Odjela mi rodina, mám šanci opravit zdi na kterých se vyřádili kluci… Když jsme se stěhovali do bytu, nechávali jsme v rámci rekonstrukce vše přeštukovat. Kde bylo třeba (skoro všude, pokud tam nepřišli obklady) přišla nová omítka a navrch keraštuk. Kluci se na zdech dost vyřádili (lipánek, pastelky, voskovky, jogurty, kladivo, šroubováky, škrabka na brambory…), snad už je to období za námi. Někde jsou na zdech jen škrábance, jinde se jim podařilo seškrabat celou štukovou vrstvu, někde škrabkou na brambory dokázali vyvrtat několik centimetrů hlubokou díru.
Půjdou ty menší skrábance či seškrábané plochy opravit opět keraštukem + větší díry nejdřív zaplnit sádrou či maltou? Bojím se aby se to vůbec chytlo. Kdysi jsem zkusil na radu prodavače (asi Hornbach nebo něco podobného) tu díru zaplnit nějakým šlehaným tmelem, ale to se moc neosvědčilo. I po dni to bylo takové… gumovité a klukům pak stačilo pár minut bez dozoru aby to zas vydloubli.
Na konec předpokládám buď vápno nebo primalex.
Ale nerad bych se s tím piplat abych po několika denní práci zjistil že to všechno spadne, popraská, spadne i to co dosud drželo…
Nejsem zedník, v tomto oboru mám minimální zkušenosti, takže jakékoli rady, postřehy, nápady, zkušenosti jsou vítány.
ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce
Zajímavá 0 před 2283 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Odpoveď byla označena jako užitečná
Keraštuk je tuším namichaná fajnová v kbelíku, tudíž předražená
štuková. Jak radí Mosoj, penetrace za 80 Kč, vápenný štuk 30 kg
nejjemnější zrnitosti Cemix, nikdy nekupovat vykradenou z B.uha.s. Pro malé
škrábance rýhy nabrat do šufánku a pridat trochu sádry. Ta je důležitá,
aby oprava splynula s okolní omitkou a nebyla vydrolena hlazením filcem. Filc
se už nepoužívá k hlazení. Optimální je Ruben nebo s podobným názvem.
Je to tuhá růžová pěna přilepená na plastovém hladítku. V malých
lokálních opravách, špaleta, postačí hladká strana mycí houbičky na
nádobí.
Vápno se musí přidávat do vykradených štuků, přesně ⅓. Penetrační
nátěry jsou v Ba.ha.. v regále u pokladen. Ředění 1:2 u omítek.
Nenasákavé materiály 1:10.
Nerovnosti stěn v důsledku odstranění obkladů mohou být od 5 mm do 30 mm. Tuto část stěny, která bude navazovat na stávající omítku, připravím tímto způsobem.
První vyrovnávací vrstvu namíchám jakoukoliv jemnou omítku se stavebním lepidlem. Ať lepidlo samotné, ale je samo zbytečné, protože
Jen velké díry po vybourání třeba instalo a elektro použiji hrubou maltu. Tedy skoro to samé jako štuková malta, akorát je v ní ostrý písek a trochu cementu.
Pro vyrovnávání stěny míchám většinou štukovou s lepidlem 1:1. Tím předejdu prasklinám po vytvrdnutí. Směs nanáším ocelovým hladítkem. Větší plochy dlouhým hladítkem dl 40 cm.
Část původní omítky o šíři 10 – 30 cm očistím od vrstvy malby pomocí špachtle. Navlhčit pomocí malířského válečku, štětkou, nechat vsáknout a poté špachtlí nebo i ocelovým hladítkem odstranit malbu.
Obsahuje-li štuk dostatek vápna, nemusím hladítko často namáčet a písek neodpadá.
Točivými pohyby docílím sjednocení zrnitosti plochy, dbám na
osvětlení.
Kouty /rohy stěn/ hladím tak, aby nebyla hranou hladítka příliš porušena
další strana stěny. – okraje hladítka očistit.
Před takovou povrchovou úpravou je vhodné odstranit kryty zásuvek a vypínačů při dodržení bezp. předpisů, vyhodit pojistky.
