Statisticky, pravděpodobně, podle zpráv, četnosti.
V Česku nějak moc vlků není, ale v různých evropských zemích jsou jich stovky, někde i tisíce. Tak by mě zajímalo, jak často, pokud vůbec, se přihodí, aby vlk zaúročil na člověka? U takových medvědů to není až tak vzácné, ale nepamatuji si, kdy jsem naposledy četl o útoku vlka na člověka. Nebo dokonce usmrcení.
Jaký vliv by mělo opětovné rozšíření vlků v Česku, třeba na pár
stovek nebo přes tisíc? Asi by stáda byla ve větším ohrožení a musela by
se zvýšit bezpečnost, ale to je podle mě tak všechno. Možná zvěr by na
tom byla početně jinak, ale to už by se nějak uzpůsobilo. Vlci mají spíš
negativní pověst, ale nevypadá to, že by útočili na lidi. Ani
příležitostně, natož cíleně. Alespoň to tak jeví v zemích, kde jich
je spousta.
Takže by se dalo říct, že rozšíření vlka v ČR by nemělo nějaký
větší vliv a obavy by nebyly na místě? Nebo ano? Čím víc vlků a
smeček, tím větší pravděpodobnost útoku a ohrožení?
Mohl by se člověk zapříčinit o to, aby se vlci rozmnožili a víc rozšířili po českých lesích? Asi mohl, ale myslím to spíš tak, zda by to bylo k dobru nebo by na tom bylo něco špatného? Mně by to asi nevadilo, je v tom jistá fascinace (těmito zvířaty) a fauna by byla o něco bohatší. Mně osobně se líbí představa, že by se tady po lesích proháněli vlci, lovili, vyli a byla by i příležitostná šance nějaké spatřit.
Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Drap před 198 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Útoky vlka na člověka se dělí do několika skupin:
Wikipedie uvádí celosvětově 498 lidských obětí mezi roky 2002 a 2020.
Seznam útoků v poslední době (v angličtině) viz odkaz:
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_wolf_attacks
0 Nominace Nahlásit |
Útoky vlků na člověka jsou extrémně vzácné a většinou se jedná o ojedinělé případy. Pokud dojde k útoku, jedná se často o vlka, který byl zraněný, nemocný nebo vyprovokovaný. Vlci jsou obecně velmi ostražití a plaší se lidí.
Podle Evropského informačního systému o velkých šelmách (European Large Carnivore Platform) bylo v Evropě mezi lety 2002 a 2016 zaznamenáno pouze 11 smrtelných útoků vlků na lidi, přičemž drtivá většina incidentů se stala mimo Evropu, zejména v Indii a na Aljašce.
Pokud jde o Českou republiku, vlci jsou částečně chráněni a jejich populace pomalu roste. Nicméně vlci se obecně vyhýbají obydleným oblastem a pokud se dostanou blízko obydleným oblastem, budou se pravděpodobně snažit zůstat neviditelní.
Rozšíření populace vlků by mělo největší dopad na divokou přírodu. Vlci jsou predátoři, kteří pomáhají udržovat rovnováhu ekosystému tím, že loví skupiny zvířat jako jsou srnky, jeleni a divoká prasata. Existuje také několik případů, kdy vlci napadli dobytek, ale tyto případy jsou relativně vzácné a zemědělci mají nárok na kompenzaci za ztrátu zvířat způsobenou vlky.
Pokud by se populace vlků v ČR zvýšila na stovky nebo tisíce, bylo by nutné provést několik opatření, aby se zabránilo konfliktům. To by mohlo zahrnovat zlepšení ochrany hospodářských zvířat před vlky nebo vytvoření vzdělávacích programů pro veřejnost, aby se lidé naučili, jak s vlky bezpečně koexistovat.
Obecně platí, že zatímco obavy z útoků vlků jsou pochopitelné, statistiky ukazují, že pravděpodobnost takového útoku je velmi nízká. Navíc s adekvátními preventivními a vzdělávacími programy mohou vlci a lidé úspěšně koexistovat.
0 Nominace Nahlásit |
Už více jak 50 let nebyl věrohodně zaznamenán ani jeden útok vlků na člověka vna celém světě, Takže možno říct, že černost je nulová
0 Nominace Nahlásit |
A ještě k rozšíření vlků v ČR: jsem po umírněný přístup a nelíbí se mi absolutní nadšení a preference co největšího opětovného rozšíření velkých šelem. To pak vede k tomu, co teď mají na Slovensku s medvědy. Takže bychom se měli chovat k vlkům a rysům tak, aby žili v hlubokých lesích, kde budou mít dost potravy, ale zase jich nebylo tolik, aby museli vyrážet do obydlené krajiny.
S odstupem není vidět přesný čas odpovědi, tak bych chtěl dodat, že moje odpověď tu byla dřív než Drapova, takže se zesměšnil sám, já na tu jeho hloupost nereagoval.