Dobrý den všem, zajímalo by mě, zda se dá právně vymáhat půjčka od kamaráda v hodnotě 4000 korun, o které dlužník a věřitel spolu komunikovali přes sociální sítě, ale není uzavřena žádná smlouva o půjčce, pouze internetová konverzace.
Zajímavá 0 před 915 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Samořejmě. Smlouva o zápůjčce může být klidně i ústní. Daleko
důležitejší je mít doklad o předání peněz – pokud to bylo
převodem, to je v pohodě, to se dá vždy doložit výpisem, v případě
předání hotovosti k tomu musíte mít nějaký doklad nebo svědka.
Doporučuju poslat dlužníkovi doporučený dopis – stojí to pár korun a
on uvidí, že to myslíte s vracením vážně. Můžete to nazvat upomínka
nebo klidně předžalobní výzva, stačí pár vět typu „Dne xx jsem ti
půjčil 4000 Kč, v rozporu s dohodou jsi to zatím nevrátil. Pokud
nevrátíš do xxx, budu dluh vymáhat právní cestou“. Pokud by dluh
nerozporoval, ale „teď zrovna nemám, počkej mi“, tak doporučuju nechat
mu podepsat uznání dluhu, vaše pozice se výrazně zlepší.
Zdroj: https://www.otazkanapravnika.eu/pravni-poradna-zdarma/pujcka-9
Upravil/a: Pepa25
0 Nominace Nahlásit |
Jde o spor občanský, vymáhá se žalobou u místně příslušného obecného soudu dlužníka, a protože jde o tzv. bagatelní spor, řízení je jednostoliční, tj. odvolat se nelze.
Pokud budeš chtít, aby Ti soud přiznal i náhradu nákladů řízení, budeš muset žalovanému poslat předžalobní výzvu, na poslední známou adresu a prokazatelně (recommandé, avis de réception).
Žalovat můžeš kohokoli. Můžeš tvrdit, že ti Babiš dluží million a Miloš Virosa půl millionu. Ale aby to soud nezamítl, musíš to nějak doložit.
Důkaz komunikace přes sociální síť? Když pomineme absenci formy, chybí tam důkaz, že ta osoba na druhé straně byla opravdu osoba, o které tvrdíš, že to byla. Když nebude debil, bude tvrdit, že to napsal jeho fakan, nebo se mu tam někdo naboural, nebo tak něco. Od toho máme eIdentitu, nebo elektronický podpis založený na kvalifikovaném certifikátu authorisované certifikační autority, víme?
Nevím, že by tohle bylo „nahoře“ judikováno. Jestli někdo ví, prosím, sem s tím.
Upravil/a: Filip84
0 Nominace Nahlásit |
vymahat se da cokoliv, otazka spis jaka je sance na uspech a taky si uvedom jake jsou spravni a soudni naklady na takove vymahani
0
před 915 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Určitě. Má to ale několik otazníků. Bude záležet, co přesně je v té on-line konverzaci. Zda z ní vyplívá, že peníze byly předány, nebo pouze přislíbeny. Jakou formou byly předány. Jestli hotově, nebo převodem. Pokud víš k čemu ty peníze potřeboval a pokud je už použil, tak bude muset prokázat, odkud vzal finanční prostředky k nákupu, což pro některé lidi také nemusí být snadné.
Mnohdy stačí poslat předžalobní výzvu, která tě ke skutečné žalobě nezavazuje, ale na viníka může mít dostatečný vliv.
Tvůj dotaz bych směřoval spíše na nějakou bezplatnou právní poradnu, třeba tuto:
https://www.bezplatnapravniporadna.cz/
Tam by ti k tomu mohli říct více.
0
před 915 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Čistě teoreticky ano, prakticky bych tomu moc nevěřil, protože se tomu málo který právník bude chtít věnovat. :) Ale jako fandím vám, ne že ne. Osobně bych to viděl na kamaráda, který má takových půjček více. Ve vlastním zájmu mu navrhněte možnost konsolidace krátkodobých půjček na https://epujcka.cz/konsolidace-kratkodobych-pujcek/ a sám uvidíte, jak se k tomu postaví. Nicméně berte to jako ponaučení. Přijdete v životě i o víc.
0
před 886 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Filip84: smlouva o zápůjčce vyžaduje předání věci, tzn. že peníze putovaly z ruky do ruky nebo z účtu na účet. Plkání na sociální síti je bonus, ale jeho případné zpochybnění nezpochybní, že byla ruka (nebo účet), kam se ty peníze přemístily …