-vyjadrovat-emoce-trpi-asi-desetina-populace-40428016

Filip84

Disraeli: Se sociopathií je to složitější.

Existuje sociopathie jako nemoc, respektive je to psychická porucha: F60.2 Disociální porucha osobnosti. Má to číslo diagnosy, je to v MKN-10 klasifikaci nemocí, je to nemoc, hotovo! 🙄😅

No, ano, ale disociální porucha osobnosti není to samé co „psychopathie“, a už vůbec nemá nic společného s ne/prožíváním emocí. Ano, příznakem poruchy je (také!) osobnost psychopathická (psychopatholo­gická), sociopathická (sociopatholo­gická). Ano. Ale také amorální, antisociální, asociální.

To, co je laicky označováno jako „psychopathie“, je sociopathie Cleckleyova typu. To ale není nemoc, nemá to číslo diagnosy, není to v MKN-10 klasifikaci nemocí, není to nemoc, hotovo! 🙄😅 Je však typově mnohem vyšší pravděpodobnost, že sociopat Cleckleyova typu bude trpět disociální poruchou osobnosti.

Jednoduše řečeno, podle posledních výzkumů, sociopat Cleckleyova typu neprožívá jen jednu jedinou emoci: strach; Cleckleyovy závěry z roku 1976 (The Mask of Sanity) jsou tak, v tomto směru, obsoletní.

Zdravý jedinec prožívá celou škálu emocí, je jejich – vlastnímu, vnitřnímu – prožívání přizpůsoben (v opačném případě: F43.2 Poruchy přizpůsobení! 😅), což se ve vnějším světě projeví „od – do“, jednoduchým kriterionem je, že tím neškodí sobě, ani druhým.

Sociopat Cleckleyova typu prožívá celou škálu emocí, až na jednu: strach. Ale nepředstavuj si to takto banálně, protože celkové vnitřní prožívání emocí takto banální není. Dostaví se strach a dostaví se: zuřivost, hněv, apatie / paralysa … Zuřivost, hněv, apatii, etc. etc. etc. sociopat Cleckleyova typu prožívá, neprožívá jenom ten strach.

No jo, no, jenže ten strach je spojený s láskou, nenávistí, zlobou, radostí, strach je jedna z kruciálních emocí, která se projevuje do vzniku, působení, zpracování, etc. emocí dalších.

Tím, že sociopat Cleckleyova typu neprožívá strach, prožívá všecky ostatní emoce, které jsou na strach navázány, strach se v nich projevuje, nebo je strach ovlivňuje (takže, téměř, všecky!) úplně jinak. Není např. pravda, že by sociopat Cleckleyova typu nebyl s to empathie. Je s to, ale není s to empathie v čemkoli, co souvisí se strachem. Takže, vlastně, je schopen empathie, ale v praxi to nejde moc poznat, protože v praxi je málo situací, do kterých by byl sociopat Cleckleyova typu s to se vcítit. 😅

Vlastně tím je snadno odhalitelný, bohužel nikoli úplně laicky. Vlastně laicky vůbec! 😅 Lidé mají o „psychopatech“ zvrácenou představu! 😅 Ale to už je jiný příběh, že jo.

Samo o sobě to není nemoc, ale sociopat Cleckleyova typu prakticky nemůže být duševně zcela zdravý. Prostě je to na hlavu postavené, ale je to tak.

zjentek

Filip>>> cos tady napsal můžeš směle napasovat na KAŽDÉHO JEDNOHGO silně materiálně založeného člověka. A není to nijak postavené na hlavu. Naopak, je to TRAGÉDIE společnosti, řádu. ŽE vás některé možnosti konkrétního společenského systému vblastně přímo navedou se do tohoto vašeho stavu dostat, ocitnout se v něm a nezřídka CELOŽIVOTNĚ si jím BEZTRESTNĚ projít až ke smrti, ale… Zase která společnost by trestala sama sebe, že? Navíc, ti doopravdy chytří psychopati (manipulátoři, narcisté), ti doslova mamrdi, by docela snadno oblafli, neboli po tvém- vyjebali, i s diplomovaným soudním psychiatrem. Že? Žádný problém, jako. Postačí vzdělání, dobrá paměť, následně společenské postavení, prestiž a šup- mamrd, psychopatický, manipulativní, je takto ve společnosti řádně ukotven a „kdo na něj může“, že? NO ZJENTEK, PŘECE!!! Ten ti to sem napsat MŮŽE a i když je to vlastně jen takové házení perlí sviním, něco ti to i tak „dá“. 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️ Tady můžeš takto „zrcadlit“, mamrde, jak chceš. Než za dlouhá léta přijdeš na to, žes dlouhá léta byl sám projektován. A dělat, že tě to „jako“ nezajímá, že znáš vše jinak 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

Jinak… Taky tě mám rád 🤪

zjentek

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

Á propós, Tóňa, víš co dá práce, už jen sesmolit takovýto text výše tak, aby zdejší mamrd SE SPOKOJENĚ NADÁLE DOMNÍVAL, že zjentek je buran? NESKUTEČNĚ PRÁCE, to nechceš, jako!!! 😐😐🤪

(😉)

Tonda Káňa

No je pravda, že mě už taky mnohokrát napadlo, že on bude v reálu hodně citlivý, tedy pravý opak toho, jak se tu prezentuje. To je normální obrana, lidé se například chovají, že je nic nerozhodí, ale v reálu je rozhodí všechno a jsou to citlivky až handba.

