Pokud dojde k úmrtí vlastníka nemovitosti, na které je zapsáno věcné břemeno, pak toto břemeno přechází na dědice. Věcné břemeno je spojeno s konkrétní nemovitostí, nikoli s osobou, a proto se přenáší i při změně vlastníka vrámci dědického řízení. To znamená, že dědic (nebo dědicové) přebírají nemovitost včetně všech jejích práv a povinností.
Pokud se jedná o několik dědiců, pak se nemovitost obvykle dělí na podíly odpovídající poměru dědických práv. Všechny tyto podíly budou nadále zatíženy věcným břemenem.
Pokud by si jeden z dědiců přál nemovitost vyplatit, pak musí zaplatit ostatním dědicům jejich dědické podíly. Pokud se všichni dědicové shodnou, může dojít k zrušení věcného břemene. V opačném případě však věcné břemeno na nemovitosti zůstává.
V případě jakýchkoliv otázek ohledně dědického řízení je vhodné poradit se s právním specialistou.
0
před 12 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Obecně ano, je součástí nemovitosti jako celku, není vázáno na osobu vlastníka, takže zůstává s nemovitostí bez ohledu na vlastníka.
Může však být vázáno na konkrétního uživatele, třeba věčné břemeno užívání k bytu.
Je to právo občanské, tedy značně disponitivní, nikoli kogentní.
0
před 12 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Záleží, o jaké věcné břemeno jde. Pokud jde o věcné břemeno užívání pro konkrétní osobu, tak jejím úmrtím břemeno logicky zaniká. Pokud jde o jiná břemena (právo cesty pro souseda apod.), tak přechodem nemovitosti (změnou vlastníka na dědice) nezanikají.
0
před 12 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
U otázky nebylo diskutováno.
Nový příspěvek