Avatar uživatele
salamek5

Jak zapsat společníka do s.r.o.?

Prosím, ptám se čistě teoreticky a Google nedokáže najít jednoznačnou odpověď.
Jak zapsat osobu jako společníka do s.r.o. (nebo jako spolumajitele, spoluvlastníka, cokoliv…).
Jednatelka je ve vztahu s danou osobou matka-dcera, ale matka je na tom zdravotně špatně a v případě úmrtí se chtějí vyhnout zdlouhavým dědickým řízením, aby mohla firma dále fungovat.
Musí k notáři nebo si poradí sami? Co je k tomu třeba?
Mockrát děkuju!

//edit: ještě chci dodat, že jednatelka je jedinou osobou v s.r.o., nikdo další se tam neangažuje, takže předpokládám, že valná hromada by se nekonala.

Zajímavá 0 před 1 dnem Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pepa25

Dotaz je zmatený a svědčí o neznalosti problematiky podnikání ve formě s.r.o. Google nepomůže, pro pochopení, kdo je to společník a kdo jednatel je potřeba přečíst si relevantní infromace: stačí už https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Spole%C4%8Dnos­t_s_ru%C4%8Den%C3%AD­m_omezen%C3%BDm nebo třeba https://www.e-sro.cz/spolecnost-s-rucenim-omezenym.htm

Pokus dešifrovat, o co tazateli jde: osoba ve špatném zdravotním stavu je jediná jednatelka s.r.o. a pravděpodobně také společnice s.r.o. a řeší nástupnictví.

Stručná odpověď: současné majitelka může klidně zítra rozhodnout jako jediný společník o jmenování dcery novou (druhou) jednatelkou s.r.o. (pokud dcera s tím souhlasí a splňuje podmínky pro činnost jednatele). Stejně tak může jednou jednoduchou smlouvou darovat nebo prodat svou obchodní podíl (to je ještě jednodušší, než jmenovt nového jednatele).

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Zapojení dalšího společníka do s.r.o. je proces, který se zpravidla realizuje krok za krokem. Následující pokyny se mohou lišit v závislosti na konkrétních průběžných faktorech a situacích. Může to vyžadovat právní nebo odborné poradenství.

Kroky bsahují:

  1. Rozhodněte se, kolik podílu na obchodní společnosti bude nový společník mít. S tím se může počítat jako s procentem nebo jako s konkrétní částkou. Také se musíte rozhodnout, jaký druh vkladu (peněžitý nebo nepeněžitý) nový společník poskytne.
  2. Svoláte valnou hromadu, na které se rozhodne o vstupu nového společníka.
  3. Změní se společenská smlouva a vznikne nový výpis z obchodního rejstříku, který reflektuje změny v podílech a vkladech.
  4. Notář zaznamenává přijetí společníka, jeho vklad a podíl, a také pokud byl proveden nějaký převod podílu.
  5. Notářský zápis se pošle k zápisu do obchodního rejstříku.

Celý tento proces je třeba pečlivě sledovat a zajistit, aby byla dodržena veškerá legislativa.

I když některé kroky lze teoreticky provést sami, doporučuje se konzultace s právníkem nebo notářem, aby bylo zajištěno správné a legální provedení všech kroků. Jednotlivé kroky a jejich pořadí se mohou lišit v závislosti na místních právních předpisech a konkrétních okolnostech.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání