Avatar uživatele
anonym

Co bych měla dělat po kousnutí mravencem?

Ahoj. Včera se do mě doslova zahryzl velký černý mravenec, až jsem ho musela secvrknout. Teď tam mám bouli asi o půl centimetru větší než na druhé ruce. Nesvědí to, ale při dotyku okolo kousnutí je to tvrdé. Vadí to? Měla bych s tím něco dělat? Děkuju.
Doplňuji:
Děkuju za užitečné odpovědi. Teď už mi tam zbyly stroupky (tečky) po kousnutí. :)

PS: nevím kam jinak to napsat, tak je to doplňení :)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4259 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Nech to být, přejde to samo. Je to u některých lidí běžná reakce.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
badisko

Léčba při poštípání hmyzem

Léčba běžné reakce na bodnutí hmyzem spočívá v aplikaci studeného obkladu na místo vpichu, naše babičky doporučovaly cibuli nebo ocet. Lze použít také chladivý tekutý pudr nebo např. Fenistil gel, což je antihistaminikum ve formě gelu.

Při podezření na alergii je nutné odborné vyšetření u alergologa, kde se v rámci celkového vyšetření provádí také kožních testy, které odhalí alergii na poštípání hmyzem. Běžně se testuje na včelu a vosu. Alergický pacient by měl být vybaven, které musí nosit vždy u sebe a v případě poštípání hmyzem je ihned aplikovat.

Při mírné alergické reakci se doporučuje podat antihistaminika v tabletách (Dithiaden, Clarithine, Zyrtec atd.) nebo u menších dětí v kapkách (Fenistil kapky). Lze podat i vápník (Calcium) ve formě tablet.

V případě závažné anafylaktické reakce a anafylaktického šoku lékař podává adrenalin podkožně nebo nitrožilně, kortikoidy nitrožilně. Je nutné zajištění žilního přístupu a zavedení infuze k doplnění tekutin. Lze použít také antihistaminika, kalcium, kyslík nebo při bronchospasmu inhalaci bronchodilatancií (např. Ventolin).

Pacientům s prokázanou alergii na poštípání včelou nebo vosou, kteří mají v anamnéze anafylaktický šok může alergolog předepsat adrenalin, v podobě tzv. injekčního pera ( EpiPen), který si mohou sami aplikovat nitrosvalově v případě poštípání hmyzem. Je potřeba zdůraznit, že pacient musí být řádně zaškolen v aplikaci tohoto přípravku, používat ho jen na doporučení a předepsání lékařem a dodržovat přesné pokyny v příbalovém letáčku.
Doplňuji:
ted uz bych nedelal nic …max pouzil fenistil gel ..nebo to potrel napr alpou …

Zdroj: http://www.lekari-online.cz/detske-lekarstvi/novin­ky/bojite-se-postipani-hmyzem

Upravil/a: badisko

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

příště tea-tree olej, ale musíš jej vetřít bezprostředně po kousanci. Doufám, že jsi mu to vrátila, před secvrknutím ,),)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
www

No vidíš. Tolik strachu a ono z toho nic.
Raduj se, že tě nekousnul mravenec malý a červený 😁 To je bolest a pupenec!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
pl4toon

Kousnout ho taky? Nee, dělám si prču :) Vydesinfikovat a sledovat jestli se skvrna nezvětšuje, jestli nepřicházejí alergické reakce.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek