V pavlačových domech žádná koupelna nebyla, jen společné WC a tekoucí voda ve výlevce zvané weserleitung. Voda se doma ohřívala na sporáku a lidé se myli v umývadle nebo v neckách (plechové vaniče) a to celá rodina v jedné vodě. Takové domy se v Praze dochovaly až do 80.let minulého století. Domy ale byly většinou vybaveny společnou prádelnou, kde byla i vana na máchání prádla.
4Kdo udělil odpovědi palec? Michal Kole, Jikra, 790511, fcoop
před 4818 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Skutečně zajímavá otázka a pravdivá odpověď kolegy,které se týká nejen Prahy.My měli v Plzni tu vymoženost vůči jiným,že jsme měli vodovod v kuchyni.Ti ostatní na chodbě, záchod na konci chodby,prádelnou byly necky na té chodbě.A ti,kteří bydleli /před rokem 1948/ na půdě či ve sklepě,neměli ani to.Ten pavlačový dům měl ale jednu výhodu – lidé si tzv.viděli do kuchyně a tvořili kolektiv. Sice různorodý,ale nebyl to anonymní panelák. Každá doba má své.
0 Nominace Nahlásit |
Koupelna nebyla. Většinou si lidé do kuchyně, do které se vcházelo z pavlače, dali nějakou vanu za textilní závěs, vodu si nahřívali na peci. Místo sprchy existovala na polévání úzká plechová konev. Koupalo se pouze 1× týdně, většinou v sobotu. Umývadlem byl plechový lavor v kuchyni na zvýšené štokrli. Většinou na pavlači byla železná nálevka, podobná umývadlu, kde byl přívod vody. Ale ne ve všech pavlačových domech. WC bylo na konci pavlače, většinou typu latríny. /někde již i porcelánové splachovací. většinou až po II.sv.válce/. Jinak se splachovalo kýblem s vodou. Rodiny z pavlače noviny nevyhazovaly, ale poctivě je nařezaly na WC /o toal.papíru se nevědělo/. V takovém domě jsem žila jako dítě až do r.1956.
0
před 4817 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
U otázky nebylo diskutováno.
Nový příspěvek