Dobrý den, před pár měsíci jsem se nastěhoval do malého městského bytu a párkrát jsem si pozval k sobě kamarády na páteční večer. Samozřejmě to s sebou přineslo nějaké to hlasitější mluvení, hudbu, ale (dle mého názoru) na snesitelné úrovni, jelikož bydlím ve 2. patře a vím, jak je cokoliv slyšet ven na ulici. I přes to, že dobře vím o zákonu týkající se nočního klidu po 22:00, mám nad sebou sousedku v důcodu, která je zvyklá chodit spát mezi 8–9 večer a už během těchto hodin vyžaduje svůj vlastní noční klid a to i v pátky a soboty. Je schopná mlátit do topení, zvonit a na chodbě mě otravovat poznámkami o tom jak se v bytě hlučí, přitom dobře vím, že se ve většině případů snažím po 22:00 všechny tišit a nijak tedy zákon neporušuji. Dá se proti tomuto chovaní nějak bránit ? Nehodlám se omezovat kvůli jedné důchodkyni když kolem mě bydlí i mladí lidé s malým dítětem a ti si nestěžovali nikdy. Nechci si nijak kazit sousedské vztahy ale vím že, pár takových večerů ještě určitě bude a sousedka si bude určitě i nadále vymýšlet vlastní zákony…Nějaké nápady, jak paní poučit a zároveň nevytvářet dusno ?
Zajímavá 0 před 1800 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Obtěžovat hlukem a dalšími vyjmenovanými imisemi v míře
nepřiměřené místním poměrům nemůžeš dle NOZ §1013 nikdy!!!
Definice nočního klidu a další místní vyhlášky tento obecně závazný
předpis jen zpřísňují. Jestli se nehodláš omezovat a předpokládáš,
že se to bude opakovat, nemůžeš takový byt obývat.
0 Nominace Nahlásit |
Edisone… zase nemas pravdu :) zakon upravujici nocni klid samozrejme existuje:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-258
Dale muze byt upraveno mistni vyhlaskou, pripadne SVJ nebo druzstvo muze mit pravidla taky jina. Obecne je tezko v tomto radit. Pokud je pani v duchodu, tak bych se na ni osobne vykaslal. Tezko radit, co udelat. Naschvaly fungovat nejspis nebudou. Zkuste jinto vysvetlit anebo ji poradte, at si nekde stezuje (tam uz ji poslou k sipku).
0 Nominace Nahlásit |
Mno… To by ses nahledal. Takový zákon NEEXISTUJE!! Existují vyhlášky (v tomto případě by noční klid mohla upravovat vyhláška obce, ale ne nevyhnutelně), případně domovní řády a další podobná ustnovení. Občanské soužití bude řešit Občanský zákoník, ten ale asi v obecné rovině, s tím by sis mohl taky naběhnout. Prostě asi nepomůže nic jiného, než v úplně jinou dobu si s paní přátelsky popovídat. A to nemyslím ironicky.
0
před 1800 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
… klidně ji řekni, že až bude dělat kravál a otravovat, že na ni zavoláš policii, a jestli má ona problém, ať zavolá taky policajty, mohu ti dopředu garantovat, že žádná domluva nebude nic platná, odkejve ti všechno, a až přindou kámoši, tak ji máš co pět minut za dveřma …
0
před 1800 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Není hluk jako hluk pro noční dobu je norma a pro denní rovněž, včetně OZ vypůjčte si hlukoměr a budete mít přehled.
0
před 1800 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Vypůjčit si hlukoměr opravdu nestačí. Ono měření zátěže hlukem je poměrně dost složitý obor vyžadující celkem rozsáhlé znalosti. Provést měření zátěže hlukem prostě není o tom si stoupnout na chodbu a něco naměřit.
Schluckere, tak bys mohl dát odkaz přímo na paragraf. A pravdu nemůžeš mít Ty, protože jestli něco upravuje zákon, nemůže to pak jinak nastavit vyhláška, ani jiný předpis.
Jestli máš na mysli
§ 34
(2) Noční dobou se pro účely kontroly dodržení povinností v ochraně
před hlukem a vibracemi rozumí doba mezi 22.00 a 6.00 hodinou.
Tak si to přelouskej ještě jednou a ukaž mi něco o nočním klidu. Pokud si to tak vykládáš, pak žádná vyhláška ani jiný předpis by toto nemohl změnit.
„A pravdu nemůžeš mít Ty, protože jestli něco upravuje zákon,
nemůže to pak jinak nastavit vyhláška, ani jiný předpis.“
Čistě obecně – takových míst je v zákonech spousta, kdy zákon dá jen
nějaký základní rámec, který dále může být upravován právě
různými vyhláškami a dalšími předpisy…
Třeba dovolená: dle zákona minimum 4 týdny, ale zaměstnavatel může
umožnit více…
Přestupkový zákon: " Dobou nočního klidu se rozumí doba od dvacáté
druhé do šesté hodiny. Obec může obecně závaznou vyhláškou stanovit
výjimečné případy, zejména slavnosti nebo obdobné společenské nebo
rodinné akce, při nichž je doba nočního klidu vymezena dobou kratší nebo
při nichž nemusí být doba nočního klidu dodržována."
Taková věc je ale v zákoně jasně napsána, jestli sis toho všiml. Tedy, jestliže zákon napíše, že dovolená je nejméně, tak jiný předpis, nebo smlouva může udělit i více. Pokud ovšem zákon napíše, že dovolená je 4 týdny, nelze nic napsat jinak, protože to by bylo prodi zákonu. Zdaleka ne vždy zákon dává nějaký základní rámec. Je sousta věcí, které zákon výslovně a konkrétně stanoví. Uvádíš i přestupkový zákon. Opět vidíš, že pokud má být umožněno postupovat jinak, musí to být v zákoně umožněno. Čili opět pouze v rámci zákona. Dále přestupkový zákon řeší přestupky. Ovšem co je občan povinen (mimo řešení přestupků) nemůže řešit přestupkový zákon. To řešej konkrétní zákony. Mimochodem… alespoň se konečně nauč dát link na konkrétní znění. Nenapíšeš ani paragraf. Z toho lze snadno usuzovat na plácání do vody.
byl to příklad toho, že některé zákony zkrátka pružné jsou…
Ale když chceš tak https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2016-251#p5-6