Tím se získá nový sjednocený povrch. Výhody jsou rychlost, vypadá to líp než kouskování tmelením, pevnostní odolnost proti náhodnému otěru.
Omítky zasažené rýhami a vyrytými znaky opravím finální hmotou
určenou pro sádrokartony. Tzv. finiška. Nanáší se novou širokou
špachtlí a po vyschnutí se musí brousit.
Pokud při malování použiji váleček, hotovou omítku penetruji; váleček
s hustým nátěrem by mohl vytáhnout lokální opravy. A to je chyba mnoha
levných natěračů. Ošukat čas.
Omítku lze chránit i jinak v kritických místech, více méně s etikou. Např. pásy z dřevěných lamel nebo sklolaminátu. Ve výšce kde se často otírá opěradla židlí, nebo hrana u spíže.
Mým psaním jsem chtěl ukázat rovnou omítku s hladkostí téměř podobné sádrokartonu. Pivo je v chladničce.
Upravil/a: orestez
1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Dochy Nahlásit |
Zeď nesmí být mastná. Pokud ano, pořádně omýt vodou s jarem či něčím podobným. nechat uschnout a napenetrovat!!! Potom teprve štuk.
Větší díry samozřejmě zamáznout čímkoliv, pro to určeném.
0 Nominace Nahlásit |
V podfstatě sis odpověděl sám. Na starou omítku se ti možná i dobře ten keraštuch chytne. Otázkou zůstává, jak drží ta stará na stěně, případně jestli pak ten keraštuk unese. To Ti o starý omítce asi těžko někdo řekne přes net.
0 Nominace Nahlásit |
Díky všem, Odpověď Orestez sice trochu obsáhlá a místy nepřehledná, ale pro každou etapu jsem si tam našel něco…
Ve finále jsem použil tedy tu doporučovanou Cemix a sádru, nejdřív jsem opravil ty nejhorší rýhy, na malé jsem se vykašlal a pak litoval protože ve finále ty malé rýhy zářily na jinak dokonalé zdi.
Pro malé opravy mi nevyhovovalo to „molitanové“ hladítko, hrozně rychle my vymývalo štuk z opravovaného místa, s malým filcovým jsem se cítil líp (ale klidně to mohlo být jen nedostatkem cviku a také tím, že molitanové jsem sehnal jen velké). Na malé opravy jsem štuk nanášel úzkou špachtlí a uhladil zednickou lžící, na větší buď větší špachtlí a lžící nebo lžíci a ocelovým hladítkem – po zavadnutí filc. Zeď jsem předem jen postříkal vodou, drží to všude dobře. (když jsem si na penetraci kterou jsem koupil četl, že to mám nechat alespoň den schnout, rozhodl jsem se tento krok v rámci pokusu vynechat)
Na hlubší díry jsem používal flexi lepidlo s tím štukem (jestli si to ještě pamatuju). Lepidlo se nechá sehnat v asi 5 kg, ten štuk je větší
Největší chyby: Na velkou seškrábanou plochu si namíchat příliš malé množství štuku. Radši si namíchat do kýble a pak půlku vyhodit. (většinou jsem rozmíchával v PVC fance, na ty šrámy co jsem opravoval to zpravidla stačilo)
Ten opravený štuk jsem druhý den přebrousil brusnou mřížkou, tou jsem stáhl dolů i ty stopy po filcu (nevím jak to udělat abych s ním nestáhl část toho štuku z plochy, což pak zůstane někde na zdi viset) a hned přetřel válečkem (použil jsem bílý HET, dvě vrstvy stačily)
Technická životnost OK. Bohužel trochu jsem podcenil děti… Čistá omítka je skvělá plocha pro další malby a rytiny… Takže postup už byl několikrát zopakován, děti stále (ještě) žijou. Objevili se další potíže na to možná ještě dám časem další dotaz…
Edison: Omítka zatím všude drží, ta by spadnout neměla (doufám – to by bylo opravdu překvápko). Spíš se bojím aby nespadly ty moje pokusy o opravu…