Tak jsem našel zajímavý seriál, hlavně z jazykového hlediska a stahuji si všechny díly. Jsou to dvě série, v každé je 10 dílů a každý díl má 40 minut. Nejdříve jsem si stahoval tu druhou sérii, každý díl měl asi 400 MB a za 30 minut to bylo hotovo. Ty díly byly ve formátu mkv. Pak jsem začal stahovat tu první série a tady byly zase stejné díly, také v mkv formátu, ale tentokrát měl jeden díl přes 1 GB. Tak jsem stáhnul pár dílů a objevil jsem tytéž díly, ale ve formátu mp4, a každý měl asi 100 MB, takže to bylo za 10 minut stažené a navíc ty díly měly titulky. Takže si mohu vybrat, pokud to půjde. Ale proč takové rozdíly – ve velikosti? Děkuji.
Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 1301 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Dá se očekávat že menší soubory budou méně kvalitní (kostičkované, zašuměné, rozmazané,…) – ale není to pravidlem. Záleží na tom jak šikovnej byl ten, co volil tu konverzi (a jaký zdroj dat měl k dispozici)
3Kdo udělil odpovědi palec? Kelt, Schluker, aliendrone
před 1301 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Na Ulož to se nic neformátuje, ale velikost souborů záleží na tom, v jakém rozlišení je ten daný soubor uložen. Někdo ukládá soubory velké, jiný menší. Záleží pak který si stáhneme.
0 Nominace Nahlásit |
Videosoubory mohou mít různou bodovou velikost obrazu a různý stupeň komprese. Vemte to podle analogie v televizi. Máte několik formátů, každý je jinak náročný na přenosovou kapacitu. Běžný kanál v DVB zabere mnohem méně kapacity jak tentýž v HD.
0 Nominace Nahlásit |
Tak, hoši ti vysvětlili rozdíly mezi různými typy kódování, ale ten DŮVOD PROČ jeden používá tohle a druhý tamto je jinde. Jde totiž o to, že způsob kódování rozhoduje o velikosti a kvalitě videa a to se potažmo projeví v nárocích na výpočetní možnosti HW na kterém je video přehráváno.
Jistě chápeš, že video primárně určené pro starý tablet či mobil s rozlišením HD je zbytečné kódovat do UHD (soubor by byl zbytečně velký a i kdyby HW stíhal přepočítávat, tak přirozeně by to obnášelo VYŠŠÍ nároky na baterii, která by se rychleji „vyšťavila“) Na druhou stranu pouštět si video s rozlišením HD či nižším na TV či monitoru s UHD nativním rozlišením může vypadat výsledek OTŘESNĚ.
No a právě proto se konverze videa do požadovaných kontejnerů/formátů (do čehož nakonec spadá samotné nastavení kodeků – můžeš třeba i nastavit nejen výše zmíněné rozlišení, barevnou hloubku, FPS, ale kupříkladu rovnou i požadovaný bitrate videa s tím, že to v konverzi „necháš dopočítat“, tedy pokud to daný kodek umožňuje) pečlivě volí dle úmyslu jejich kodéra. Venkoncem v tom hraje roli i ČAS konverze, bo je rozdíl zkonvertovat video za několik minut nebo několik HODIN, kdy běží počítadlo na „plnej knedlík“. :)
0 Nominace Nahlásit |
A opravuji se… Pro ty akumulátory je vhodnější termín „formování“ i když „formátování“ je mezi lidmi poměrně dost zažitý.
Ano. V „kauze akumulátor“ je „formovat“ správně a „formátovat“ úplně blbě, bez ohledu na zažitost tohoto výrazu mezi BFU veřejností.
Arne, DVB myslím není ta správná zkratka. DVB je způsob přenosu obrazu, nikoli konkrétní rozlišení či kodek. Známější rozdělení DVB je pak DVB-T, DVB-T2, DVB-S, DVB-C a snad v každém z nich může být pořad vysílán v HD.