Všimli ste si, že v poslednej dobe (august – srpen) si spravodajstvo amerických a ukrajinských médií vzájomne odporujú

Všimli ste si, že v poslednej dobe (august – srpen) si spravodajstvo amerických a ukrajinských médií vzájomne odporujú v neprospech ukrajinských?
Napríklad
Hlavný úrad rozviedky Ukrajiny uviedol, že ruské vojska ostreľovali elektráreň zo susednej obce Voďanoje.
Zopár ukrajinských novinárov citovalo správu súčasného vedenia Záporožskej oblasti, ktoré podčiarklo, že včerajšie ostreľovanie ukrajinskou armádou jadrovú elektráreň nepoškodilo a bezprostredné nebezpečenstvo nehrozí.

Tieto fejky ukrajinskej strany poprela aj správa amerického Inštitútu pre štúdium vojny, v ktorej sa uvádza, že geolokačné zábery zverejnené na Twitteri a Telegrame 13. augusta, jasne svedčia, že žiadne ruské delostrelectvo sa v blízkosti jadrovej elektrárne nenachádza a najbližšie je rozmiestnený ruský 203 mm delostrelecký systém „Pion“ a je vzdialený až 11 km od Záporožskej jadrovej elektrárne a, samozrejme, ju neostreľoval. Pričom americkí experti zdôraznili, že je to jediný ruský delostrelecký systém, rozmiestnený široko – ďaleko od Záporožskej jadrovej elektrárne.

moja otázka…Tak kto strieľal Rusi, alebo Ukrajinci?
Kto je potom vierohodnejší?

Nejlepší odpověď
Drap

Pravda se z těchto zpráv přesně určit nedá. Osobně si ale myslím / v jiných zprávách už několikrát bylo, že v elektrárně mají sklad munice, snad i jaderné/ Z toho dedukuji, že by si ram Rus sám nestřílel.
Kde je ale pravda, se zřejmě ještě dlouho nedozvíme, jestli vůbec někdy. Podobné nesrovnalosti lze vypozorovat ve zpravodajství téměř každý den.

Další odpovědi
Pepa25

Podle formulace otázky „Tieto fejky ukrajinskej strany …“ vidím, že máte jasno, takže otázka je jen řečnická. Ale je docela symptomatická, takže udělám vyjímku odpovím z oblasti „Aktuality“: (všechny citace z ISW):
„Ukraine’s Main Intelligence Directorate (GUR) reported that Russian forces shelled the Zaporizhzhia NPP from positions in Vodyane on the southwestern outskirts of Enerhodar on the Dnipro River " a "Geolocated footage posted to Twitter and Telegram on August 13 shows a Russian Pion 203mm artillery system operating roughly 11km from the Zaporizhzhia NPP.“ přece nejsou v rozporu, ne?

Filip84

Už dávno jsem si všiml, že novináři lžou. Jestli je to z blbosti, nebo úmyslně, to nevím, ale je to věc, o které si myslím. Ale co si myslím, je dokonale nepodstatné.

Jde o klasické manipulativní techniky: bagatelisaci, nebo naopak zveličování, „zvýraznění“ „vhodných“ faktů, no a pominutí faktů „nevhodných“ atd.

U věcí, jako je ta choroba, nebo zrovna situace na Ukrajině, je to ale poněkud velký problém, on je to problém obecně, leč v těchto věcech je to velký problém, protože jde o to, že pak vyplyne úplně jiný závěr, než by jinak vyplynul.

Kolem té choroby, nebo Ukrajiny to, co popisuješ, není žádné novum, děje se to od samého začátku mediální propagandy, arciť to nebylo tak ostentativní. Odhalíš to v čase: v týdnu 1 napíšu informaci A, v týdnu 18 informaci B, protože už sami zapomněli, co napsali v týdnu A, a tak je ani nenapadne, že si to někdo může pamatovat, a dokonce si uvědomit diarchii mezi informací A a B.

Nic nového pod sluncem! 🙂

led

Pepa25, čo keby ste anglické texty vložili aj s prekladom? Zatiaľ angličtina nie je úradný ani uznaný (slovenčina) komunikačný jazyk v Českej republike. Takže niekto z nás nie je povinný anglickému textu rozumieť.

led

Pepa25, chcete povedať, že ruské vojská strieľajú na ruské vojská?

Pepa25

Co jsem chtěl odpovědět, jsem odpověděl (ISW nepíše, že dostupné informace popírají ukrajinskou verzi), omlouvám se, že jsem odpověděl nevhodně, můžete moji odpověď jako nevhodnou nahlásit a dál palec Drapovi, který odpověděl správně. Snad jen na závěr škoda, že vád fakta zajímají jen někdy, např. na moji na ostřelování nádraží v Kramatorsku jste odpověděla biblickým citátem „Co je to pravda?“, protože fakta se vám zjevně nehodila. Ale už končím, toto fakt nemá smysl.

