Pajoslav124

Dočetl jsem se, že stará linolea mohou obsahovat azbest. Lze prosím z takové fotky poznat, zda se jedná o azbest?

Nejlepší odpověď
Kepler

Spíš bych řekl, že jde o PVC krytinu, se kterou si lidé lino pletou.
„Linoleum, lidově zkracováno na lino, je druh podlahové krytiny, vyrobené z obnovitelných materiálů, jako je ztuhlý lněný olej, borovicová kalafuna, korkový prach, dřevitá moučka a z minerálních plniv, jako je uhličitan vápenatý. Nejčastěji je položeno na jutové tkanině nebo na plátěné podložce, do materiálu se často přidávají různé pigmenty.“ https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Linoleum
Ani PVC krytiny azbest neobsahují, když mají jiné nepříznivé vlastnosti. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Polyvinylchlo­rid

Další odpovědi
Pepa25

Možná teoreticky nějaká hodně stará nebo lino dlaždice, které se musely lepit. Toto je klasické „lino“ (PVC) prodávané ve velkém v rolích, s textilní podložkou (filcem). Osobně bych se vůbec nebál.

Pajoslav124

Děkuji za odpověď. Já se právě obával i toho, že to obsahovala i lepidla používaná při pokládání. Máme tu azbest i ve vnitřních příčkách pokrytých tapetou a ve stropě, takže doufám, že se nic neuvolní, až budou ,,lino” sundavat a rozřezávat (i kolem stěn).