zjentek

Co způsobuje poškození akrylu vznikajícího na vanách v jejich vnitřní části?

Řeč je o koupacích nádobách a jde o hnědé skvrnky, které na nich dříve či později vzniknou a následně se dále zvětšují a množí, šíří. Pohmatem v místě skvrn je pak cítit, jak je akryl „nahlodaný/na­leptaný“, zkrátka jeho struktura je poškozena a poškození se časem zvětšuje.
Ze zkušenosti vím, že tyto skvrny vznikají jak v laciných vanách třeba za 2,5k, tak ve dražších vanách kupř. za 12K od předních značek a to nezávisle na způsobu výroby vany (tažení, lisování, tisk..) Příčina mně není známa.

Skvrny se nejčastěji vyskytují v místech, kde se člověk koupe, relaxuje, nebo třeba tluče špačky, tzn. převážně na dně vany, ale výjimkou nejsou ani její vnitřní stěny.

Rozumí/setkal se někdo s fenoménem „hnědých skvrn“ uvnitř van z akrylu? Děkuji.

Odpovědi
elkon

Nekvalitní materiál vany. Drahá vana, ještě neznamená kvalitu.

aliendrone

Zkus (v rukavici) namočit hadřík do tech. kys. chlorovodíkové (solné). Chvíli hnědou skvrnu tím pucuj, uvidíme jestli nesleze. ;) :D :D Podle mne (pokud pominu Hufnáglovu hypotézu) jde o železité soli. (typ vodního kamene)
Můžeš zkusit i Domestos, ale je o dost dražší a o dost méně účinný (jinak je to ale totoéž (HCl), ale v gelovitější formě. ;) :)

Hufnágl

Pravděpodobně lezeš do vany s neumytým konečníkem, který může způsobit zmíněné hnědé skvrny.

zjentek

Aliene, tak HCL bych fakt nezjoušel (; …hele, fakt jste o tomto neřádu (fenoménu plast. van) nikdo neslyšeli? To mě dost překvapuje, pánč já ještě neviděl plastvanu starčí jednoho roku beze skvrn. Inu, asi jsme tady v té lokalitě JINAČÍ, no.

aliendrone

zjentek>>> Klidně zkus. Ale jestli se chceš nadřít – prosím, pořád je tu ten Domestos. :) Mohla by pomoci i kys. citronová nebo horký ocet (ale to je spíš takové šudlání, na to bych nesázel).

zjentek

Když jsem teď otázku obnovil z důvodu nedostatku informací/odpovědí, starší příspěvky v diskuzi tím pádem logicky pozbyly smyslu, děkuji.

zjentek

Mimochodem, všimněte si, jak je tato moje otázka nevýrazná a přehlédnutelná, když je teď na nástěnce coby druhá v pořadí „podsunuta“ pod mou aktuální otázku v rámci systému slučování otázek, nebo co to je…

zjentek

…Račte si povšimnout…

zjentek

A když už musí být v této pozici otázka tak „přehlédnutelná“, tak u ni mohlo být NA TAPETĚ alespoň VÝRAZNĚ uvedeno, kolik na ni člověk dostal odpovědí, aby ji nemusel FURT ROZKLIKÁVAT! Nebo je to účel? Přiznejte se! (;