paul1

Chráníte si sluch (abyste neměli počase „hluch“) ?

Zvyšuje se podíl lidí, hlavně mladých, kteří mají „tinitus“ (pískání, nebo šumění v uších). Studenti v Bratislavě založili iniciativu „Nehuč“, která propaguje nosení (a rozdává) špuntů do uší (resp. zátky, chrániče sluchu ). Účinkuje hlavně u koncertů, kde se vyskytuje hlučná hudba , hlavně u koncertů s větším počtem diváků), kde nutné zajistit , aby slyšeli i vzdálenější diváci od podia.
Výška hluku na těchto koncertech se pohybuje od 90 do 130 decibelů, i 80 decibelů může být pro poškození sluchu problém,
závisí to i od toho, jak dlouho je člověk tomuto hluku vystavený.
Jedna z babských rad doporučuje těm, kteří už tinitus mají, třít si pár vteřin ukazováčkem oblast pod nosem a následně u kořenu nosu. Také je dobré strčit si malíček do ucha, trochu pootočit a rychleji vytáhnout.

Hlasujte v anketě

Odpovědi
elkon

jiná odpověď

Nepohybuji se v místě nadměrného hluku. A krátkodobý hluk mi nevadí.

Filip84

jiná odpověď

„Děkujeme“ za přednášku! 😅 Ale – sorry – že vysoká hladina hluku škodí sluchu ví každý, kdo není blbec úplný a komplexní, nebo pacient s hlavou. A blbci úplnému a komplexnímu, nebo pacientovi s hlavou, přednáška nepomůže. 🙈

Nechodím na žádná taková místa, jak popisuješ. Sluch mám, na svůj věk, opotřebovaný mírně nadměrně, souvisí to s prací: hospoda, obchod ani autobus nejsou, zrovna, tichý lázně.

Tonda Káňa

ano

Ano, nosím chrániče sluchu při práci s vrtačkou…

Drap

jiná odpověď

Už ne. Pracoval jsem cca 40 let ve velmi hlučném prostředí, takže se domnívám, že neni už co zhoršovat.

Rokio

jiná odpověď

Na koncerty nechodím a nějak jinak se také nevystavuji vysokému hluku.

Na pracovišti moc hluku není a na místech, kde trávím osobní život (hlavně supermarkety a obchody) také nejsem ohrožen nadměrným hlukem.

Pepa25

ano

Na hlasité koncerty nechodím, ale třeba u cirkulárky si špunty nebo sluchátka odedávna dávám. Starší generace (děda, otec) zprvu kroutili hlavou, ale proč se nechránit, když ta možnost je, ne?

Syd

ano

Na koncerty nechodím a když jdu výjimečně do kina, tak si beru špunty. Nejde jen o prevenci, ale příliš hlasitý zvuky mi jednak způsobujou fyzickou nevolnost a jednak mě bolej v uších. Bohužel je s sebou nenosím imrvére a občas se stane, že se vyskytnu v taxíku, kde má ohulenou hudbu a jednou mu řeknu, ať to ztlumí, načež to ztlumí, ale pořád trpím, dáme si vzájemně nízkej počet hvězdiček a oba jsme nespokojený.

marci1

ano

Včera jsem potkala muže s malým cca pětiletým chlapcem a táta mu říkal: „Děda by šel s tebou do kina, ale když je to na tebe v kině hlasité!“ Chytré to dítě.
😄

Filip84

Syd: Řekni mu, ať to vypne, ale dřív, než započneš jízdu a řekni mu ale taky proč, aby to zbytečně nebral osobně (neměl by – jsi zákazník, platíš, máš pravdu, on má vyhovět – ale víš, jak to je!), že prostě máš k tomu hluku nižší tolleranci a bolí tě z toho hlava. Jednoduché, ne? 🤷‍♀️😎

Filip84

Pepa: S motorovou pilou umím, to je v pohodě. Sice mám raději pilu dvoumužnou, pilku, sekyry a klíny, ale s motorovou pilou si poradím. Cirkulárka je „dílo Satanovo“, nebezpečná věc! Ne, že bych si na tom kdy cokoli udělal, ale prostě se mi to nelíbí, přijde mi ten rychle se točící kotouč nebezpečný. Lepší je koza a ruční pila! 😎😂

Tonda Káňa

Filip84, a co tedy, ráčím se zeptat, děláš za práci? Hospoda, autobus, obchod? To děláš více prací na jednou? Nebo je to práce žebráka? 😂😂

Filip84

Troll, takto jako „Káně“: Po tom je ti kulový hovno, ty si hleď svýho, cype! 🙄 Vlezlý, jak štěnice! 🤢

Tonda Káňa

Stejně typuji, že si hledáš práci někde na úřadu práce a děláš úplný hovno, protože normálně zaměstnaný člověk není tady na webu celý den jako ty…

paul1

Díky za odpovědi, i Filipovi (ani jsem jinou nečekal) 🙂
Tady je celkem zábavná možnost otestovat si sluch:
https://www.the­musiclab.org/qu­izzes/td

Filip84

paul: Hlavně na to nespoléhej, mi to, cca co 2–3 roky, testuje otorhinolaryngolog, no a to sedíš v (relativně) zvukotěsné buňce, a až v ní máš na uších sluchátka. Takhle to moc smysl nemá! 😅