Rokio

Jsou běžné i prsteny z bronzu?

Které mají výhody a nevýhody oproti zlatým a stříbrným prstenům?

Nejlepší odpověď
Filip84

https://www.ob­chodjitrenka.cz/cs/40-bronzove-sperky
https://www.drak­karia.cz/sper­ky/bronz-sperky/
https://www.hot­diamonds.cz/vsechny-sperky/damske-bronzove?sera­dit=novinky
https://www.re­gionalni-znacky.cz/arz/cs/cer­tifikovane-produkty/deta­il/385/bronzo­ve-sperky

Další odpovědi
Disraeli

Úplně běžně, stačí vyhledat. ;)
Z těch obyčejných a nejdostupnějších se dělají hlavně ocelové (nerez)… protože jsou levné a taky má většinou lepší vlastnosti než třeba bronz. Pak stříbrné, nakonec zlaté (nejcennější).

Ale vlastnosti bronzu jsou vlastně skvělé a v mnohém se neliší od zlata a stříbra – v něčem je i lepší nebo zcela stejný jako jeden z těch dvou (tvrdost/pevnost, vodivost, teplota tání, odolnost vůči korozi – myšlena hlavně rez a rozpad, kluz/nost, kujnost respektive tvárnost*, aj). Bronz je z nich nejhlečí – což může a nemusí být výhoda (dle užití – ve šperkařství je to podle mě jedno). Je tvrdší než zlato, měkčí než stříbro.
*Třeba tvárnost je u broznu o něco horší než u zlata/stříbra, ale má zase vyrovnanost s jinými vlastnostmi (pevnost/tvrdost, bez lámavosti aj.). Proto má/měl bronz uplatnění hlavně jinde, jako materiál třeba pro nástroje, stavby, ale taky i větší umělecká díla (sochy aj).
Není ani pravda, že bronz není odolný vůči korozi.. tedy on korozi podléhá, ale tolik nerezaví, nerozpadá se. Ale vytváří si ochranou vrstvu (patinu) a snáz mění barvu (ztratí lesk a zezelená). A ve šperkařství hraje hlavní roli barva a lesk a právě bronz se tolik neleskne.
U všech ale hlavně záleží na přesném složení/slitině – co se týká vlastností. K samotnému zlatu se často přidává právě meď anebo stříbro. :D
Jinak možná nevýhoda (pro některé citlivějtší lidi): měď může u některých způsobovat podráždění kůže apod. (jsou dokonce i alergie)

Bronz hlavně nemá takovou hodnotu (investiční a jinou-domnělou, přisouzenou) jako ty zbylé dva, není těžké, tolik se neleskne, není AŽ TAK vodivý a odolný (ale ve srovnání s jinými kovy docela velmi dobře – vodivý i odolný) a hlavně to není nedostatkové jako zlato a stříbro, protože jeho zásoby (tedy mědi/cínu) jsou obří. Snadno k dostání. A o tom ta hodnota taky je (zásoby+poptáv­ka+vlastnosti). Nemluvě o pověsti (jakou ty kovy mají, což taky vytváří hodnotu).
Takové zlato/stříbro si snadnějí zachová barvu, lesk. A jsou o něco tvárnější. A to je vlastně celé… co se týká šperkařství.
Bronz je vlastně docela boží kov/slitina. :D Jen je mrtě podceňovaný. Ehh, doba bronzová, to je dávno pasé – bronz ve všem překonaný a k ničemu… ale vždycky záleží na užití a na přesném složení/slitině. Je železo lepší než bronz? Záleží v čem. Je tvrdší, pevnější, jistě, ale taky třeba mnohem snáze náchylný k rozpadům v důsledku koroze. Železné a ocelové nástroje v zemědělství? Bronz je mnohem šetrnější (pro půdu, vodu i rostliny/semena), méně toxický a škodlivý, biokompatibilní, vhodný (přirozenější) pro interakci s půdou, má lehkost a zároveň pevnost a odolnost vůči korozi, mj. lépe elek. vodivý, recyklovatelný aj.

Kelt

Jsou levnější, ale nejsou stabilní. Stačí se podívat na chemické složení. Podívej se do muzea na vykopávky z doby bronzové.