Filip84

Líbí se vám retro móda? Případně vintage?

Jaký je mezi tím rozdíl?

Retro je nové oblečení, které je inspirováno nějakou historickou dekádou – puntíkové šaty s kolovou sukní á la 50. léta, tričko s potiskem á la 80. léta, černobílé střevíce Ghillie Broque á la Alphonso Gabriel Capone, proužkovaný oblek á la 50. léta, atp. Je to ale oblečení nové, z nových, moderních materiálů, jenom je inspirováno (více či méně) nějakou předchozí epochou.

Vintage je staré, původní, oblečení ze 40. let, z 80. let, atp. To znamená originál šaty s kolovou sukní z 50. let z „kobercoviny“, originál kabát z 50. let, vlněný, těžký, ručně šité edwardiánské střevíce, s koženou podrážkou a dřevěným podpatkem, atp. Může jí i o novovýrobu, musí však být zachován původní způsob výroby i materiálové složení.

https://brumla­.cz/info/retro-moda-vintage-outfit

Dnes je retro ve veliký oblibě, letos frčí hadry á la 80. léta: široké jeansy světlých barev, vůbec jeansový fetish, tenisky á la 80. léta, atp.

Líbí se vám to? Nosíte to? Řídíte se – v tomto směru – módními trendy?

Mi ne. Nebo takto: v každé historické epoše se najde kousek oblečení, který je nadčasový a – prostě a jednoduše – sluší. Většině holek by taky prospělo více sukní a taková kolová sukně á la 50. léta, se spodnicí, by jim rozhodně prospěla! Body a legíny, typický sportovní oděv 80. let, z moderních materiálů, co nevypadá, jak když se v něm frajerka přenesla v čase z Diskopříběhu (lesklé, barevné …), je taky super. Ale tím to končí.

Konec konců, pokud se někdo obléká do oblečení ze 40. let (vintage), nebo se obléká striktně ve stylu 60. let (Hippies, například), no tak – svým způsobem – nedospěl, protože nejsou ani 40. léta, ani 60. léta. Je romantický, sentimentální, žije minulostí. Prosím, každýmu, co jeho jest, ale není to nic víc, než presentace nízkého sebevědomí. 😅

Nejlepší odpověď
Disraeli

Ano, líbí se mi vintage / retro styl, ale nenosím to.

Nosím různé oblečení i dle toho, kde zrovna jsem (není to zrovna retro, ale spíš věc kultury – a to se může lišit – a místami se móda zase nějak moc nevyvíjela/ne­měnila, takže se to dá částečně považovat za „historické“ oblékání). Když jsi v Česku, tak je to něco jiného než třeba v Ománu nebo Bhútánu anebo někde v Africe v parném vedru, kde se jen spoře odívají. Jasně, že tam taky můžeš chodit v obleku nebo obyčejnějším oblečení jako kalkhoty/tepláky a triko… ale proč vlastně. Tyto „odlišné“ druhy odívání můžou též mít své výhody.
Ale většinou převažuje to triko+kalhoty, případně košile, rifle, kraťasy, aj. Ale né vždy, zkrátka podle nálady, počasi, lokality, příležitosti/ak­tivity.

Retro/vintage maximálně tak do 50. let. Po první a druhé světové šla móda, ale i umění a mnohé z kultur (Západ a socialistické země) do háje. Něco se chvíli ještě drželo (třeba po první světové), ale co nezabila první světová, to odrovnala ta druhá (případně do pár let po ní).
Módá od 60. let se mi moc nelíbí. Něco v modernější době (třeba za posledních 30 let) není vyloženě špatné, ale je tam dost věcí, co se mi taky nelíbí. A hlavně i některé extrémy, extravagantnosti, trendy. V oblékání, účesech a „prvky“ (nebo jak to nazat) jako třeba tetování, piercingy.

Každopádně moderní móda a společenské jednotvárné odívání a obleky (hlavně mužské) se mi moc nelíbí.
A když „retro“ tak spíš před 20. stoletím. 😅

Zaklikl bych poslední možnost, ale souhlasím s ní jen částečně. Jsem pro eleganci i jistou okázalost (jako spíš estetičnost), ale zároveň i praktičnost. Jednoduché a praktické nemusí vůbec znamenat, že není estetické a nevypadá dobře nebo to nemůže být elegantní – to spíš naopak. Že bych se o módu nezajímal je částečně pravda, ale spíš se mi hlavně nelíbí moderní, dnenší móda. Uvítal bych klidně návrat staršího odívání – rozmanitější módy dle epoch a kultur, větší výběr, kombinace. V průběhu staletí i tisíceletí (od počátku starověku) se nosily docela fascinující oblečení a módní styly, když pomineme nějaké extrémy a podivnosti, tak se najde opravdu hodně kvalitních, pohodlných i elegantních/krás­ných způsobů odívání. Historie je bohatá; za mě trochu škoda, že se nenosí, co se nosívalo v dávných dobách.

