Avatar uživatele
annas

Časy se mění a názory lidí s nimi… Není změna základem života?

  1. Platí úsloví? „Dobrá rada nad zlato“, jestliže žádné zlato nemáme?
  2. Jde o pokrok? „Dav, který ve středověku krvelačně jásal při veřejných popravách, se dnes spokojí s televizním zpravodajstvím.“ – Jiří Žáček
  3. Mocnější je pravdomluvné slovo? „Dokud se za urážku na cti vyzývalo na souboj, psávali či mluvili kritikové nejen o spisovatelích mnohem uctivěji“? – Jiří Žáček
  4. Odměna podle zásluhy? „Trpaslíci jsou ze sádry, velikáni z vosku.“ – Jiří Faltus

https://citaty­.net/prislovi/per­ska-prislovi/?page=2&q=11769
http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-antologie-ceskych-aforistu-19-20-stol

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/%C4%­8Das-%C5%99%C3%ADzen%C3%AD-%C4%8Dasu-stopky-obchodn%C3%AD-3222267/

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 9Pro koho je otázka zajímavá? led, vagra, johana 56, Drap, Frogman, Anikitos, independent, EKSOT123, Michala11 před 2194 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Odpoveď byla označena jako užitečná

Sice se říká, že změna je základem života, ale ta změna neni vždy k lepšímu. Škoda jen, že dost často se to nedá předem odhadnout.

  1. Úsloví platí. Žádné zlato k tomu nepotřebujeme vlastnit, ta dobrá rada nám ho však může dostatek přinést.
  2. Jiří Žáček má pravdu. Člověk je stále pouze jistým druhem zvířete. Výchovou a postupnou domestikací a splynutím s okolím se naše divoké pudy kultivují a podřizují se stanovené morálce. Stále však zůstává, že lidské neštěstí někoho pobaví a zajímá ho.

3.Pěkná úvaha. V té době snad ani literární kritikové v pravém slova smyslu nebyli a každý kdo nebyl dobrým střelcem, zřejmě pečlivěji svá slova zvažoval než dnes.
4. Zřejmě je zde hodnotou pouze velikost zhotoveného, a zásluhy se nesrovnávají.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?annas Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Otevřete se změnám, ale neztrácejte své vlastní hodnoty. 🙂
Dalajláma

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?johana 56 Nahlásit


Avatar uživatele
Anikitos

„Změna plodí vždy další změnu.” Stačí malý podnět, jedna „původní“ změna a už se to veze. Začíná kolos dalších a dalších změn, a to je dobře. Sice ne vždy vedou změny k lepšímu, ale naštěstí neexistuje konečná změna, u které by zůstalo. Vždy příjde nová. Jak plyne čas, tak se spolu s ním vše mění.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
EKSOT123

Časy se mění a my se měníme s nimi – Cicero.
Dnes pochybujeme o tom, čemu se vždycky věřilo, a věříme tomu, o čem se vždycky pochybovalo. Pavel Kosorin
Člověk je proti pokroku úplně bezmocný. Miloslav Švandrlík
Ano, proti „pokroku“ je člověk bezmocný. Může chvíli vzdorovat, jako nakupovat v drobných obchodech, ale oni to obchodníčci stejně často nakoupí v supermarketu…, nekupovat nápoje v PETkách, ale když ony jsou tak praktické,… tisíce věcí… Tedy člověk v něčem dělá ústupky, mění své jednání, ale nemusí zcela měnit své názory, může čekat na nápad. Což je ona bezmocnost. Např. může omezovat jízdu vlastním autem ve prospěch hromadné dopravy. Někdy může jít pokroku vstříc, třeba jsem v počátcích, když do naší vísky do knihovny dorazil internet, zaučoval pár lidí. Jde tedy o to, že pokrok jde často ruku v ruce se snahou o zbohatnutí několika jedinců, bez ohledu na ekologii, drobné podnikatele, budoucnost.
Leč snaha jednotlivce se nemůže vyrovnat tomu, kdyby to dělala celá společnost. Např. biozemědělství. Máme nadprodukci, vymýšlí se kotle na pálení obilí, současně bio je drahé, pro malý zájem se bioprodukty převáží stovky kilometrů, výsledek sporný. Kdyby ale bylo jenom bio,… Tady pokrok vytlačil to, jak se to dělalo běžně dříve, aby se to později mohlo dělat stejně, jen pokrokověji a s dotacemi.
Sám nevím, jestli dobrá rada bez zlata je vždy k něčemu.
Ale asi jste měla spíš na mysli měnící se názory v oblasti kultury, mezilidských vztahů,… O výše uvedenému citátu P. Kosorina možno uvést, že jako křesťan měl asi zejména na mysli ustupující křesťanství a hodnoty. Tady nevím, jestli je možný velký pokrok spíš aplikace na moderní dobu. Bůh i člověk je v jádru pořád stejný. Spíš jsou na místě Ježíšovy pochybnosti: „Ale nalezne Syn člověka na Zemi víru, až se vrátí?“ Něco se posouvá k horšímu, něco těžko říct, něco k lepšímu, jako zrušení otroctví a nevolnictví. Nebo jen změna formy? Zpravodajství vybrané a podané bulvární formou, akční filmy,.. asi pracují s hormony podobně, jako dřív gladiátorské zápasy a veřejné popravy. Jistě o něco přijatelněji, ale dostupné všem. Sportovní přenosy snad OK.
I velikáni mají sochy z kamene, dokud je jiní nezboří. Možná k úlevě duše velikána. Podobně nedobře se může cítit duše třeba sektářského či náboženského obroditele či zakladatele, následovaná a oslavovaná dlouhé generace. Tak je často lépe býti trpaslíkem.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek