Avatar uživatele
Jarlen22

fetální alkoholový syndrom

chci víc o této nemoci vědět

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5554 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lencis

Podle několika znaků u právě narozených dětí, jako je malá hlavička, plochý a široký nos, nedostatečně vyvinutá rýha mezi nosem a horním, pozná každý lékař, že matka během těhotenství holdovala alkoholu.

Lékaři tyto odchylky nazývají fetální alkoholový syndrom. A nejedná se pouze o vzhled. Děti alkoholiček mívají nižší porodní váhu a celý život trpí malým vzrůstem. Pití alkoholu během těhotenství může dítěti způsobit mentální retardaci, poruchy chování, problémy s učením či hyperaktivitu. Jsou zaznamenány případy, kdy se fetální alkoholový syndrom projevil deformací dolních končetin nebo dokonce srdečními vadami.

Mozek plodu matky se vyvíjí a roste velmi rychle, obzvlášt mezi třetím a šestým měsícem těhotenství. Přitom alkohol, který si budoucí matka dopřává, putuje také k nenarozenému dítěti. Na rozdíl od matky, však játra dítěte nedokáží alkohol odbourávat stejnou rychlostí. Proto jeho vysoké koncentrace zůstávají v plodu déle, někdy i více než 24 hodin. Během druhé až třetí hodiny po konzumaci alkoholu, je jeho koncentrace u dítěte dokonce vyšší než u matky.
Fetální alkoholový syndrom – příznaky

  • Nízká porodní hmotnost
  • Mentální retardace
  • Závislost na alkoholu
  • Poruchy spánku
  • Problémy s učením
  • Svalové problémy
  • Poruchy ledvin
  • Srdeční poruchy

Fetální alkoholový syndrom – náprava

Některé vrozené vady, které jsou způsobené fetálním alkoholovým syndromem, se mohou lékaři pokusit napravit například chirurgicky. V dnešní době již existují i školy a pečovatelská centra, která nabízejí programy pro zlepšení
tělesného a mentálního vývoje dítěte.

Další info např. zde:

Zdroj: http://www.do­bromysl.cz/scrip­ts/detail.php?id=397

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Michal

Je to poškození plodu,u ženy která pije alkohol v těhotenství!!!Do­konce jsou poškozená místa vidět i na novorozenci.!!!

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
alenka901

Fetální alkoholový syndrom je postižení plodů u matek, které požívají alkohol.

Podle knihy E. Čech a kol., Porodnictví, Grada, Praha 1999, s. 276–277, jsou pozdější příznaky a projevy následující: charakteristický vzhled (mikrocefalie, mikrooftalmie, krátká oční štěrbina, epikantus, plochý, široký nos, nedostatečně vyvinutá rýha horního rtu), postižení centrálního nervového systému (mentální retardace, hyperaktivita, neurologické odchylky) a intrauterinní retardace růstu symetrického typu (snížená pohyblivost v kloubech končetin, zvýšená frekvence vrozených malformací srdečních, urogenitálních a centrálního nervového systému).
Hraniční množství alkoholu, které způsobuje FAS nebylo jednoznačně stanoveno.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dandi

Fetální alkoholový syndrom – vrozené poškození dítěte způsobené konzumací alkoholu matkou v průběhu těhotenství.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Attack-design

děti které se narodí ženě která během těhotentsví chlastala
Pití alkoholu během těhotenství může dítěti způsobit mentální retardaci, poruchy chování, problémy s učením či hyperaktivitu. Jsou zaznamenány případy, kdy se fetální alkoholový syndrom projevil deformací dolních končetin nebo dokonce srdečními vadami.

Mozek plodu matky se vyvíjí a roste velmi rychle, obzvlášt mezi třetím a šestým měsícem těhotenství. Přitom alkohol, který si budoucí matka dopřává, putuje také k nenarozenému dítěti. Na rozdíl od matky, však játra dítěte nedokáží alkohol odbourávat stejnou rychlostí. Proto jeho vysoké koncentrace zůstávají v plodu déle, někdy i více než 24 hodin. Během druhé až třetí hodiny po konzumaci
alkoholu, je jeho koncentrace u dítěte dokonce vyšší než u matky.
Fetální alkoholový syndrom – příznaky

  • Nízká porodní hmotnost
  • Mentální retardace
  • Závislost na alkoholu
  • Poruchy spánku
  • Problémy s učením
  • Svalové problémy
  • Poruchy ledvin
  • Srdeční poruchy

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek