aliendrone

Jak je to podle vás s lidskou plodností v současnosti?

Za posledních pár měsíců jsem zaregistroval rovnou několik případů „bude teď 3 dny doma, je po transferu“ (umělé oplodnění, resp. zavedení in vitro oplodněného vajíčka do dělohy). To mě trochu zarazilo, ta četnost. Je to pro mne DOST okrajové téma, s chlapama se o těhle věcech nebavíme. V mládí, kdy baba „vlítla do jináče“ snad už když jen o ni člověk zavadil pohledem jsme to my chlapi trochu řešili, ale spíše z druhé strany barikády – jak se VYHNOUT nechtěnému početí.

Ovšem moje známá mne přesvědčuje, že DNES je to u žen BĚŽNÁ záležitost. Dle ní dokonce více jak 25% žen (každá ČTVRTÁ! 😮 ) má v tomto ohledu „problémy“. To se mi zdá VÍCE, než jen „trochu kách“. 😮 Rád bych věděl, co si o tom myslí (o těch %, případně uvedly svůj tip) především ŽENY, bo předpokládám, že si baby toho mezi sebou řeknou o dost více, než ve všeobecné debatě. A tudíž jsou i LÉPE informované (prakticky), na nějaké média se nedá spoléhat. Podotýkám, že jde o ženy na vrcholu plodnosti (20–30 let), žádné kravky „vzpomněla si na poslední chvíli v 45 letech“.

Podotázka – jestli je situace nějak dramatičtější, tak CO je podle vás příčinou?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Existují články z minulosti, řekněme od 80. let, které se zabývají zhoršenou kvalitou vody, zmiňují zbytky hormonální antikoncepce a zbytky léků ve vodě. Dělaly se výzkumy, jak tyto látky zhoubně působí na populaci ryb. Překvapivě rybí samečci se stávali neplodní. Dnes se k znečištění přidaly mikroplasty.
Kvalita potravin se zhoršila, a všechno se svádí jenom na množství. Potraviny jsou bohužel byznys jako každý jiný.
Podle mě poslední ranou byla globální vakcinace genetickou vakcínou mRNA. Kdyby byli doktoři statečnější, dozvěděli bychom se víc. Jenomže oni mají hodně co ztratit, kdyby mluvili.
Co se týče plodnosti, v naší vesnici je všechno v pořádku. Bydlí tu více mladých rodin se třemi dětmi. 😁

Další odpovědi
da ny

Zmíním ty nejpočetnější 😉
Těch důvodů a příčin je několik.
Chemie (potraviny, životní prostředí a životospráva = nedostatek zdravého pohybu, na straně jedné
a nadměrná sportovní/nevy­hovující zátěž, na straně druhé.
Ubývá mužů, jejichž spermie jsou „života schopné“
Primárně je každý „plod“, v ženském organismu „vetřelec“. Tedy něco, co tam nepatří a čeho se snaží zbavit (jako nádoru) – to je pro „joudu“, který to bude chtít smazat, vysvětlení lékařů,
přednášejících na VŠ (!)
Dalším z faktorů, který může být příčinou jsou genetické mutace, které má až 50% populace.
To už hematologové ani neřeší, nesledují (u obou MTHFR), AŽ KDYŽ JE MALÉR v rodině.
Tedy trombóza, rozštěpy u dětí a mnohočetná potratovost. ta je ale spolu s mužným zhoršením možnosti otěhotnění, spíše u Leidenské mutace (známá je od r. 1993).
Jen málo gynekologů vyšetří mladou dívku, před 1. receptem na HA, zda má/nemá Leidena.
Což je dost smutné, protože tyto ženy, nesmí brát HA (mají jiný druh)
Není to pravidlo. Některá ženy se o mutaci dozví později, nebo vůbec.
Při tromboze nebo, jejich „záhadné“ smrti. rodina. Na začátku těhotenství, někteří lékaři uý krev ředí. Všichni pak, ke konci těhotenství, před porodem (počet úmrtí se tak snížil).
Všechny tyto a další genetické mutace mohou zvyšovat rizika tromboz u nositele, alespoň jedné takto „postižené alely = přenos po 1 rodiči). Zvyšují hladinu homocysteinu.
Vysoká hladina HCY, komplikuje, co se dá, včetně četnosti kardiovaskulárních
chorob (výskyt).
Trombozy mohou postihnout i plod. Dítě, kolem 8. měsíce, který v těle matky zemře.
Pokud se ví a porodí předčasně, u Leidena ředí krev. Miminko má šanci se narodit.
Ono všechno souvisí se vším a vzájemně se ovlivňuje (nedostatek vitamínů B6, 9 12 atd.).
Leidenská mutace byla pro naše předky základem k přežití (Keltové, Klatovsko). Při krvavých řežích, (u bodných/sečných zbraní)
tak snadno nevykrváceli. Dnes je omezující……
ZÁNĚTY
U žen (pohlavní orgány), mohou způsobovat srůsty, neprůchodnost vaječníků a jiné „devastace“.
tady se odborníci shodují v tom, že svůj podíl má oblečení. Nevhodné spodní prádlo (tanga).
Upnuté kalhoty, vypasované až zaříznuté džíny. Barvy oděvů. Chemie = barevný toaletní papír s vůněmi atp.