On může být něco úplně stejného, zde se prezentuje jako muž z oceli, aby si dodával kuráž, ale přitom v reálu třeba nad těmi příspěvky brečí 😭😂

zjentek

Tóně Káně, ok 👍👍👊

zjentek

Oprava: Tóňa… sry (;

zjentek

Ještě doplním, Tóňa, „citlivky až hanba“, to se ti myslím taky moc nepovedlo. Přece největší průsery světa vznikají právě proto, že se lidé (zbabělci) v tu pravou chvíli (aktuálně) bojí/zaleknou projevit své city 🤷‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

Disraeli

Že člověk nemá dobře vyvinuté morální emoce a empatii, neznamená, že ten člověk nemá vůbec žádné emoce a že nic necítí.

Ametyst

Disraeli: Jeden TV komentátor řekl: “ Moje oblíbená emoce je nenávist. Nenávidím ocet, černé mraky, je toho hodně. Teď mi zákon zakazuje vyjádřit emocí nenávist. Jen proto, že se skupina spoluobčanů snadno urazí.“

zjentek

Disraeli a co je mně, jako, po takovém? Já se ptám, zda existuje jedinec bez emocí. A buď to víš, nebo „máš domněnky“ a se domníváš… ne? 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

Disraeli

Píšu to jen proto, že je to častá mýlka. Lidi bez emocí neexistují – ale o některých se to říká (co mají nějakou poruchu, „psychopaté, sociopaté“, autisti atd), ale není to pravda. Chybí jim akorát ta empatie, morální zábrany a emoce, horší EQ apod.

Disraeli

https://www.wi­kiskripta.eu/w/E­moce

da ny

Tondo,
pochopím, že někdo, někomu, může ležet v žaludku (Tobě Filip 84)
Kam se podělo Tvé konstruktivní a kritické myšlení : 😉
Kdyby byl Filip debil, tak by tu nebyl….
Projevy emocí a fantazie, mu upřít nemůžeme, i kdybys 100× chtěl.:-P

Z nnou uvedeného odkazu:
„Postižení alexithymií nejsou psychopatičtí cynici. V životě to mají těžší než běžní lidé. Ovšem žít s nimi je obtížnější než s průměrným partnerem.“
Takovými „pacienty a pařezy“, je patrně velká část českých mužů.:-P

Disraeli

Alexitymie ovšem není o tom, že ten člověk nemá emoce, ale že funguje nějak blbě (má nějakou poruchu), nevyzná se ve vlastních emocích, neumí je projevovat (alespoň některé z nich), apod. Ale rozhodně emoce má.
Neexistuje člověk, co by neměl emoce.

da ny

Tak ano, ale řadí se sem lidé,
kteří nemají/nevyjadřují pocity. Neřeší se, zda to neumí,
z mnoha důvodů. Jsou „tedy bez emoční“ .
Jestli od přírody, nebo je někdo výchovou zarazil, jako skobu do zdi
Někdo se s tím narodí, tak, jako s dyslexií a jinými dysfunkcemi.
Podobně, jako se rodí lidé „bezpohlavní“. Říká se tak laicky lidem,
kteří jsou asexuální. Žádné pohlaví je nepřitahuje. Nevím, ale, jak na tom
jsou/nejsou třeba s onanií 😉 Znám jen jednoho člověka (40), ale na
tohle jsem se ho neptala.

zjentek

Da ny, 😃😃😃, zeptaj se! 😄

Disraeli

Tak jistě, ale oni ty emoce mají, akorát jim sami někdy nerozumí a ostatním se to jeví, jakoby je neměli (protože je nedávají najevo). Ale ani to není úplně pravda, protože jak třeba ti psychopaté, tak třeba autisté dávají najevo třeba strach nebo hněv nebo znudění (přirozeně taky emoce). Neumí to akorat s tou empatií nebo morálními emocemi… A proto se některým zdá, že jsou bez emocí… Přestože samozřejmě nejsou.
Pointa je, že se jen NĚKDY ostatním JEVÍ jako bezemoční. Ale prakticky neexistuje člověk, který by neměl emoce (ani ti „poruchaní“). Není to možné , už by to nebyl člověk.

zjentek

Disraeli, o mě také vždy při střelbě a boji zblízka kolovaly zkazky, že jsem se narodil bez emocí 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️… Kdyby jen tušili, jaxemnou dokáže zamávat takový dement! 🙋‍♂️

Když se na to dnes dívám zpětně tak ono mně to vlastně smysl dává. Bo tu svou „emoci“ při tréninku, ostatními vnímanou jak popisuji výše, totiž KDYBYCH mohl uplatnit v reálném životě, tak ono těch dementů by tady okolo dnes zase tolik neběhalo, žeano… 🤔🤔🤔👉🤷‍♂️👉💁‍♂️

Postarat se o své vlastní dobro je tak nějak prý základ vlastního života. Prý, možná, také jeho smysl 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️ Ale co já vím, já jsem jenom zjentek 🤷‍♂️

zjentek

…Jedno je ale jisté. Nejkomfortněji se cítíme, když „tam nahoře“ není už nikdo, kdo by nás usměrnil. A všichni dobrovolně oddaní „věci“ tento komfort také dobrovolně odmítají. Bojí se sebe coby svobodných, volných, bez řetězů… si myslím. Nejspíš jsou to slaboši, kteří se nedokáží ovládat sami, svou vlastní morálkou. Protože jiné vysvětlení si nedokáži představit 🤔