Avatar uživatele
nimecacek

Jak vzniklo slovo akce „black-friday“?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? marci1 před 2559 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
marci1

Odpoveď byla označena jako užitečná

Pojem černý pátek se poprvé objevil v souvislosti s panikou spojenou s krachem cen zlata, který americkou ekonomiku zasáhl v roce 1869. Černý pátek, jako svátek nakupování však souvisí až s další krizí, která světovou ekonomiku zbídačila v roce 1929. Po krachu na newyorské burze začali někteří obchodníci organizovat den plný slev aby alespoň částečně naplnili své pokladny a zákazníkům vrátili apetit k nakupování. 🙂
Existuje však ještě jedno vysvětlení vzniku černého pátku. Říká se totiž, že den po Díkůvzdání v 19. století měli majitelé jižanských plantáží možnost koupit si otroka se slevou. Toto vysvětlení ale zůstává spíše jen nedoloženým mýtem. Někteří lidé však díky němu černý pátek dodnes bojkotují.
https://www.in­fo.cz/byznys/fe­nomen-black-friday-jaky-je-puvod-nejvetsiho-svatku-nakupovani-19808.html

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?nimecacek Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… no, já našel jiné vysvětlení: „Termín vznikl ve Philadelphii pro popis velkého dopravního zmatku, který tam tradičně následoval den po dnu díkůvzdání, a během 60. a 70. let 20. století se rozšířil a dostal do širšího povědomí.“ teta wiki (https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Cern%C3%BD_p%C3­%A1tek_(nakupov%C3%A1n%C­3%AD) ) …
… „Ako vzniklo pomenovanie čierny piatok? V skutočnosti nemal nič spoločné s nakupovaním ako takým. Pojem vznikol vo Filadelfii, kde sa stal pomenovaním obdobia po Dni vďakyvzdania a počas nákupných zliav. Pomenovali ho hlavne v tlači a televízií aj na základe policajných štatistík zápch, nehôd a dopravných kolapsov v mestách spôsobených hromadnými nákupmi. Po čiernom piatku samozrejme nasledovala čierna sobota, rovnako tak problémová, najmä v amerických štátoch, kde nedostávali zamestnanci od zamestnávateľov voľno. Zľavy najčastejšie pokračujú až do Bieleho pondelka, ale viac sa používa výraz Cyber Monday. Tento názov vznikol ako marketingový ťah portálu Shop.org s ktorým uvádzali tento deň ako najvyťaženejší pre online obchody, keďže mnohí ľudia sú aj tak počas Black Friday a Black Saturday plne vyťažení prácou, alebo presunom od rodiny po oslave Vďakyvzdania.“ (https://zn.sk/black-friday-vznik-vyznam/ )
… ten první černý pátek, jak píše marci, se objevil v září: „Podstatně odlišný Černý pátek se odehrál před 145 lety. V pátek 24. září 1869 došlo k burzovnímu krachu v důsledku jednání spekulantů se zlatem. Jay Gould a James Fist chtěli ovládnout trh se zlatem. Jejich pokus nicméně selhal, způsobil kolaps trhu se zlatem a následně propad celé burzy. Označení černý je od té doby používáno převážně ve spojení s nepříjemnými událostmi na trhu.“ (http://www.jplin­vest.eu/novin­ky/cerny-patek-ma-vice-vyznamu ) …

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

Slovo „Black Friday“ se poprvé objevilo ve Spojených státech a bylo použito k popisu chaosu, který nastal po díkůvzdání, kdy davy lidí začaly nakupovat před vánočními svátky.

Existují dvě teorie týkající se původu termínu „Black Friday“.

První interpretace je, že tento termín pochází ze 60. let 20. století, kdy se oznámení slev tisklo černou tuší na papír, což vedlo k pojmenování dne po Díkůvzdání „Black Friday“.

Druhá, a široce rozšířenější teorie, říká, že termín „Black Friday“ se vztahuje na výdělkovost obchodů. „Černý“ se v účetnictví často používá k označení zisku (a naopak „červený“ se používá k označení ztráty). Obchody tedy na „Black Friday“ přechází z „červených“ čísel (ztrátových) do „černých“ čísel (ziskových).

Ať už je původ jakýkoliv, „Black Friday“ je nyní synonymem pro den se slevami a obchodní manii po celém světě.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek