Jednoduše letadlo zničit. Nabízí se zde však etické otázky, je li správně obětovat životy nevinný ve prospěch životů jiných nevinných. V případě 11.září si ale osobně myslím, že sestřelit letadla by bylo správné, protože lidé tam by zemřeli tak či onak a zachránili by tím tisíce životů. U 11.září byl však celou dobu problém v tom, že nikdo (pravděpodobně) neměl o ničem ani páru a po srazu prvního letadla do WTC se považovalo za leteckou nehodu, alespon do příletu druhého letadla. To už snad lidem došlo hned.
0 Nominace Nahlásit |
Jednoducho, aj piloti sú vojaci, ktorí plnia príkazy svojich veliteľov. Vojenský pilot sa nesmie riadiť svojim citom, ale príkazom nadriadeného…
K vami predpokladanému činu tj. zostreleniu civilného lietadla pilot
musí mať overený a potvrdený príkaz svojho veliteľa a musí ísť
o jedinú, poslednú možnosť, ako zabrániť väčším škodám v zmysle
vojenských predpisov…
tak akosi sa to dá prečítať „v pote a očiach zúčastnených“, ak
veríme rôznym akčným a psychologickým záberom tváre pilotov a veliteľov
vo filmoch s touto tematikou
oneskorený dodatok v diskusii
Upravil/a: led
0 Nominace Nahlásit |
… asi tak, jako kdysi sověti >>> sestřelit, je to docela snadný velký neohrabaný cíl …
0 Nominace Nahlásit |
Máme několik druhů únosů letadel podle cíle únosu. 1. získat pozornost – média, 2. dostat se od někud někam – emigrace, 3. získat majetek – výkupné, 4. udělat z letadla skoro dokonalou a lacinou zbraň. Možná ještě něco. Už jen se rozhodnout, ve kterých případech přistoupit k definitivnímu řešení. A jak ty cíle únosu rozpoznat? A voják – pilot. Ano, musí vždy plnit rozkazy, protože jeho velitelé viděj situaci v širších souvislostech, mají jistě více komplexní informace pro kvalifikované rozhodování. Pilot je jen jakýsi prst na spoušti. Ale v dané situaci taky oko veleitele. A psychika vojáka? Je známo, že na stroj se zaútočí snáze, než na člověka (teda jsou i vyjímky, ti nejvýkonnější velitelé toto nemají a naženou na smrt celé hordy svých vojáků. Mnoho jich i přežije, ale útok bývá v širším vojenském pojetí úspěšný). S tím souvisí třeba i vzdálenost, kdy je běžný člověk kvalitně zaútočit. Zpravidla je to taková vzdálenost, kdy ještě nelze rozpoznat mimiku protivníka. Pak už to bývá psychicky mnohem těžší.
0 Nominace Nahlásit |
Jde o to, jaké by letadlo představovalo nebezpečí. Sestřelení je jedna z posledních, krajních, možností.
Filmů s touto tématikou existuje dost, v praxi by to tak sice nevypadalo přesně, ale tak nějak podobně by mohlo.
0
před 2258 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
V súčasnosti pilot veľakrát ani svoj cieľ priamo nevidí, len cez obrazovku radara…
Predstavte si pri bojovej hre na počítači, že vašim cieľom sú skutoční nevinní ľudia a nie kresba na monitore a teraz stlačte spúšť s vedomím ich usmrtenia. Urobíte to? Alebo to beriete len ako nevinnú hru?