led

1– Je chybné sa hneď vzdávať, ak narazíte na odpor.
Podľa mňa žiadna reakcia, ak je k danej otázke/odpovedi (okrem odstránenia) nie je nevhodná, každý má právo na svoj pohľad, názor.
2– K „ostřelování nádraží v Kramatorsku“ sú tak rozdielne mediálne informácie nielen z bojujúcich strán, že potrebovala som čas na ujasnenie faktov. To vy nerobíte a súčasne nedáte ani časopriestor na overenie verejných (i neverejných) faktov, „toto fakt nemá smysl.“

led

k téme Kramatorsk:
citát z trestného oznámenia:
„Kramatorsk
Pri ostreľovaní Kramatorska strelou Točka-U 8. apríla bolo zabitých približne 40 civilistov a viac ako 100 zranených. Prezident Vladimir Zelenskij okamžite obvinil Rusko, napriek tomu, že rakety Točka-U sú zastaralej technológie, ktorú Rusko už dávno nepoužíva a nahradilo ich raketami Iskander. Existujú však sú dôkazy, že táto konkrétna strela bola podľa výrobného čísla vo vlastníctve VSU a že priletela zo smeru, kde sa vo vzdialenosti asi 45 km juhozápadne od mesta, na sídlisku Dobropolie, v rozpore so ženevskými konvenciami nachádza raketová divízia ukrajinských ozbrojených síl. Naviac tieto strely Točka U sú obľúbenou zbraňou používanou kyjevským režimom a jeho nacistickými oddielmi pri osemročnom opakovanom ostreľovania oblasti Donbasu.
Ale je tu ešte niečo: Kramatorsk je v ruskojazyčnej oblasti východnej Ukrajiny, ktorú sa Rusko usiluje oslobodiť od nacistických bataliónov slúžiacich Kyjevu. Nedáva žiadny logický zmysel, aby Rusko zabíjalo vlastných. Je to skôr naopak. Kyjev sa takto pokúša trestať miestne obyvateľstvo za ich sympatie k Moskve – a ešte to vydáva za ruskú "prácu“. Ten istý rukopis môžeme prečítať aj v meste Buča."
tento citát je zo zverejneného trestného oznámenia
https://cz24.new­s/trestne-oznamenie-mnohonasobnej-trestnej-cinnosti-z-caputovej-dokument/
https://spolok-archa.info/oz­namenie-skutocnosti-nasvedcujucich-mnohonasobnej-trestnej-cinnosti-z-caputovej/

Pepa25

Pokuid někdo anonymně bez důkazu prohlásí, že „táto konkrétna strela bola podľa výrobného čísla vo vlastníctve VSU a že priletela zo smeru, kde sa vo vzdialenosti asi 45 km juhozápadne od mesta, na sídlisku Dobropolie“ má to zhruba stekjnou relevanci, jako když tu teď napíšu, že byla vypálena z Bratislavy.
Škoda, že si ve věci Kramatorsku také přepřečtete ISW … Taktzo bohužel musím setrvat u toho, že vás zajímají jen jednostrnné informace ,které podporují váš pohled. Navíc z dost pochybných zdrojů (on už CZ24 někdy zvřejnil něco, co byla pravda?)

Pepa25

Pro úplnost závěr ISW ke Kramatorsku: A Russian Tochka-U missile struck a civilian evacuation point at the Kramatorsk rail station on April 8, killing at least 50 and wounding around a hundred evacuees. Russian attempts to deny the strike are completely false. Pro-Russian Telegram channels and the Russian Ministry of Defense initially claimed Russian forces conducted precision strikes on railway stations in Donbas before deleting the claims once heavy civilian casualties emerged. Russian and DNR sources claimed both that the strike did not occur and that Ukrainian forces launched the strike as a false flag, ludicrously claiming that Russian forces do not use the Tochka-U missile—despite the fact Russia designed the Tochka, has demonstrably used it in previous strikes, and confirmed reports that Russia’s 8th Combined Arms Army (operating in Donbas) is equipped with the missile.
Překlad: Ruská střela Točka-U zasáhla 8. dubna civilní evakuační bod na železniční stanici Kramatorsk, zabila nejméně 50 a zranila kolem stovky evakuovaných. Ruské pokusy popřít úder jsou zcela falešné. Proruské kanály na Telegramu a ruské ministerstvo obrany zpočátku tvrdily, že ruské síly provedly přesné údery na železniční stanice v Donbasu, předtím, než tato tvrzení smazaly, jakmile se ukázaly těžké civilní oběti. Ruské zdroje a zdroje DNR tvrdily, že k úderu nedošlo a že ukrajinské síly zahájily úder jako falešnou vlajkou, abdurdně tvrdíc, že ruské síly nepoužívají raketu Točka-U – navzdory tomu, že Rusko Točku vytvořilo a prokazatelně ji použilo v předchozích útocích a jsou potvrzené zprávy, že ruská 8. kombinovaná armáda (operující v Donbasu) je vybavena touto raketou.

led

Pepa25, nemajte strach, ja si tieto informácie preverujem aj z iných zdrojov. Možno, na rozdiel od vás.
Nemám „konský pohľad“ https://www.au­rashop.cz/data/fi­les/product/big/12/397­22f88c6b5f0305220bfe9e92­106c1.png

Pepa25

Super! Tak která zpráva je relevatnější: ozdrojovaná ISW nebo MUDr. Liptáka, popotahovaného za šíření lží v době covidu? https://www.web­noviny.sk/vzdra­votnictve/udzs-zacal-preverovat-lekarov-siriacich-dezinformacie-o-ockovani-a-pandemii-podnety-dostalo-pat-lekarov/

led

Z vlastnej skúsenosti dávam za pravdu MUDr.Liptákovi