Myslím tím panely na střechách. Určitě na ně usedají různé nečistoty, i takové, které déšť neodstraní. Po čase určitě dochází k ztrátě účinnosti a panel je zapotřebí očistit. Problém ale může nastat u střech stanových, valbových, sedlových apod., hlavně tam, kde je strmá šikmina. Výhledově uvažujeme o panelech, ale tento problém by u nás nastal, protože máme dost strmou sedlovou střechu.
Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Odpovědi.cz, Jiří Bohumil před 606 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Dobrý dotaz. V současné době to totiž, mnoho nových majitelů FV , (zatím) neřeší. Hodně z nich si to nechá (vzhledem k možným dotacím) nainstalovat, takže vlastní motnáž jim provede dodavatel. Ale pak bude otázka, kdo jim bude i dělat tuto potřebnou údržbu. A ono nejde jenom o to čistění panelů, ale i o případné poruchy, údržbu baterií a celého, ne nijak jednoduchého, řídícího systému. Pokud je dotyčný schopen si toto provádět sám, na což musí být i určitá odbornost a schopnosti (i na to lození po střeše), tak to jde. Ovšem ti co si to budou muset nechat provádět „na zakázku“, tak by si to měli (už předem) započítat do budoucích nákladů a zhodnotit, jaká jim vznikne skutečná úspora. Podle mne je to, v současné době, pouze velíký boom, který po skutečném a reálném vyřešení energetických problémů a GD možná opadne a budou to možná vyhozené peníze. Jak u uživatelů, tak i na ty dotace. A tento můj přístup a názor je založen na celkem dobré znaosti problematiky, ánžto jsem dlouholetým povoláním (bývalým) elektrikář, s poměrně vysokou kvalifikací.
Upravil/a: Jiří Bohumil
0 Nominace Nahlásit |
Ano, panely se doporučuje aspoň dvakrát ročně čistit. Lze použít smeták, hadr na tyči nebo lepší vybavení (viz odkaz)
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=JrFYPcSr6Do
0 Nominace Nahlásit |
To záleží na kvalitě projektu, dobrý návrh s tím počítá. Není problém při konstrukci pamatovat na oblužné údržbové cesty či rovnou proces celý zautomatizovat. Jde jen o to, kolik hodláš proinvestovat.
0 Nominace Nahlásit |
Očištění panelů řeší každý vlastník sám. Co se týká údržby systému, tak ten musí dělat odborná firma. Údržbu nesmí provádět laik – to se musí započítat do nákladů.
No vypadá to dost riskantně, to chce pomalu horolezecký výcvik. Bohužel
ale nic pro nás, máme střechu moc vysoko, ze země to nedosáhnu, možná se
k ní dostanu pomocí výsuvného žebříku. Zvrchu zase problém, nemáme
vikýř. Komín čistíme z půdy dvířkami, takže ho nepotřebujeme.
Ještě možná pomocí dronu? 🙂