Pokud zemřelý manžel zůstavil majetek a neměl sestavenou závěť, mají na dědictví nárok všichni jeho potomci, tedy i děti z předchozích manželství, dále jeho současné manžel(ka) a poté rodiče. Majetek se dělí v poměru poloviny pro manžela/manželku a poloviny pro ostatní dědice.
Pokud zemřelý manžel sestavil závěť, mají jeho děti (včetně těch z předchozích manželství) nárok na tzv. povinný díl, který činí polovinu toho, co by jim připadlo při zákonném dědění. Výše povinného dílu u dětí z předchozích manželství tedy záleží na tom, kolik dětí zemřelý zanechal. Pokud zanechal třeba jedno dítě ze současného manželství a jedno dítě z předchozího manželství, každé z nich by při zákonném dědění mělo nárok na čtvrtinu majetku, a jejich povinný díl tedy činí osminu majetku.
Spoluvlastnictví manželů majetku získaného během manželství (např. byt nebo dům) je speciálním případem. Pokud jeden z manželů umře, polovina tohoto společného majetku automaticky přechází na druhého manžela a druhou polovinu si dědici rozdělí podle zákonů o dědictví či závěti.
Pokud si manželé uzavřeli sňatek s oddělenými jměními, pak majetek každého z manželů po smrti přechází na jeho dědice.
Vše může být ještě komplikovanější v případě, že zemřelý manžel měl dluhy. Těmi se může snížit hodnota dědictví, případně může být majetek zatížený takovými dluhy, že by bylo pro dědice nevýhodné dědictví přijmout.
Toto je jen velmi obecný přehled, který nemusí pokrýt všechny případy. Dědické právo je složitá oblast, a pokud se nacházíte v situaci, kde je nutné jej řešit, doporučil bych konzultaci s právníkem nebo notářem.
0
před 140 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
U otázky nebylo diskutováno.
Nový příspěvek