Vím že stativem, ale…
http://extrastory.cz/nejrychlejsi-kamera-sveta-dokaze-zmrazit-cas-a-zobrazit-pohyb-svetla.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
Při tomto snímkování se domnívám, že i velmi nepatrný pohyb by snímek
znehodnotil. Tak jako je tomu u ostřelovačů, kteří musí na tak velkou
vzdálenost počítat nejen s větrem, ale i se zakřivením Země.
U tohoto fotoaparátu by snad vadily i otřesy v zemské kůře a
o větru – vánku už ani nemluvím. Nevím, ale snad i rotace Země by
měla na výsledný snímek vliv.
Jak je tedy zabezpečen proti pohybu tento fotoaparát?
Zajímavá 0 před 2074 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Otřesy a pohyv vadí při pomalém focení.
Tato rychlá je nezachytí.
3Kdo udělil odpovědi palec? Dochy, dubraro, JájsemRaibek
před 2074 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Právě proto že je tak rychlá ji nějaký pohyb země, otřes podlahy, nebo snad chvění vzniklá lidským hlasem může nechat absolutně v klidu. Stabilizace je třeba v případě kdy se a) fotí teleskopem, b) fotí při extrémně dlouhé expozici (řádově 1/10 s – desítky minut) – nejlépe pokud jsou obě podmínky splněny zároveň.
Nicméně princip této „kamery“ (četl jsem snad už před pár lety toto nebo něco podobného) mi poněkud uniká.
2Kdo udělil odpovědi palec? JájsemRaibek, dubraro
před 2074 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Já myslím, že taková kamera snímá s extrémně krátkou expozicí a nějaké pohyby nemůžou vadit. Podobně, jako když fotíš s bleskem – pokud máš dobře zaostřeno, snímky jsou vždy ostré. Podle odkazu: jak dlouhou expozici asi budeš potřebovat, abys zachytil femtosekundové laserové pulzy?
Upravil/a: Kepler
2Kdo udělil odpovědi palec? Dochy, JájsemRaibek
před 2073 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
S těmi dlouhými expozicemi to není tak horké. Viz způsob, jak vyfotografovat náměstí bez lidí. Pohym lidí tomu opravdu nevadí… Tedy jde o charakter pohybu/vibrací. Občasná vibrace dlouhým exopozocím opravdu absolutně nevadí. Jde tedy o vektor pohybu, periodu a trvání v POMĚRU k době expozice.
1Kdo udělil odpovědi palec? JájsemRaibek
před 2074 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Edison: Záleží co a proč fotíš. To co popisuješ je zas úplně o něčem jiném. Pohybu lidí v tomto případě využiješ k tomu, aby tam nebyli vidět. Také tam neuvidíš mraky, pohyb slunce apod. Ale běda pokud by se Ti třásl foťák, to bys měl celej snímek rozmazanej včetně těch budov.
Omyl. Já píšu o něčem jinym… Píšu o tom, že jedno „zatřesení“ na tom naprosto nebude vidět. Proto píšu o poměru časů. Pokud to bude někde kolem 1:1000, tak to vidět prostě nebude.Prostě když pojedeš 30 min expozici, tak jedno zatřesení na tom nikdo nepozná. Za předpokladu, že se snímací zařízení vrátí přesně do stejné polohy, a to ještě nebude platit v krajních časových úsecích celé expozice.
Jo.. ale jednu věc jsi řekl správně! Situace se skutečně rapidně zhoršuje s delšími ohnisky. To je taky odpověň na to, proč široká, a ultraširoká už vůbec, ohniska prakticky neexistují se stabilizátory. Není k tomu důvod. Jde o úhly.
Neříkám nic o jednom zatřesení. Píšu „pokud by se Ti třásl foťák“, nikoli „zatřásl“. Jasně, „zatřásl“ (typicky při začátečnickém stisku spouště) vadí při focení na „1/30 – 1/60“ v ruce, nebude to vadit při focení na minuty, kdy v zásadě i otevřenej fotoaparát můžeš ještě usadit a víceméně se nic neděje…