Další odpovědi
Rokio

Ano, líbí se mi vintage / retro styl, ale nenosím to.

Vypadá to elegantně. Takhle se podle mě oblékají džentlmeni a dámy.

Drap

Jiná odpověď.

.

michalds

Jiná odpověď.

Tonda Káňa

Jiná odpověď.

Filip84

Disraeli: Ta, jak Ty říkáš poslední, odpověď (on to přehází systém 😅) je, spíš, dedikována pro lidi, co jdou ven v sandálech od Vieta, v tom šedý vytahaný, zažmolkovaný ponožky v délce 1/3 punčoch, co jim furt padaj, bo jsou tak chujově vyrobený, a do toho vytahaný 😅, k tomu maj hnědý 3/4 kalhoty velikosti XXXXXXXXXL na postavě velikosti XXS, modrý tričko s anglickým / dánským / švédským (podle sekáče, kde to stará koupila 😅) nápisem „jsem kokot!“, červenou kšiltovku Coca-Cola a batoh Fernet. 😅😅 Nebo tak něco. 😅😅😅 Jistě chápeš.

Asi tak: pánský oblečení od 19. století je běžně nositelný. Je tam ta sestava košile, vesta, Mantel, galaty, fusekle, boty. 😅 Už existuje něco, jako spodní prádlo (myslím: jiné spodní prádlo, než kilt liner 😅). Jasně, dnešnímu uživateli by, asi, nevyhovovaly ponožky bez gumy, takže na pánský podvazky (https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/znate-pansky-podvazky), nebo kosile přetahovaná přes hlavu, se samostatnými manžetami a samostatným límečkem. 😅 Ale tak to jsou detaily, že? I tak si nedokážu moc představit, jak by dneska běžně chlapi nosili frak. 😅 Což, svýho času, bylo úplně normální oblečení! 😅😅

Ale móda pod 19. století není běžně moc nositelná. No, je: klasický barokní pánský úbor je, vlastně, docela praktický, a na svou dobu moderní: galaty končí pod koleny, to by většině chlapů dneska způsobilo průjem, protože by k tomu museli nosit punčochy, ale tak co už – zvykli by si. 😅 Boty jsou levopravé, ale jinak jsou to, vlastně, relativně normální boty. Vesta je delší, kabát se nezapínal, jako bylo by to nositelné i dnes. Ovšem pozdní baroko, rokoko, to si nedokážu moc představit! 😅😅 No, minimálně by většině chlapů v tom připadalo, že jsou „sissyfikováni“, ten zjev by jim připadal příliš zženštilý. Pastelové barvy, „kabátky“, kalhoty nad kolena … Nic moc, na dnešní dobu! 😅

Ale ženským bych to nepřál – by chodily vyoblékané, jak reservní amišky! 😅 Vlastně, když se nad tím zamyslíš, ženský oděv prodělal za sto roků neskutečnou revoluci. Šaty z 19. století obnášejí šaty z „kobercoviny“, že na tom je látky, jak na pěti stanech. 😅 Pod tím krinolína. A korset, protože podprda je až záležitost 20. – 30. let 20. století. Punčochy na podvazky a go commando, existoval bombarďák pod kolena, s dírou v rozkroku, ale to nosily jenom starý báby. 😅 Už vidím, jak v tom frajerka obsluhuje za kasou v Albertu! 😅😅

Oni v tom ománu chlapi nosej takovou tu dlouhou „košili“, ne, „suknice“ to je, vlastně, „pánský šaty“? To nosíš taky? A Ománci nenosej palestinu, nebo prostě jinej „ručník“ na hlavě, ale turban, ne? 😀 Já bych si v tom, asi, rozbil hubu: já jsem zvyklý, že si – skrze kilt & sporran – nevidím na nohy. Ale jsem zvyklý (téměř) na absolutní volnost pohybu, prostě pokud potřebuju zvednout nohu do výšky hlavy, zvednu nohu do výšky hlavy. V těch jejich „tógách“ bych se Sicher, dříve nebo později, zamotal a rozbil si rypák. A skrze sandály si ukopl palec! 😅 Ne, ne, to by nešlo! 🙈

Filip84

Rokio🤪: Takhle, jo, třeba: https://www.pin­terest.it/pin/5396­57967845658562/ ? 😂

Tak fajn! 😅

Jinak z toho, jak se kdo obléká, nepoznáš, je-li gentleman / dáma. A, z toho, že je někdo gentleman / dáma, nic nevyplývá: Hitler byl rozhodně gentleman, uměl se obléct, chovat a znal etiketu. Goebbels taky nebyl, zrovna, absolvent pomocný školy! 😅

Apriorismy, nic víc – značně Ti budou komplikovat život. Ale tak to je Tvůj problém, nikoli má starost, že? 😉😅