Filip84

Při tvorbě šatníku (outfitu): dbáte více o vyjádření své individuality, nebo o začlenění se do společnosti?

Jestliže jste si tuto otázku nikdy nepoložili (což, poněkud, předpokládám, nerad bych se mýlil, ale obávám se, že tu není nikdo, kdo by se věnoval psychologii módy! 😅), zkuste se nad svým šatníkem zamyslet a tuto otázku si položit.

Já se, v zásadě, ztotožňuju s diarchií vyzdvižení osobnosti a funkce estetické podle George Simmela (Philosophie der Mode : Zur Psychologie der Mode – Zwei Essays, 1895), že estetická funkce není ta hlavní, ba je až nežádoucí, že hlavní je zdůraznění a vyzdvižení osobnosti, která je jejím nositelem; k tomuto povýšení člověk potřebuje druhé lidi, kterým pohledem na svou ozdobu poskytne zalíbení, které nakonec ústí v ocenění a závist; v ozdobě, jako produktu potřeby „se líbit“, Simmel spatřuje zvláštní propletenost dvou protichůdných tendencí v interpersonálních vztazích, totiž, altruismu a egoismu, neboť druhým poskytne ozdoba službu altruistickou tím, že v nich vzbudí estetické zalíbení, zároveň tím, že tito lidé pak touží po tom také tak vypadat, zvyšují (egoistické) sebevědomí nositele na jejich úkor a zároveň platí, že je daná osoba závislá na existenci druhých a jejich kladném postoji k ní samotné; slovy Simmela „ozdobou se totiž sociologické a estetické zvýraznění osobnosti jakoby slévá v jediném ohnisku, bytí pro sebe a bytí pro jiné se navzájem stává příčinou i účinkem“ (in G. Simmel: Psychologie ozdoby, in Peníze v moderní kultuře a jiné eseje, Sociologické nakladatelství, Praha, 1997, str.98).

Ano, ovšem aby tyto protichůdné tendence byly ve vzájemné symbiose, musí jedinec oplývat zdravým sebevědomím. Podíváte-li se kolem sebe, velmi často tomu tak není. Puboši jsou přeborníci v co nejošklivějším outfitu, a pak jsou, řekněme, socioekonomické skupiny, které si „libují“ v tom vypadat co možná nejodpudivěji: někteří si to ani neuvědomují a byli-li by na to otázání, divili by se, co se to, jako řeší, jiní jsou si toho vědomi a dokonce jsou na sebe – za to – pyšní! Ze sociopatů egoismus, naopak, čiší! 😅

V době, kdy Simmel publikoval, byla móda velmi odlišná, společnost byla industriální. Nosné myšlenky, thesis, platí, praktické využití je omezeno.

Dnes se dostáváme do jakési, pomyslné, diarchie mezi individualitou a kolektivitou. Mezi práním osoby a tlakem (šosácké, zupácké) společnosti. Nebavme se, prosím, o pracovním oděvu, ani o tom, v čem jíti v divadlo se patří. To je trošku něco jiného. Bavme se o všedním oblečení, na nákup, na procházku, na aktivitu, u které nemusí být oblečení vysloveně funkční.

Oblékáte se tak, abyste „nevyčnívali z davu“? Nebo vám „vyčnívání z davu“ nevadí? Nebo to neřešíte? Nebo o „vyčnívání z davu“ vysloveně usilujete? Tak, nebo tak: víte proč? Jakou to má pro vás hodnotu? 😃

Abych odpověděl, za sebe, protože minimálně df by se jinak rozhodně zeptal: neoblékám se tak, abych „nevyčníval z davu“, ale zase ne, explicite, tak, abych z něj „vyčníval“. Já z něj, stylem, vyčnívám, ale není to prvoplánový účel (vyčnívat budu stejně, i kdybych měl na sobě cokoli). Obrazně bych to mohl říci tak, že pokud by 90%+ mužů nosilo kilt, přestal bych ho nosit, nejsem rád součástí skupin, nerad „zapadám“, připadám si tím, svým způsobem, nepříjemně, nepatřičně, přejímám tím na sebe jakýsi, pomyslný, „tlak“, o který nestojím. Ale kdyby ho nosilo cca 60% mužů (byl obvyklý), vadit mi to nebude: konec konců také nosím kalhoty, i když je nosí většina lidí bez ohledu na pohlaví. V outfitu se musí skloubit estetika, funkce a pohodlí, v tomto pořadí (řekl bych, že u nás je to, u většiny lidí, pohodlí, funkce a estetika neví, co to je! 😅). Neboli, raději obětuju pohodlí a funkci pro estetiku. Nikdy nedostávám jako dárek oblečení, protože všichni ví, že to je nesmysl: nebudu ho nosit. Oblečení si vybírám sám, většinu mám ze second handů (ne, nejde o cenu! 😅) a nenosím žádné známé značky, a už vůbec nenosím značky viditelně (nejsem chodící reklama!).

