Mám v pokoji zásuvku, v ní zapojenou prodlužku v které mám následně dvě další prodlužky-na jedné je zapojený router a wifi, na druhé notebook, repráky, nabíječka na mobil a občas ještě připojím silný stroj jako je klimatizace či vysavač, takže jsou hned dvě porušení norem-dvě 10A prodlužky, v kterých mám zapojených dost přístrojů a dohromady občas berou více, než 10A. Jak tuto situaci vyřešit? Nejraději bych měl i přepěťovou ochranu a minimálně šest zástrček, no, taky aby to nevyšlo strašně draze.
Zajímavá 0 před 4109 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Samozřejmě, rozdvojka je lékem na Kirchhoffovy zákony. Devět z deseti pyromanů doporučuje do každé zásuvky zapojit rozdvojku a mrak prodlužovaček se spotřebiči.
0 Nominace Nahlásit |
Nejlepší to je podle norem. Na zásuvku je v bytové výstavbě
předepsán jistič 16A. Tudíž součet zapojených přístrojů do
prodlužovaček nesmí přesáhnout 16A. Aby se předešlo problémům
používám prodlužovačky 3×2,5 a nemusím se bát o přetížení.
Prodlužovačky mají rezervu pro krátkodobé přetížení, proto je nutné
znát průřez. Předpěťová ochrana je další kapitola a bude se jednat
o 3. stupeň. Tam délka připojovacích kabelů nesmí přesáhnout délku
5m. Proto se předpěťovky vlkádají přímo do prodlužovačky, aby se
splnila tato podmínka. V opačném případě je neúčinná. Teď je
potřebné vědět vůči jakému impulzu má chránit a zda by neměla být
předřazen 2. stupeň, ale není podmínkou.
Pro odbornou radu a navržení optimálního zapojení je málo informací.
0 Nominace Nahlásit |
jestli tomu dobře rozumím tak ti jde o to abys nepřetěžoval prodlužky. Jestli je to tak, dej si do zásuvky rozdvojku
0
před 4109 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Rozvod elektřiny bude muset udělat elektrikář. Určitě bys neměl mít dvě prodlužky v jedné zásuvce. Pokud okruh opravdu přetěžuješ, nech si do pokoje zavést dva okruhy. Pokud ne, nejjednodušší řešení je udělat ze zásuvky dvojzásuvku (Elektrikář ale musí zkontrolovat, jestli tomu rozvody odpovídají) Jištění zásuvkového okruhu je dle normy max. 16A, pokud bys opravdu přetěžoval obě prodlužky naráz, už bys to nejspíš poznal.
Přepěťové ochrany, aby byly opravdu účinné, by správně měly být zřetězené na celém rozvodu. Silné na přívodu a u spotřebiče nejslabší a zároveň nejcitlivější na drobné špičky. Pokud máš přepěťovku jen v prodlužce, většinou to pomůže, ale když přijde něco většího, může Ti shořet vše i s tou přepěťovkou.
0
před 4109 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Jak jsi přišel na to, že je odběr větší, než 10 A? Jaký máš důvod k zařizování přepěťové ochrany? Není možné připojovat vysavač do jiné zásuvky? Nejde ani tak o přetížení, ale o rušení.
Pro Dochy: pokud nejseš odborníkem na přepěťové ochrany, tak se nesnaž radit. Co je to silné ochrany a slabé ochrany. Takové žádné neexistují. Buď jsou kategorie B a C, nebo 2 a 3. Každá z nich má svá pravidla instalace a vždy se jedná o elektromagnetickou indukci na délce kabelu. Dle tvého vyjádření jsou 3 přepěťové ochrany, ale tu s čílslem 1 mohou instalovat pouze elektrorozvodné závody a nepatří do okruhu domovní elektroinstalace. Toto je velice citlivé téma, které při neodborné radě může končit zničením zařízení i smrtí. Tak se už prosím tě do dalších rad nepouštěj.
Tak to se nechám poučit. Jakým způsobem přepěťové ochrany
zabíjí?
Také jsem nepsal o konkrétních ochranách. Kdes přišel k tomu, že
amatérskému uživateli doporučuji právě 3 různé ochrany včetně těch,
které může instalovat pouze rozvodný podnik? Jen píšu, že samotná
ochrana na kabelu tak jak se teď běžně prodávají, může pomoct, ale není
úplná a dokonalá.
Při špatně navržené ochraně může dojít ke zničení zařízení, které může následně chytnout a pak už je to jasné.
Napsal jsi:
„Silné na přívodu a u spotřebiče nejslabší a zároveň
nejcitlivější na drobné špičky.“
Silné
Nejslabší
Nejcitlivější
Pokud nejslabší myslíš nejcitlivější, tak myslíš dvě, ale to je tak laicky napsáno, že se to těžko rozpozná co autor myslí.
3. stupeň „instaluje“ i lajk vsunutím do běžné zásuvky. K tomu není potřebná žádná elektrotechnická kvalifikace, jen musím vědět, zda mi bude fungovat na připojená zařízení. Při průzkumech v řetězcích nebyl schopen obsluhující personál dát správnou radu. Třeba jsem měl smůlu a odborníci byli na jiné směně.
Zároveň tě srdečně zvu na podzimní sérii školení
http://www.saltek.eu/cz/
Jakým způsobem nesprávná přepěťová ochrana způsobí požár? Maximálně snad poruše nezabrání (nějak si nedokážu představit, že přepěťovka přímo způsobí poruchu – to by někdo ty rozvody musel vážně pohnojit)
S přepěťovkama jsem se setkal jen na silnoproudu a při té příležitosti i trochu skouknul ostatní. Co pamatuji, tak obvykle ty nejcitlivější (reagující na menší přepětí a rychle), zpravidla montované nejblíž k citlivým zařízením bývají také nejslabší (konstruované na potlačení špiček s nižší energií)
To je opravdu na menší přednášku, kdy se musí vzít v úvahu:
použitý základový zemnič
délka připojovacího kabelu od ER
použitý ochranný systém proti blesku či bez ochrany
vlastní druh zástavby
použitý PR a typ instalovaných ochranných prvků
počet dalších PR s ochrannými prvky
Na základě těchto informací ti mohu dát uspokojivou odpověď s jakou
pravděpodobností může nastat které nebezpečí.
navíc přepěťová ochrana je především proto aby zařízení nedostávali prdu která by přišla ze zásuvky
teda samozřejmě ten jistič by to dokázal ochránit až když už by hořely dráty, ale klimatizace, nebo vysavač plus několi drobností je určině nerozpálí. Přepěťová ochrana by musela být pravděpodobně v celém okruhu zásuvek a je jich hromada druhů a netuším na jaké peníze by vyšlo řešení.
Jistič má právě úkol ochránit elektroinstalaci, tak pokuj je vše správně zapojeno, tak nic hořet nebude. Pokud správně navrhnu přepěťovou ochranu, tak mě to vyjde do 500,–. Nechalo by se to i vyřešit komponenty EATON a vešel bych se i s kabelem do uvedené ceny.
honzikd- tak proč neporadíš něco lepšího? Navíc potom by se muselo řešit přetěžování zásuvky a to nebylo v levném zadání. Jestli má jednu zásuvku tak je nejlepší to hned u ní rozhodit na dva směry, než napojit tři prodlužky za sebe.
Vzhledem k plánované přepěťové ochraně tak žádnou rozdvojku a žádné dva směry, ale pouze jeden směr, případně zvážit kde je přepěťová ochrana nutná.