Avatar uživatele
Asker1144

Jak je to s euromincemi ?

Např. když hodně Slováku bude cestovat do Německa, a budou platit slovenskými euromincemi, bude potom při zoracování hotovosti navracet centrální banka Nwěmecka centrální bance Slovenska euromince s národní stranou Slovenska ? A jak to dělají jednotlivé státy eurozóny, aby v jedné zemi nebyl nedostatek eurobankovek a euromincí (kvůli ceatovním ruchu a rozloze země eurozóny) a v druhé např. přebytek ? To bude ta země, kde je nedostatek eurobankovek a euromincí o to víc razit více mincí a tisknout více bankovek ? V tom je naše krásná zlatá česká koruna logisticky jednoduchá, než 20 zemí eurozóny po celém evropském kontinentu a navíc ještě s různým počtem obyvatel v jednotlivých zemích. Moc vám děluji za odpovědi.

Zajímavá 0 před 161 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
da ny

Řešit bankovky a mince je zbytečná námaha… 😉
Uvědomte si, že největší část plateb, prosíh prostřednictvím
platebních karet (!).
Proč by si banky přidělávaly práci (finanční výdaje), na nějaké,
nesmyslné třídění mincí:
Hodnotu mají stejnou, tak proč si komplikovat život zbytečnostmi, že…

Když jezdím do Německa na nákupy, potřebuji mince, jen když jdu na placené WC 😉
V obchodech je výhodnější platit kartou. Mohu si vybrat, zda v eurech nebo v CZK (to bych měla dražší)
Eura sice mívám, ale téměř bych se bez nich obešla.
Pravda, na každí pláži se zmrzlina/nanuk a občerstvení zaplatit kartou nedá, ale většinou ano.
Přestaňte „bádat, nad hloupostmi“. 😉

Upravil/a: da ny

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Pepa25

Nikdo nebude nic vracet, všechny euromince platí v celé eurozóně bez ohledu na národní stranu.
Dostatek oběživa na území národního státu si zajišťuje příslučná centrální banka, stejně jako to dělá ČNB. I ta musí zohlednit přeshraiční pohyby (turiské odvezou nemalou část mincí – viz https://www.id­nes.cz/ekonomi­ka/domaci/min­ce-cnb-narust-potreby-drobnych-100-milionu-kusu-minci.A171124_200­302_ekonomika_lre Logistika českého oběživa je naopak složitější než to má třeba Národná banka Slovenska, protože ČNB je v tom sama.
Prostě hledáte problémy tam, kde nejsou …

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

Výrobu eurobankovek a euromincí zajišťuje každá členská země eurozóny samostatně, takže zásobování těchto zemí je efektivní a nesklouzává k nedostatku hotovosti. Pokud by někde nastal nedostatek, mohou se peníze přesouvat mezi zeměmi za pomoci centrálních bank.

Pokud jde o euromince s národní stranou, pokud těchto mincí obíhá v jiné zemi nadměrně mnoho, nejsou navraceny zpět do země původu. Všechny euromince, bez ohledu na národní stranu, jsou považovány za legální platidlo v celé eurozóně a jsou považovány za stejně hodnotné.

V praxi se drtivá většina mincí nikdy nevrací do své domovské země, protože banky nemají za úkol trídit mince podle země původu. Důvodem je, že náklady na jejich třídění a přepravu by byly mnohem vyšší než hodnota samotných mincí. Mince z různých zemí tak často končí různě rozmístěné po celé eurozóně.

A co se týče české koruny, je pravda, že její použití je logisticky jednodušší, protože je používána pouze v jedné zemi. Nicméně využití eura má své výhody, zejména v podobě jednotné měny pro celou eurozónu, což usnadňuje obchod a cestování.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek