led

Umíte správně použit zájmená „který“ a „jaký“? Dokážete to vysvětlit?

Všimla jsem si v příspěvcích, že si někteří uživatelé často pletou zájmená „který“ a jaký". Ale tato dvě tázací zájmena mají význam rozdílný a proto je nelze zaměňovat podle libosti.

PS. je mi líto, že mnoho lidí české národnosti neumí správně česky. To by nemělo být přirozené ani v čase, kdy světu chce vládnout angličtina.
I když více než půl století nežiju v českých zemích, styděla bych se neznat svou rodnou řeč.

Nejlepší odpověď
Emefej

Tohle se tady už několikrát probíralo. Hledej…

Další odpovědi
Rokio

Většinou ano.

Který se píše, když se myslí konkrétní věc, zvíře nebo osoba. Jaký se týká vlastností.

V Česku žiji od narození až do teď, protože jsem patriot. Platím zde daně. Ten, kdo žije v cizině, Česku dává o poznání méně.

aliendrone

Existence pravidla je mi známa, obsah nikoliv. Tudíž „jsem jedním z nich“ a to není vše – vyšumělo mi např. kdy se píše před spojkou A v souvětí čárka a mnohá další důležitá pravidla. :( Ne nadarmo je paměť rodu ženského, tedy MRCHA! Hlavně že dodnes z hlavy vysypu definici „Přídavná jména (adjektiva) vyjadřují vlastnosti osob, zvířat, věcí nebo jevů označených podstatným jménem nebo jejich význam jinak blíže určují.“ ;) :D :D

Moje štěstí je v tom, že si LIBUJI v textech jako „brabenci lezli po vokurce, taxem je sfouk“ jednak, druhak od čeho mají školy asistentky/se­kretářky a k čemu jsou pracmísta jazykových korektorek? A že vypadám jak křupan – NO A CO, když jím reálně JSEM (mutti se obrací v hrobě, TOLIK zbytečně vynaloženého úsilí)! ;) :D :D

Jediné co mi vadí jsou hrubky ve shodě podmětu s přísudkem, ale VÁŽNĚ netuším proč. Všiml jsem si, že na Slovenu píšete výjímečně dobře česky – JAK to děláte? I já jsem byl vychováván dvojjazyčně (v TV či rádiu byla povinnost vysílat určité procento slovenských pořadů/ve slovenštině), ale kdybych měl slovensky něco napsat, to byste teprve viděla, jak se dá zprznit slovenština! Umím si objednat pivo asi v 10 jazycích, ale přesně v intencích přísloví „devatero řemesel, desátá bída“. Jazyky prostě NEJSOU moje parketa, no.

jirka F

Když o tom přemýšlím tak si představím vyhlídku z filmu Anděl na horách jak se ptá té paní jakou s ní má známost? A ona odpoví veselou takže si řeknu jaký – veselý který – konkrétní....­...prostě takhle zauvažuji.

led

Rokio všimnite si tento text „Takže až se vás kamarád příště v hospodě na baru zeptá: „Jaký pivo si dáš?“, opravte ho a zeptejte se ho: „A který si dáš ty?““
a teraz si pozrite svoju otázku https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ktery-se-vam-zdal-v-noci-sen
Mate je správne formulovanú?

led

Aliendrone, taxi mislým 🤣😜, ale teraz vážnejšie. Pre mňa sú obidve reči čeština a slovenčina rovnocenné. Je pravda, že teraz sem píšem prevažne (to znamená: nie vždy) slovensky. Začala som sem písať česky, ale dnes robím tak na žiadosť tunajších (českých) užívateľov, ktorí ma o slovenčinu požiadali. Kto neverí, nájde si to tu v starších otázkach. Prirodzene, ak niečo považujem za dôležité, alebo odpovedám užívateľovi/u­žívateľke u ktorých nepredpokladám znalosť slovenčiny, píšem „hezky česky, i když, sem tam, chybička se vloudí“.
A prečo slovenčina? Nebudem predsa robiť problémy internetovým cenzorom a googlesledovačom , ktorí česky nevedia… ako iste viete, www.odpovedi.cz sú vďaka internetu známe aj mimo územia ČR. Dokonca aj v tej vašej Galaxii, či čo to tam u vás máte za hviezdne zoskupenie.

led

Emefej, ja to viem, ale mnohí užívatelia to nevedia.