Nejlepší odpověď
da ny

Už tak nějak „prdím“, a to co se nosí.
Splynout s davem nepotřebuji.
Nosím, co mi vyhovuje, co se mi líbí, co mám…
Za značkami se nehoním, ale nějaké mám.
Oblečení z butiku či sekond handu, není jako pouliční uniforma 😉
Běhám do práce, kde se převlékám, tak na velké čančání,
není čas a nálada.
Jsem dost zimomřivá. Nehřeje mne sádlo a už ani fyzické mládí. 😉
Tedy chodívám nabalená, jako pumpa.
Nemám zimní čas moc ráda a vysoké letní teploty, na rozpálených
ulicích, také nejsou nic moc. Ale člověk je dříve oblečen/převlečen.
Když mám náladu, nebo je příležitost, tak se dokážu i „vyfiknout“. 😉
V KV v době MFF si dovolím i výstřelky. 😛

Další odpovědi
aliendrone

Požadavky na oděv má již z principu aliendrone velmi široké. Praktičnost je rozhodujícím kritériem. No ZKUS přijít do banky nebo na úřad třeba v teplákové soupravě. Hned ti bude to bude jasné („drobet“ odlišný přístup). 😉

Řekl bych, že jsem VELKÝ fintil, na výběr (estetiku) i jakost si potrpím. Pravda, jde spíše o drobnosti (galanterie apod.), s většími kusy si nechám pomoci od kamarádek, sourojezinek, prostě od bab obecně (mají to „v oku“, já ne). Na téma „hadrárna a já“ bych mohl napsat esej, to bys zíral. Třeba o tom, JAK to proboha dělám, že mám pořád čisté džíny. To bylo v době, kdy jsem je jestě často nosil, ale již PO zavedení „schvalovacího procesu“ viz výše. Vysvětlení bylo prosté, poté, když jsem otestoval v praxi denním nošením a neshledal „dodatečné závady“ jsem se do krámu vrátil a koupil ty samé rovnou několikrát.

Logika, nemusel jsem nikoho otravovat (výběrový doprovod), úspora času (tak jako tak koupím kalhoty, tak co se otravovat pro každé zvlášť), atd. – jistě chápeš ty ohromné výhody. A tak jsem měl stále „vyprané a suché jedny a ty samé“ (bylo to v dobách, kdy ještě sušičky nebyly běžná věc). Teprve tento zmíněný dotaz „jak to dělám“ mě trknul, že je „cosi v nepořádku“. Prostě ALIEN, co bys chtěl. 😂

A to je jen lehoučký příklad. Z některých historek by ses válel smíchem. Věř mi, že MIMOŇ, jako jsem já má MNOHEM lepší na skladě. 😉 Ale…

Možná bys usoudil, že jakožto Krasomil Nádherovič Půvabný patřím do kategorie „nasebeupozor­ňovačů“, ale OPAK je pravdou. Cením si nenápadnosti, dokonce až tak, že při výběru obuvi je pro mě nesmírně důležitá její „tichost“. Musí umožňovat nejen tichý (ideálně neslyšný) , ale ZÁROVEŇ RYCHLÝ pohyb (ploužit se potichu umí každý). Nějakých „50 odstínů šedi“? PCHE, žabaři, znám a mám jich mnohem víc. Mám sice rád černou, ale jeji „maskovaci faktor“ je ubohý (s vyjímkou tmy), spíše NAOPAK. Sytě černými hadry na sebe upozorníš. Kdepak na ŠEDOU.

Takže NETUŠÍM do které kategorie podle tebe spadám. Prostě rád vypadám tak, že to nikoho neosloví v ani dobrém, ani ve špatném směru, ideálně VŮBEC. ☺

iceT

Takže, tepláky nebo legíny a trička nosím doma.
Nelíbí se mi současný model tlustých tepláků, tenisek, krátkých topů a k tomu elegantní kabát nebo kožená bundička. Nebo tenisky, kapsáče a k tomu korzet, fakt jsem to viděla, normálně korzet, ale ne ten svrchní jako od šatů, ale spodní prádlo.
Prostě kusy oblečení, které se k sobě nehodí.
V létě mám ráda volnost, takže šaty a spodní prádlo s nohavičkami, a kdyby to šlo bez podprdy, tak ji taky odložím, ale to jaksi nejde. Nebo volné kalhoty a halenky, dbám, aby materiál byl pro mě příjemný. K tomu většinou žabky nebo sandály nebo lehké tenisky, podle počasí, ovšem žádné monstrózní bachny, co vypadají jak o dvě čísla větší. A nikdy bych nezkombinovala dva různé vzory, když spodní díl se vzorem, tak zbytek jednobarevný.
V zimě všechno oblečení schová bunda, tak hlavně aby mi netáhlo na kotníky a teplé kalhoty. A nesnáším třicet vrstev jako u cibule. Nekoupila bych si bundu, co vypadá jak spacák s rukávama, a vždy jsem přemýšlela, jak se taková bunda zapíná, když je zip až ke kotníkům.
Inspiruju se i u jiných, koukám, co má kdo na sobě, občas se divím, že se někdo zapomněl podívat do zrcadla, ale na druhou stranu každého věc, jak se oblíká, pokud se v tom cítí dobře, i já se oblíkám tak, abych se cítila pohodlně.

elkon

Kašlu na tvůj román, nikdy nečtu dlouhé články, nemá to smysl. Nosím co se mi líbí a co je pohodlné. Nepatrně dám na můj věk, nenosím třeba trika s debilními obrázky, ale to jsem neměl rád nikdy, bez ohledu na věk. Ostatní mě nezajímá.

zjentek

Normální člověk se společnosti vyhne. To jen nebezpečný psychopat stále hledá a hledá nové a nové způsoby vlastního začlenění se do společnosti okolo. Pouze zamindrákovaný, narcistický ubožák potřebuje vlastní publikum. Ale to ty ze zkušenosti velmi dobře víš.

elkon

zjentek – nespolečenský člověk je buran, to u tebe sedí.

zjentek

Tyhlety „přihřáté termínky“ si vymyslela tvá společnost. Z koho se skládá a proč vlastně, dobře víš. Tak si tam mezi sebou lezte či strkejte tzv. do análů (či naostro, tvá věc) a mě nech buranem, pusko.

Hlavně, že jste všichni svéprávní (v té vaší „společnosti“). Naopak, zcela nepochopitelně jsou vám povolena i rozhodná slova (za všechny viz pana doktora Fialu, případně mrkni na odraz zrcadla u sebe v koupelně, když před ním broučku stojíš).