Kelt

Jak to dělají horolezci , když vylezou na horu a pak ji slezou?

Nejsem horolezec, ale ve filmech jsem viděl, že horolezec zatluče do skály nějaké kovové zařízení s očkem, na to dá karabinu nebo lano a leze a tam to opakuje. Ti za ním jdou stejnou cestou. Vylezou na horu, tak to nějak oslaví a pak slezou dolů. Když je vše dobré, tak slezou a jdou jinam. A ty zatlučené věci tam zůstávají pro ostatní horolezce, kteří tam polezou jindy, nebo to dávají pryč? Jedna věc je asi etika, druhá je chránění přírody. Nevím. Ví někdo o tom něco? Děkuji

Nejlepší odpověď
Edison

Skoby většinou zůstávají. Jednak je to známka prvovýstupu danou trasou, jednak je to tam pro ostatní. A je to opravdu problém.

Další odpovědi
Drap

Je několik druhů skob a několik druhů závěsů. Některé se vyndávají, některé zůstanou. Některé skoby jdou zatlouct do nějaké pukliny a podobně, někde se musí předvrtat díra, aby bylo skobu kam zasadit. Skoby neslouží k lezení, ale k zajištění lezce,

Hlada

Ve stěně se nechávají jen skoby použité při slanění.