Avatar uživatele
led

Kde se v ČR mluví nejspisovnější češtinou?

Četla jsem, že ve Slovenské republice je malinká obec Žarnovica neďaleko juhozápadne od Zvolena kde mluví nejspisovněji slovenštinou.
Tak mě napadla otázka:
Kde v Českých zemích mluví nejvíc lidí tou nejspisovnější češtinou?
Znáte to tam? Chtěla bych, ještě před mým návratem do budoucnosti, slyšet mluvit rýze čistou spisovní češtinu. V médiích ji neznají.

Děkuji

Odkazy:
článek:
https://obkec­.azet.sk/clanok/TCMvGgF/v-ktorom-meste-ludia-rozpravaju-najspisovnejsou-slovencinou-bratislava-ani-martin-to-nie-je/?utm_source=a­zet.sk&utm_me­dium=magaziny-top&utm_conten­t=clanok1&utm_cam­paign=HP-azet-new
mapa:
https://zarno­vica.virtualne­.sk/info-mapa.html#ulice

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? vagra, Drap, zjentek, marci1, Ametyst před 459 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
marci1

Nějaká lingvistka dělala průzkum, kde se v ČR mluví nejspisovněji a vyhrálo to Zlínsko. 😄

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zjentek

Já nevím, ale podobně jako chcete vyjádřit, Led, jsem se vždy cítil na Liberecku, pokud bych cttěl být úplně konkrétní tak nejlépe okolo Jablonce nad Nisou, chápete, korálky, vánoční baňky a tak. Tak tam já slyším nejspisovnější češtinu. Teprve tam jsem i já, občan lidově demokratické republiky Prajzské POCITOVĚ pochopil, jak překrásná, zvučná (až zpěvná) čeština je, takže pokud jsem to zde cítil já, musí tam čaština být i nejspisovnější, čili nejtradičnější, ze všech nejjasnější, chcete-li. Zde se také vždycky nejvíce zamiluji, když na mě v těchto končinách promluví žena. Chjo, nemám já to v životě nikterak snadné. ((; Ovšem já nejsem nijak zvláště vnímavý, čili odpověď berte raději jen jako subjektivní názor popleteného jednotlivce. (;

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dnb

Já jsem kdysi dávno četl, že nejspisovněji lidé hovoří na severní Moravě, konkrétně Olomoucký kraj. Jestli je tomu tak i dnes, netuším.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

zjentku, tak když vás tam zcela náhodně potkám, můžu na vás promluvit spisovně česky? 😁

Avatar uživatele
zjentek

No tak to raději VŮBEC já bych zrudnul a zdrhnul (už teď jsem vzrušený a to jsem si jen představil, co jste napsala… ach, život ve snu je tak krásný).

To bych u Vás asi nezískal hodně bodů, že? 😉

Avatar uživatele
led

zjentek, netěšte se, body nerozdávám od dubu k dubu, od zjentka k zjentkovi. Nechte z nich taky dalším čakatelům na body. A vůbec, vždyť vy ani neumíte slovensky😁😁😁👅

Avatar uživatele
zjentek

Jsem připraven podstoupit lekcím s Vámi! Dám do toho VŠECHNO! 💋🧠👅

😁

Avatar uživatele
led

marci1, nemáte k této informaci také zdroj?

Avatar uživatele
Sameotazky

Střední Morava

Nový příspěvek