Elk

Skutečně si myslíte, že žijeme ve svobodné zemi?

Svoboda je jenom slovo, nebo pocit, jenž žijeme? Kde jsou její mantinely, možnosti se vyjádřit, být svým a cítit tu volnost SVOBODY? Přemýšleli jste nad významem tohoto slova?

Nejlepší odpověď
Anikitos

Taková ”svoboda” by existovala jen v jedno jediném případě a to v tom, že by neexistovala žádná, ale vůbec žádná vláda ani nic tomu podobné; což je nemyslitelné.

Např. demokracie se stále pořád a pořád dokola ohání slovem ”svoboda.” Při tom demokracie a diktatura jsou ty nejpokrytečtější formy vlád, protože ”vše je u nich ve jménu svobody a lidu.” To ovšem samozřejmě není pravda a ”vládnou” (mají moc) ti, co si to nezaslouží (a co to neumí) – buď ”elita byrokratů, oligarchů, anarchistů a ochlokratů” nebo diktátorů, kteří tvrdí, že nemají žádnou moc a ve skutečnosti mají všechnu a že mají demokracii (tato teorie v praktickém životě neexistuje – myslím demokracii).

Hlavní je totiž dát lidem pocit toho, že mají svou ”svobodu.” (jak se píše v Kýrově vychování od Xenofónta..).

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-demokracie-opravdu-tak-dobra
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaka-je-pojistka-demokracie-ze-vule-vetsiny-nebude-na-ukor-mensiny

Další odpovědi
Kepler

Nic takového, jako absolutní svoboda neexistuje. Pokud ano, pak by se tomu mělo říkat chaos. Svoboda jedněch končí tam, kde začíná svoboda jiných.

dudu

Jak uvádí Elk, svoboda je poznaná nutnost. Pokud v životě respektuji existující mantinely akceptované společností v níž žiji jakož i svoje nadání a schopnosti, pak se mohu cítit svobodně a mít pocity štěstí.

hapiky

Asi jsi nezažil socialismus, ale zeptej se dnešních komoušů, ti ti to vysvětlí.

Horryk

Ono to jenom vypadá, že žijeme ve svobodné zemi, ale čím víc toho vím, tak to je tak, že se to časem zhoršuje. Kolem roku 2050 budou pravděpodobně dvě možnosti, ještě větší svoboda anebo ty režimy, co u nás byly nebo něco podobného zabaleného ve stínu svobody a demokracie. Uvidíme, která z možností se ujme. Doufám, že ta první.

ivzez

Ano, (zatím) žijeme ve svobodné zemi.