Avatar uživatele
led

Umíte správně použit zájmená „který“ a „jaký“? Dokážete to vysvětlit?

Všimla jsem si v příspěvcích, že si někteří uživatelé často pletou zájmená „který“ a jaký". Ale tato dvě tázací zájmena mají význam rozdílný a proto je nelze zaměňovat podle libosti.

PS. je mi líto, že mnoho lidí české národnosti neumí správně česky. To by nemělo být přirozené ani v čase, kdy světu chce vládnout angličtina.
I když více než půl století nežiju v českých zemích, styděla bych se neznat svou rodnou řeč.

Upravil/a: led

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? Drap, jirka F, aliendrone před 662 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Emefej

Tohle se tady už několikrát probíralo. Hledej…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Rokio

Většinou ano.

Který se píše, když se myslí konkrétní věc, zvíře nebo osoba. Jaký se týká vlastností.

V Česku žiji od narození až do teď, protože jsem patriot. Platím zde daně. Ten, kdo žije v cizině, Česku dává o poznání méně.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Existence pravidla je mi známa, obsah nikoliv. Tudíž „jsem jedním z nich“ a to není vše – vyšumělo mi např. kdy se píše před spojkou A v souvětí čárka a mnohá další důležitá pravidla. :( Ne nadarmo je paměť rodu ženského, tedy MRCHA! Hlavně že dodnes z hlavy vysypu definici „Přídavná jména (adjektiva) vyjadřují vlastnosti osob, zvířat, věcí nebo jevů označených podstatným jménem nebo jejich význam jinak blíže určují.“ ;) :D :D

Moje štěstí je v tom, že si LIBUJI v textech jako „brabenci lezli po vokurce, taxem je sfouk“ jednak, druhak od čeho mají školy asistentky/se­kretářky a k čemu jsou pracmísta jazykových korektorek? A že vypadám jak křupan – NO A CO, když jím reálně JSEM (mutti se obrací v hrobě, TOLIK zbytečně vynaloženého úsilí)! ;) :D :D

Jediné co mi vadí jsou hrubky ve shodě podmětu s přísudkem, ale VÁŽNĚ netuším proč. Všiml jsem si, že na Slovenu píšete výjímečně dobře česky – JAK to děláte? I já jsem byl vychováván dvojjazyčně (v TV či rádiu byla povinnost vysílat určité procento slovenských pořadů/ve slovenštině), ale kdybych měl slovensky něco napsat, to byste teprve viděla, jak se dá zprznit slovenština! Umím si objednat pivo asi v 10 jazycích, ale přesně v intencích přísloví „devatero řemesel, desátá bída“. Jazyky prostě NEJSOU moje parketa, no.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jirka F

Když o tom přemýšlím tak si představím vyhlídku z filmu Anděl na horách jak se ptá té paní jakou s ní má známost? A ona odpoví veselou takže si řeknu jaký – veselý který – konkrétní....­...prostě takhle zauvažuji.

Upravil/a: jirka F

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

Rokio všimnite si tento text „Takže až se vás kamarád příště v hospodě na baru zeptá: „Jaký pivo si dáš?“, opravte ho a zeptejte se ho: „A který si dáš ty?““
a teraz si pozrite svoju otázku https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ktery-se-vam-zdal-v-noci-sen
Mate je správne formulovanú?

Avatar uživatele
led

Aliendrone, taxi mislým 🤣😜, ale teraz vážnejšie. Pre mňa sú obidve reči čeština a slovenčina rovnocenné. Je pravda, že teraz sem píšem prevažne (to znamená: nie vždy) slovensky. Začala som sem písať česky, ale dnes robím tak na žiadosť tunajších (českých) užívateľov, ktorí ma o slovenčinu požiadali. Kto neverí, nájde si to tu v starších otázkach. Prirodzene, ak niečo považujem za dôležité, alebo odpovedám užívateľovi/u­žívateľke u ktorých nepredpokladám znalosť slovenčiny, píšem „hezky česky, i když, sem tam, chybička se vloudí“.
A prečo slovenčina? Nebudem predsa robiť problémy internetovým cenzorom a googlesledovačom , ktorí česky nevedia… ako iste viete, www.odpovedi.cz sú vďaka internetu známe aj mimo územia ČR. Dokonca aj v tej vašej Galaxii, či čo to tam u vás máte za hviezdne zoskupenie.

Avatar uživatele
led

Emefej, ja to viem, ale mnohí užívatelia to nevedia.

Nový příspěvek