Pepa25

Asi 5 procent dětí ročně v Česku přijde na svět díky asistované reprodukci. U příležitosti Dne neplodnosti to připomíná Národní registr asistované reprodukce. Podle jeho dat se navíc počet takto narozených dětí za posledních 15 let zdvojnásobil a nejspíš dál poroste. Roli v tom můžou hrát nemoci, životní styl nebo třeba trend zakládat rodinu v pozdějším věku.
https://radio­zurnal.rozhlas­.cz/dnes-je-den-neplodnosti-deti-narozenych-diky-umelemu-oplodneni-pribyva-9250484

*Nejčastější důvod potíží s otěhotněním není těžké uhádnout: Lidé odkládají zakládání rodiny do čím dál vyššího věku. *
https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/domaci-zivot-v-cesku-neplodnych-paru-pribyva-za-deti-ze-zkumavky-plati-statisice-252790

plebs

Vynikající v Africe žádný problém.
V Česku to částečně nahrazuje umělá inseminace, která umožňuje vybrat nejvhodnějšího moudrého samce a tím do budoucna zvyšovat inteligenci českého národa.

Jiří Bohumil

Podle mého názoru a i sledování jak ve sdělovacích prostředcích, tak i konkrétně ve svém okolí, jde o problém obou pohlaví.
(Vynechávám těch ostaních snad 68, které jsou ůdajne dnes aktuální).
U žen je to chemie v bioantikoncepci, u mužů zase slabá fyzická dispozice a psychická nevyrovnanost, společně s malou sexuální aktivitou.
Současně s tímto pak mají, zřejmě, na obé, ještě vliv určité animozity, týkající se třeba i stravování, případně používání různých „potravinových doplňků“ (vegetariánství, posilovny a pod.).
U mužů to pak způsobuije poměrně velké snížení spermoaktivity.
Takže pak jde, většinou, při umělém oplodnění, že se u žen odebírají, hodnotí a zavádí co nejkvalitnější vajíčka, příadně současně i více a u mužů zase, z odebraného semene, se uměle vybírají nejaktivnější spermie, které mají předpoklady oplodnění a ty se zavádí pak přímo do dělohy.
Čímž se vlastně vytváří co nejvhodnější podmínky k oplodnění, pokud běžný způsob není dostatečný.
Zda a jak to bude v budoucnosti se těžko dá odhadnout, ale řejmě to bude spíše stále horší.
Ono když se to tak sleduje, tak se vzrůstajícím vzděláním a životní úrovní je to čím dál větší problém a naopak, u méně inteligentní, jednodušší a chudší společnosti a komunity je těchto problémů podstatně méně.
Což jim mnohdy ta první skupina vyčítá a přitom jim to asi mnohdy i závidí.

da ny

Jen doplněk k Leidenské mutaci (1993):
Kdysi evoluční výhoda, je nyní jedním z možných omezení, ve schopnosti
ženy otěhotnět. „Vadnou“ alelu, nejčastěji předává otec dcerám.
O své Leidenské mutaci jsem se dozvěděla, až po 50 a jedné z MTHFR.
Jen díky úmrtí 8 měsíčního plodu sestry mé dcery.
Postupně jsme se tak dostali všichni na vyšetření.
Problém s početím a donošením dětí, s normálním průběhem, mne minul.
Svým dětem jsem předala nesprávnou alelu. jedné MTHFR (má i po otci, obě alely)
Druhé „jen“ Leidenskou mutaci, druhá alela je OK, tak je mutace heterozygotní (nižší „riziko“
(má 1 potomka, píchala si injekce v závěru těhotenství).

