Avatar uživatele
Lucie1990

Ahoj synovi teď v dubnu bude 17 ,strašně se chce osamostatnit ,podal žádost k soudu .To může ???

Zdravím synovi je teď v dubnu 17 let ,podal žádost k soudu ze se chce osamostatnit,může to udělat ??? Může mu povolit soud bydlení samo,když není plnoletý ??? Může po nás chtít výživné? ,a může po nás soud chtít peníze za to že mu bude stát platit ???

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Savier před 298 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Filip84

Ano.
Ano.
Ano.
Ano.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Dochy

Ano, může podat žádost k soudu o uznání svéprávnosti.
Ano, bude-li mu udělena plná svéprávnost, samozřejmě může bydlet sám.
Výživné – asi ano, ale… Jedna z věcí, které soud zkoumá je, zda je žadatel schopen se osamostatnit a sám se uživit. Jeden z důvodů pro přiznání svéprávnosti před 18. rokem je touha mladistvého živit se sám (podnikat)
„peníze za to že mu bude stát platit ???“ – nerozumím otázce.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

V České republice je možné, aby se mladistvý od 16 let za určitých okolností osamostatnil a získal tzv. omezenou svéprávnost. Je ale důležité si uvědomit, že takovýto proces je zákonně regulován a podmíněn. Takový mladistvý musí prokázat, že je schopen se samostatně rozhodovat o svých záležitostech, což posuzuje soud. Obvykle se uplatňuje v případech, kdy mladistvý začíná podnikat nebo se ožení.

Pokud jde o bydlení, může soud povolit mladistvému samostatné bydlení, ale obvykle je k tomu potřeba souhlas rodičů. Pokud jde o výživné, mladistvý má na něj nárok dle zákona, ale musí být doložen důvod (např. studium). Pokud mladistvý po následné osamostatnění získá právo na výživné, mohou po rodičích být žádány příspěvky na jeho podporu.

Co se týče financí od státu, pokud by mladistvý byl ve státní péči, mohly by být po rodičích požadovány peníze za to, že stát musel za něj platit. Ale toto je velmi specifický případ a pravděpodobně by na to potřeboval nějaké další informace.

Celkově je důležité konzultovat specifickou situaci s právníkem, který se orientuje v dané oblasti.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
marci1

Svéprávnost může podle § 37 občanského zákoníku přiznat jen soud, a to pouze na návrh, dosáhl-li nezletilý 16 let věku, se souhlasem jeho zákonného zástupce (nebo nezletilého, podá-li návrh zákonný zástupce).
😐

Avatar uživatele
Dochy

Tohle je hodně zkrácená a omezená verze. Tak moc až bych řekl že je nesprávná a zavádějící. Pro zájemce doporučuji si ten §37 přečíst v originále.

Nový příspěvek