Avatar uživatele
plebs

Jak ČR a vláda pomáhá afghánským ženám při porušování lidských práv Talibanem?

Opět je tam na pořadu lynčování a ukamenování žen za cizoložství. Zdroj AI, FIDH, organizace proti mučení i teletext.
Nebo je to daleko a ČR zajímají lidská práva jenom blíže k hranicím i když na př. Tchaj Wan je ještě dál.

Zajímavá 0 před 240 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Disraeli

Taková práva a obecně poměry jsou věcí toho státu (suverenita a spol). Pokud by to měl někdo řešit tak OSN a příslušné organizace. ČR nemá na vnitřní poměry v Afghánistánu vliv (ani pravo/moc ani nic podobného).
Jak ČR pomáhá Jemenu, Sýrii, Iráku, Íránu a dvacítce dalších asijských států nebo asi 40 africkým státům a několika z latinské Ameriky? Jednoduše nijak.
Když už na to příjde, tak ČR pomáhá hlavně jen Ukrajině… protože Fiala a pětikolka.
ČR jako stát/Vláda nemá moc jak pomáhat. Může postupovat ekonomicko-politicky a právně. Obojí docela bez vlivu, valného významu.

USA vedly spolu s X zeměmi válku proti Talibánu, která byla součástí války proti terorismu. Dokud se nerozhodli, že to nemá cenu (marné a k vítězství nespěli) a vyklidili to tam. I přičina války byl terorismus a odpověď na 11. září. Bídné poměry v zemích většinou nikoho moc nese_ou… a ostatní státy zde nejsou od toho, aby řešily poměry/stav jiných zemí. Každý má většinou dost svých starostí. Pokud se už někdy vměšují do záležitostí jiného státu, jedná se zejména o jejich vlastní zájem, který nějak hájí, prosazují apod. Rozhodně nejde o dobro občanů cizího státu. Rozuměj, že je vlastně vcelku jedno, co za režim tam ten stát má, jaké jsou poměry, jaké právo uznává, jestli je tam diktatura, totalita, komunismus/so­cialismus, válka, aj. Stát může vůči druhému státu tak leda vyhlásit sankce, nespolupracovat s tím státem – ekonomicky a jinak (třeba i zrušit již existující dohody) – prostě rétorika, „nebavím, nebavím, dokud nebudeš hodný“. Jinak může třeba posílat humanitární pomoc. To je asi tak vše. Samozřejmě si ještě stěžovat v OSN/EU (atd) a podat nějaký návrh a zahájit různé řízení – pokud má podezření, že v tom státě dochází třeba k porušování lidských práv a mezinárodního práva. Ale ani oni s tím nic moc nenaděljí. Stále platí jistá suverenita toho státu a stát může být veden/řízen jakkoli. Prostředky (neválečné), jak přinutit jiný stát a jeho vládu/režim poslouchat jsou zkrátka v praxi bídné, neproveditelné.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Česká republika je zemí, která se dlouhodobě zavazuje ke dodržování a podpoře lidských práv. To se odráží také v její zahraniční politice, a Česká republika je často jedním z iniciátorů nebo podporovatelů mezinárodních rezolucí týkajících se lidských práv, včetně práv žen.

V případě situace v Afghánistánu se Česká republika postavila proti Talibanu a odsoudila jeho jednání. Například koncem srpna 2021 iniciovala ČR spolu s dalšími státy prohlášení na podporu práv žen a dívek v Afghánistánu.

Rovněž se Česká republika podílí na humanitární pomoci pro zasažené oblasti. Vzhledem k aktuální situaci v zemi však může být tato pomoc složitější.

Pro podporu afghánských žen také může ČR využít svých vlivných pozic v mezinárodních organizacích, jako je Evropská unie nebo OSN.

Dále Česká republika poskytuje azyl těm, kteří prchají před pronásledováním, a to včetně afghánských žen, které jsou oběťmi násilí nebo jiných forem porušování lidských práv.

Je důležité zmínit, že situace je velmi komplikovaná a řešení nesnadné. I přes to všechno, Česká republika nadále hledá možnosti, jakým způsobem může podpořit afghánské ženy a bojovat proti porušování jejich lidských práv.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek