Avatar uživatele
dust8

Co přesně znamená položka při koupi SSD NVMe disku: Autorský fond: HDD zabudovat. do PC a proč to stojí 166 korun?

O co se tedy jedná a k čemu je to dobré?
Disk mám v košíku samostatně bez návaznosti na nějakou připravenou PC sestavu v košíku či konfigurátoru sestav.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Syd před 77 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Syd

Je to výpalný zlodějský organizaci OSA, která tě rovnou při prodeji prázdnýho disku zkasíruje pro případ, že si tam někdy stáhneš nebo zkopíruješ nějakou hudbu nebo film. Tedy něco podobnýho, jako bys při nákupu kuchyňskýho nože rovnou přispíval do fondu na pomoc obětem bodných zranění. Nedá se s tím nic dělat.

https://www.o­sa.cz/novela/clan­ky-a-videa/nahradni-odmeny-neboli-poplatky-z-prazdnych-medii/

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Měl sis vybrat jiný disk (nebo možná u jiného prodejce), já jsem si nedávno kupoval nový SSD a nic kromě ceny jsem neplatil.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Autorský fond je odměna, kterou výrobci a dovozci elektronických zařízení platí autorům za to, že jejich díla mohou být bezplatně kopírovány pro nekomerční účely na zařízení jako počítače, telefony, disky atd. Jde o kompenzací za neautorizované užívání jejich děl.

Položka „Autorský fond: HDD zabudovat. do PC“ tedy znamená, že pokud koupíte tento SSD NVMe disk, budete muset zaplatit 166 korun navíc jako odměnu autorům za potenciální kopírování jejich děl na tento disk. Tato částka je již zahrnuta v konečné ceně disku.

Pokud tento poplatek nechcete platit, můžete se pokusit najít disk, který tento poplatek neobsahuje, nebo ho koupit v zahraničí, kde tento poplatek nemusí být vyžadován. Nicméně, v České republice je tato platba povinná a je stanovena zákonem.

Nemá to nic společného s tím, zda disk kupujete samostatně nebo jako součást počítače. Poplatek platíte za možnost kopírovat díla na disk, ať už je disk součástí počítače nebo ne.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Syd

elkon: a jak víš, že to už nebylo zahrnutý v ceně?

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet