Martin854

Zažil jste někdo thought broadcasting neboli přesvědčení o tom, že dotyčnému každý čte myšlenky?

Je tu někdo kdo si myslí, že mu ostatní čtou myšlenky? Myslím to z pohledu člověka, který má nějaký duševní onemocnění a je přesvědčen, že to tak je. Anglicky se to dá najít pod názvem „Thought broadcasting“. Na českých webech o tom nic není, proto bych rád našel někoho, kdo to má stejně.

Odpovědi
Filip84

Nezažil, ale ano, znám takového člověka, vlastně dva? Ano, dva.

Ten jeden je muž, je přesvědčen, že po něm jdou „rozvědky“, že na to mají nějaký technický Hebel, tím mu čtou myšlenky. Na otázku, připadá-li si tak zajímavý, důležitý, aby po něm šla U. S. rozvědka, rozvědka lidový Číny, ruská rozvědka, atp., jak tvrdí: ano, připadá. 🤷‍♀️

Kombinace narcistické osobnosti a paranoidní schisofrenie: celý příběh – znám ho. Není ale diagnostikovaný, on jinak – paradoxně! – funguje docela dobře.

Druhá je holka, o té už jsem tu psal. Ta to má komplikovanější.

Ji „odposlouchávají“ sousedé, mají na to „krabičky“ (není to technický typ 😅, vlastně je úplně na hovno typ 🙃😅). Pokud se s ní proberou konkrétní sousedé, jako jaký by měli mít, reálný a racionální, důvod ji (jakkoli) odposlouchávat, pokud někdo tu kognitivní práci odvede za ni a racionálně jí zdůvodní, že opravdu neexistuje reálný předpoklad, že by byla tak zajímavá, aby soused/ka trávil čas posloucháním odposlechu jejich randálistů, prdů, atp., nahlédne na to (ona sama této dedukce schopna není, jako jasně, asi je to i premedikací, ale také je to tím, že je prostě naprosto a komplexně na hovno 😅). Nicméně blud je trvalý, to znamená, že pokud se změní prostředí, například kdyby se přestěhovala, když jede někam do pryč (moc nejezdí, nikdo o ni moc nestojí, už ani ty její kamarádky také pacientky s hlavou – je těžká případa! 🤷‍♀️), nebo se odstěhoval soused a přistěhoval jiný, začne to nanovo.

Čas od času už jí „nestačí“, že na ni mají sousedé „krabičky“ na (běžný) odposlech, ale čas od času na ni mají sousedé „krabičky“, co čtou myšlenky. Teda takhle: „běžný odposlech“ na ni mají, téměř, všichni sousedé, jo, to je blud normální. „Krabičky“ na čtení myšlenek, co se dobře pamatuju, měli na ni pouze dva sousedé, respektive sousedky. Jo, byl tam docela racionální důvod, aby na ně měla „větší pifku“, nebo racionální ani ne, ale personalisticky do bylo docela pochopitelné (pokud pochopíš, alespoň rámcově, to její pathologické myšlení a dokážeš se na situaci podívat jejím způsobem uvažování a úhlem pohledu).

Já proti její – slavné a vyhlášené (po někom tu pakoidní hlavu podědila, že?) – rodině jsem jí netvrdil sveřepě, že to absolutně není možné. Pouze jsem jí vysvětlil, že ano, myšlenka je elektromagnetické vlnění, tedy, v theoretické rovině jednou možná bude možné, že ho někdo bude s to zachytit a dekódovat, jenom zatím takový „přístroj“ na světě neexistuje, respektive, není známo, že by existoval.

No a pak jsme probrali, kterak by ty důry, na které měla to „podezření“, k takový „krabičce“ přišly. Nahlédla na to, že to technicky prostě není možné, a taky na to, že arciť ona je považuje za „důry“, ony ji mají naprosto a celkově v paži, a ještě k tomu mnohem víc je jim volná. 😅

Nevím, jestli tento blud je u ní také trvalý (arciť to, s ohledem na celkový stav jejího psychického zdraví, důvodně předpokládám), protože od tý doby nenastalo žádný novum, které by odůvodňovalo nové „čtenáře myšlenek“ s „krabičkou“.

Je to léta léčená pacientka s paranoidní schisofrenií, pod silnou medikací, a s depresemi.

Nevím, co víc očekáváš. Krom nějaké psychospirituální krise, která je časově omezená a od psychotických poruch relativně přesně a snadno rozeznatelná, je to prostě příznak paranoidní schisofrenie.

Zajímá Tě to? Fajn: čti Psychiatrii pro praxi, Psychiatrické rozhledy, Medicínu pro praxi, studuj psychologii, zážitkovou psychotherapii etc. etc. etc. V tom Ti nic nebrání, ne? Žádnou sensaci ale nečekej! 🤦‍♀️