Tonda Káňa

Pepa25: Ježiš, vždyť na media se nedá spoléhat! Jedna paní říkala 25 %, ta je více informovaná, lid zná skutečnou pravdu🤦‍♂️🤦‍♂️

aliendrone

Káně>>> Děkuji za DALŠÍ názornou ukázku NEZMĚRNÉ havloidní tuposti, omezenosti a vůbec nedostatku chápání. Chápu, že ti to uniklo v té „záplavě písmenek“ (on je asi spíše DIV, že jsi to vůbec zvládl přečíst 😮 ), ale jak jsem v otázce uvedl – protože se mi to moc nezdá, tak se ptám. 🙂

A to, že věříš oficiálním informacím (zrovna nedávno jsme u mariáše „řešili“ jak asi dopadne soud o PROLHANOSTI policie a dalších oficiálních míst v kauze „střelec na fildě“), to je TVŮJ problém. Věř si čemu chceš, třeba i na Křemílka s Vochomůrkou. Ostatně vždyť ty přeci VŠECHNO JISTĚ VÍŠ. Jsi havloid, takže pro tebe normálka. Jen „ti blbí se musí ptát“, když NEVÍ. No co, ještě jednou DĚKUJI za „vodu na můj mlýn“, jen tak dál, muehehehe. 😉 😁 😁

Tonda Káňa

Neříkám, že 100% věřím mediím, to tvůj slepičí mozeček ale není schopen pochopit, protože jsem to explicitně nenapsal. Nejsi schopen pochopit ironii a narážení na styl myšlení, kdy lidé dají na slova znamých a medialním zdrojům vůbec nevěří…

Měl jsem přesně takovou sousedku – „jedna kamarádka v práci říkala, že očkování na kovid je nebezpečné, tak jsem se nešla naočkovat“. No pak málem na kovid zemřela…

Jinak když neuznáváš „oficialní“ media – btw, jaká jsou pro tebe oficialní, ta, kde píší to, co se ti nelíbí? – co jsou pro tebe ta správná media? Aeronet? Parlamentní listy? Nebo čerpáš výhradně z lidu?

aliendrone

NJN, raději můj „slepičí mozek“ (alespoň NĚCO 🙂 ), než to to tvé vakuum. 😉
Oficiální média > např. https://portal­.gov.cz/ (zvláště za Covidu HODNĚ perlil).
Přirozeně i Aeronet je na tom STEJNĚ (sakra, ještě se ke mně nedoneslo, že Parlamentí listy jsou také „konspirace“, ale to je tím, že toto členění nesleduji).

Prostě přistupuji skepticky, někdy dokonce s nedůvěrou vůči VŠEM informačním zdrojům. Každé médium „za někoho kope“, to je celé. Což neznamená, že pro mne je tolik havloidy zatracovaný Aeronet fujky (nějak zásadně výrazněji, než třeba mainstreamový Seznam). Ona totiž i dezinformace JE INFORMACE. Tím se ovšem dostávám na pole „vyhodnocování, analýza“ apod. MENTÁLNÍ aktivity, kterým tě prostě NEMOHU zatěžovat (ani kdybych chtěl). Nerad trápím zvířátka, proto. 😉 😁 😁

Ametyst

Tondo, existují rozhovory, interview, přímá řeč, a ne jen to, co pisálkové z Prahy přeformulují a zmanipulují. To jim vždycky šlo- sestříhat, až to, co napíšou, nedává smysl. Pátrej po originále, ne po tom, co kritizuješ: Jedna paní povídala. 🤣🤣🤣

Tonda Káňa

Jistě, není nic lepšího než pátrat po primárním zdroji. Ovšem je tu problém: ne vždy se dá primární zdroj sehnat v čisté formě. Co pak? Zavrhnout celou zprávu jen proto, že je tu risk manipulace?

Pepa25

Tondo, bez ironie: sehnat relevantní informace je docela náročné a není to jen o důvěře v tradiční média. Koncekonců ty dva zdroje, na které jsem odkazoval: ČRo píše 5% hned v první větě (a odkazuje se na Národní registr asistované reprodukce, Ale Seznam zprávy o 22 tisících děti v r, 2009 resp. dvojnásobku o 10 let později: při počtu narozených tětí v ČR (něco přes 100 tis. ročně) by to bylo daleko víc! A odkazovaný zdroj je ještě lepší: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR! Ale boužel není jasné, jestli jde opravdu o počet dětí narozených pomocí IVF … Ideální by bylo proklikat si statistiky ÚZISu, ale na to nemám čas ani náladu. Udělal to aspoň ten novinář? Nebo vycházel z nějakého jejich vyjádření? Měl by, ale jistotu nemáme. Takže skutečnost je složitější než seriózní média versus jedna paní povídala. Ale je pravda, že šance relevantní infrmace od jedna paní povídala (blogu, webu typu „zamlčená pravda“ atd.) je daleko menší, než od tradičního média … Ale to už tu píšu 10 let …