Avatar uživatele
Nick42364

Jak byste se zachovali v mé situaci?

Dobrý den 24. 3. 2022 následkem pracovního úrazu jsem přišel o pravou ruku (pouze kompletně zápěstí) a nyní po následné 12měsíční pracovní neschopností, s kompletním přeorientováním z praváka na leváka (hlavně tedy psaní, které mi ještě dost dlouho potrvá, než to bude čitelnější, kreslení nebo cokoliv podobného vůbec nebude přicházet v úvahu) bych se nyní měl zapojit do pracovního procesu, 15. 3. jsem skrz obvodní lékařku zažádal o invalidní důchod, který se může vyřizovat i půl roku i déle (doufám že snad jen 3–5 měsíců), a jde mi nyní o to, že jsem nezaměstnatelný (prozatím) do přiznání invalidního důchodu (přímo řečeno jedním ze zaměstnavatelů v budoucnu) a nelze to uplatnit zpětně kvůli kontrole z úřadu práce. Říkal jsem si, že ten půl rok přečkám prostě nějak u security nebo kamer v jednom ze supermarketů do pár dní mi bylo odpovězeno, že se nehodím ani na takovouto pozici asi kvůli případnému nezastavení zloděje a případné blbé konfrontaci s někým problémovým. Na úřad práce jít nechci. Zajímá mě, jestli by se mi vyplatilo do té doby zůstat na nemocenské bez podpory (prodloužení nelze a skončila podpůrčí doba) a jestli by mi Kooperativa, pojišťovna zaměstnavatele, kde se stal pracovní úraz, musel toto doplatit, nebo jestli by stačilo aspoň ukončit nemocenskou a pouze DPP, DPČ a jestli by mi takto dopláceli rentu? Samozřejmě že s brigádou bych se nedostal ani na téměř polovinu původních výdělků možná ani ne na čtvrtinu. Zkoušel jsem i psát na administrativního pracovníka, kde by bylo pouze hlavně práce s PC a tiskárnou, a prozatím se neozvali, takže to beru jako ne. Je zde někdo, kdo se aspoň trochu vyzná v pracovním právu a poradil by mi, jak by to bylo s rentou (alespoň do přiznání invalidního důchodu, než bych šel přímo na OZP pozici pro invalidy nejspíše na vrátnici) a pouze případnou brigádou a samozřejmě i zdravotním pojištění? Děkuji za případné rady a dočtení této delší slohovky. Omluvte můj špatný slovosled, chybnou interpunkci a chybějící čárky. Již jsem pobíral při nemocenské náhradu za ztrátu na výdělku.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Alesh před 606 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Rokio

Pokud jsi v práci bral například 30.000 hrubého a způsobil sis neúmyslně pracovní úraz kvůli kterému nemůžeš pracovat, tak ti zaměstnavatel musí platit do konce tvého života takovou částku, která odpovídala tvé hrubé mzdě. Navíc ještě dotaneš invalidní důchod.

Pokud bys mohl vykonávat jiné hůře placené zaměstnání, na které by tě zaměstnavatel přesunul, tak by ti zaměstnavatel doplácel ten rozdíl. Měl bys pak nárok také na invalidní důchod. Možná pouze na 1. nebo 2. stupně, když bys byl schopen pracovat, ale pouze na částečný úvazek.

Když vznikne invalidita vlivem pracovního úrazu, tak nepotřebuješ mít odpracovaná léta, ale máš na invalidní důchod nárok automaticky.

Snad jsem něco nepopletl. Když tak mě chytřejší uživatelé opraví.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
GM

Já bych prostřednictvím právníka podala žalobu k soudu. Sám asi nemůžeš nic.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Nick42364

@GM já žalobu (skrz advokáta) podával již začátkem října minulého roku (pouze na náhradu mzdy během pracovní neschopnosti) zatím proběhlo pouze vyjádření obou stran a doplnění z dokazování vyšetřování PČR kdy rozhodla že jde o trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti.

Avatar uživatele
Nick42364

@rokio ještě doplním že v této práci jsem byl na dobu určitou a nebyla mi prodloužena pracovní smlouva z důvodu že jsem se rozhodl žalovat firmu o krácení na náhradě mzdy 30% při čemž mi bylo řečeno že mi to bude doplaceno časem i bolestné a dalších nároků, celých 30% zaměstnavatelem ale toto se nekonalo dle ústní dohody a dokonce zaměstnavatel (nadřízení a pouze 1 kolega) v něčem u podání vysvětlení na PČR lhali a některé skutečnosti zatajili, od inspektorátu práce dostal zaměstnavatel 70 000kč pokutu kvůli absenci zabezpečení a po odvolání kvůli odložení trestného činu bylo rozhodnuto že se to musí lépe prošetřit a nechat vypracovat posudek o bezpečnosti odborníkem. Tato práce ani nebyla ve stejném městě a bylo s ní spojeno hodinové dojíždění (pouze vždy jen tam, zpět dvě hodiny celkově) proto jsem se rozhodl (za pomoci zastupováním s advokátem) že mi náleží i krácených 30% a nelíbí se mi jejich přístup, protože vím že i v mém městě mám práci pro invalidní důchodce do 15 minut pěšky od bydliště.

Nový příspěvek